10 vecí ktoré bohatí vedia a vy nie

0
238

10 vecí ktoré bohatí vedia a vy nie

Ako finančný poradca cíti, že občas závidím svojim klientom. Nie kvôli ich majetku, no preto, že boli dostatočne disciplinovaní a determinovaní a učinenie správnych krokov, ktoré im umožnili nadobudnúť a akumulovať bohatstvo a predčasne odísť do dôchodku. Napriek mojej expertíze, tak ja ako aj mnoho iných ľudí robíme zlé kroky ktoré nám bránia stať sa bohatými. Finančne zodpovední a úspešní ľudia nevybudovali svoje bohatstvo náhodou alebo cez noc. Stať sa bohatým vyžaduje pevnú vôľu a dlhodobú víziu. Musíte mať na očiach vidinu finančnej slobody a byť ochotný obetovať vaše súčasné potreby v záujme vašej budúcnosti  a taktiež si musíte vyvinúť správne návyky vyhrávať. Nižšie ukážeme 10 zvykov, ktoré môžete začať praktikovať.

Začnite čím skôr

Ako hovorí anglické príslovie: Ranné vtáča uloví červa… alebo v tomto prípade, môžete štýlovo odísť do dôchodku.  Čím skôr necháte svoje peniaze pracovať, tým viac času budú mať na svoj rast.  Výplata, či už pracujete sám pre seba alebo pre firmu znamená, že máte príležitosť investovať do programu IRA, čo by ste mal okamžite zvážiť. Ak máte dostatočné šťastie a pracujete pre firmu, ktorá ponúka zodpovedajúci príspevok k dôchodkovému plánu, musí byť vašou prioritou aby ste sa stali súčasťou tohto programu čo najskôr. Môže ísť o rozdiel, ktorý určí či do dôchodku pôjdete skoro alebo nepôjdete vôbec.

Popremýšľajte o nasledujúcom príklade. Ak investujete 10 000 USD na 40 rokov pri priemernom ročnom zhodnotení 8%, na konci by ste mali 217 000 USD. Na druhej strane ak by ste investovali dvojnásobok, teda 20 000 USD a nechali by ste ich tak po dobu 10 rokov mali by ste iba 200 000 USD. Sporenie a investovanie dnes je podstatne lepšie ako zajtra. Preto začnite teraz.

Automatizujte

Čo sa týka finančného úspechu, tak práve vy môžete byť svojim najväčším nepriateľom. Prokrastinácia je jednoduchá a taktiež aj popieranie toho čo je dôležité. Takisto aj nadmerné míňanie. Je to perfektný recept ako sa nestať bohatým. Najlepšou cestou ako sa ochrániť sám pred sebou je automatizovať svoje úspory. To znamená pravidelné a opakované odkladanie si svojich úspor na sporiace či investičné účty. Takouto cestou nútite samých seba predísť zlým návykom a ušetriť, čo b ste v inom prípade minuli. Ak ste ešte nezačali, tak si vyčleňte 15 minút a spravte to. Vaša budúcnosť sa vám poďakuje.

Maximalizujte príspevky

Keď ide o dôchodkové úspory, tak vám pravdepodobne poradili začať v malom a následne zvyšovať tento podiel o 1% každý rok. Pokiaľ ste prokrastinovali, tak je pravda že aj minimálne množstvo je lepšie ako nič. Problém je že malá snaha vedie k malým výsledkom. Pokiaľ chcete byť bohatý musíte to aj vážne myslieť. To znamená maximalizovať odkladanú čiastku vo svojom sporiacom dôchodkovom pláne.

Toto je pravda pokiaľ začínate relatívne neskoro. Môžete mať obavy, že maximalizácia vašich príspevkov na sporenie vás vyžmýka, no je jednoduchšie naučiť sa sporiť keď nemáte extra peniaze nazvyš. Je podstatne ťažšie zvyšovať si váš budget z roka na rok

Nikdy nedopustite záporný zostatok na vašej kreditnej karte

Revolvingový dlh s vysokou úