10 rokov nízkych úrokových sadzieb mení všetko od základov

0
98

Úrokové miery menia situáciu

Aké sú nízke úroky v USA a výnosy dlhopisov aj 10 rokov po skončení veľkej recesie? Je ťažké urobiť si vlatný názor.

Rok čo rok prognostici tvrdili, že sadzby pôjdu smerom hore a máme byť len pripravení. Tvrdenie sa prejavilo ako Čakanie na Godota.

V roku 2018 Jamie Dimon, generálny riaditeľ JPMorgan Chase & Co. dal ľudí do pozoru vypovedaním pravdepodobnosti zvýšenia úrokových sadzieb. Povedal, že globálna hodnota pre dlhodobejšie sadzby a výnos 10 ročného dlhopisu Treasury by sa mala zvýšiť  o 5%. Momentálne je to tesne nad 2%. Tridsaťročné sadzby pôžičiek sú frakciou dlhodobých priemerov a pre firmy je veľmi výhodné prepožičiavať peniaze. Všetky takéto peniaze vypomáhali ekonomike. Ale na druhej strane, bankoví depozitári sú platení iba frakciou 1% z ich ušetrených peňazí. Dlhodobosť nízkych úrokov vyvrátila pretrvávajúce odhady a vyformovala generáciu investorov, obchodníkov a politikov. Federálny reverzný systém sa od roku 2015 deväťkrát krát snažil presadiť režim vyšších úrokov v USA.  Kľúčová krátkodobá miera bola blízko nuly. Vyzerá to tak, že centrálna banka sa snaží zmeniť smer. “Je to nová abnormalita “, tvrdí David Kelly. Zvyčajne ak ste v takejto fáze expanzie, máte hneď niekoľko problémov:
-inflácia, ktorá sa zvyšuje
-nadmerný tlak Federálneho rezervného systému
-spomalenie ekonomiky
-firmy, ktoré nemajú prostriedky na požičanie peňazí.

Nič z toho však momentálne nie je pravda.

Investori predpokladajú, že pokles štvrtinového percenta je viac ako isté, súdiac podľa trhových cien. Predseda Fedu Jerome Powell Investors vsádza na  níženie cien o štvrtinu percentuálneho bodu. Tieto názory posilnil pripomienkami kongresu 10. a 11. júla. Uviedol rastúce globálne riziká, nízku infláciu, oslabenie obchodných investícií a výroby. Americká a Európska centrálna banka, sa dostali do negatívnych sadzieb, ktoré sa stali holistickejšími, dokonca aj keď už boli nižšie ako nula.

 

 

Anne Walsh, investičná riaditeľka v spoločnosti Guggenheim Partners, tvrdí, že došlo k „paradigmatickej zmene pomeru pre investorov.“ Nielenže sú krátkodobé úrokové sadzby nízke, ale aj dlhopisy z dlhodobého hľadiska sú nepatrné. To naznačuje, že investori nepredpokladajú nijakú skorú zmenu v sadzbách a ich ekonomických podmienkach. (Výnosy dlhopisov klesajú s rastom ich cien.)

Dlžníci všetkých typov sú jasným dôkazom toho, že čerpajú z tejto obrovskej zmeny. Mnoho krajín a spoločností sa uzamklo v nízkych sadzbách až po storočie. Belgicko a Írsko predali 100-ročné dlhopisy, rovnako ako Rakúsko tento rok, s výnosom 1,171%. V roku 2015 spoločnosť Microsoft Corporation predala 40-ročné dlhopisy a Kalifornská univerzita vydala 100-ročný dlh. Tlmené sadzby tiež obmedzovali štátnu pokladnicu USA od zvyšovania úrokových nákladov na federálny dlh.

Pre banky skresanie dlhodobých sadzieb nie je ideálne. Majú tendenciu financovať dlhodobé investície s krátkodobým dlhom. Banky preto prosperujú, keď dlhodobé úrokové sadzby sú výrazne vyššie ako krátkodobé. V USA banky stále dokázali profitovať, pričom päť najlepších firiem po prvý raz prevýšilo štvrťročný zisk vo výške 30 miliárd dolárov. Niektoré veľké komerčné banky však varovali, že nižšie úrokové sadzby ovplyvnia ich vyhliadky na príjmy z pôžičiek.

Jednotlivci si museli zvyknúť na mizerné sadzby. Národná priemerná sadzba na sporiacich účtoch je 0,10%, čo sa mierne zmenilo pred štyrmi rokmi a nižšie z 0,30% v roku 2009, podľa údajov z Bankrate.com. V roku 2000, teda ešte pred finančnou krízou, bola miera 1,73%. „Nikdy sme sa nedostali k zasľúbenej zemi vzhľadom na vyššie sadzby,“ hovorí Mark Hamrick, hlavný ekonomický analytik na Bankrate.com.

Problém je rovnaký pre inštitúcie, ktoré spravujú úspory ostatných. Dôchodkové fondy, ktoré dohliadajú na hotovosť, znižujú očakávania týkajúce sa návratnosti.

Tridsaťročný štátny dlhopis, obľúbený dlhový cenný papier, má výnosy približne 2,5% – v porovnaní s priemerom 6,5% od 70. rokov 20. storočia. Problém s nízkou návratnosťou dôchodkových fondov nevyriešil ani rekordný nárast cien akcií, pretože po finančnej kríze mnohí z nich znížili svoje akciové prídely. Ben Meng, hlavný investičný riaditeľ kalifornského dôchodkového systému pre zamestnancov v júni uviedol, že očakávaný výnos jeho dôchodkového portfólia v nasledujúcich 10 rokoch bude 6,1%, čo je 7% pokles oproti predchádzajúcemu predsavzatiu.

Tam, kde nízke sadzby skutočne nie sú v súčasnom výnose, môžu investori v budúcnosti očakávať zisky. Úrokové sadzby sú základom pre návratnosť všetkých aktív. Keď klesajú, hodnoty dlhopisov stúpajú a často aj akcie. Akonáhle sa sadzby ustália alebo úplne znížia, je tu menší priestor pre zvýhodnenie ceny.

To všetko prinútilo investorov hľadať všetky možné spôsoby návratnosti – aj keď to znamená riskovať viac. Možnou hrozbou je vytvorenie bublín a následná destabilizácia finančného systému.  “Investori inštitúcií  sú v zhone za výnosom,” hovorí Walsh v Guggenheime. „Platí to najmä pre veľké inštitúcie, ako sú banky,poisťovacie spoločnosti a penzijné fondy. Tieto firmy hľadajú výnos a potenciálne riskujú neúmyselné riziko.

Je to globálny fenomén. Japan Post Bank Co.(banková jednotka spoločnosti Japan Post Holdings Co.) verejná obchodná spoločnosť, ktorá je vo väčšinovom vlastníctve vlády, mala v marci mimo svojho nízko výnosného domáceho trhu 577 miliárd dolárov v dlhopisoch. Norinchukin Bank družstvo, ktoré investuje vklady miliónov japonských poľnohospodárov a rybárov, má v USA a Európe 69 miliardové zabezpečené úverové záväzky – v zásade pôžičky v spoločnostiach.

Zatiaľ čo niektorí predstavitelia Fed si želajú, aby sa mohli vrátiť k normálnejším sadzbám, aby v prípade boja proti poklesu alebo čerstvej finančnej kríze, mali v budúcnosti viac priestoru, zdá sa, že ich ruky sú zviazané. V prípade všetkých problémov, ktoré môžu nízke sadzby spôsobiť, ich politici považujú za stimuláciu rastu. Aj keď miera nezamestnanosti je veľmi nízka, zotavenie ekonomiky z finančnej krízy trvalo príliš dlho. V súčastnosti spomalenie globálneho rastu a protivietor z Trumpovej obchodnej vojny spôsobili  veľké riziká pre produkciu v USA.

„Tradičné názory na monetárnu politiku sú práve spochybňované, tvrdí Mark Haefele, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti UBS Global Wealth Management. Poukazuje na myšlienku, že centrálne banky vedia zmaximalizovať ekonomiku – alebo brzdiť v prípade potreby. „To viedlo k širokej škále alternatívnych teórií vrátane modernej monetárnej teórie a k tomu, ako opätovne stimulovať rast.“ Podľa MMT by napríklad mali byť tvorcovia vládnych politík ochotní viesť väčšie deficity, aspoň kým  zvýšenie dopytu nespôsobí infláciu.

Prekvapujúce pretrvávanie nízkych sadzieb dokonca zmenilo hierarchiu na Wall Street. Manažéri hedžových fondov môžu byť stále na výslní v reláciách ako Billions, ale v skutočnosti musia bojovať o udržanie klientely. Z časti preto, že väčšina manažérov sa snaží o prosperovanie volitality a vo svete, kde nárast úrokových sadzieb nikdy nenastal. To bolo pre nich príliš málo. Doterajší veľký pokles sadzieb uľahčil zarábanie peňazí jednoduchými investíciami, ako sú akciové fondy a fondy dlhopisových indexov. Nízke finančné náklady a rastúce hodnoty aktív boli pre súkromné investičné spoločnosti prínosom. Podľa údajov výskumnej firmy Preqin Ltd. im investori za poslednú dekádu dokázali dosiahnuť  asi 4 bilióny dolárov. V roku 2009 to všetko predvídal  Pacific Investment Management, keď analyzovali prehľad ich investícií a predpovedali dlhodobý nižší výdaj výnosov. Videli rovnaké problémy, s ktorými sa teraz Fed a centrálni bankári po celom svete potýkajú: pomalý rast, kombinácia technologických inovácií a nízkonákladová globálna pracovná sila, ktorá zmierňuje inflačný tlak, a množstvo úspor v dôsledku starnutia obyvateľstva v bohatých krajinách. Pri pohľade do budúcnosti, s pretrvávajúcimi aspektmi z roku 2009, je novou obavou  globálny obchod a krajiny sústreďujúce sa na vnútroštátnu situáciu,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Pimco Dan Ivascyn. „Výnosy môžu klesnúť oveľa nižšie.“ – John Gittelsohn, Christopher Anstey, Ben Holland a Michelle F. DavisCo.

 

Zdroj: Bloomberg, financnenoviny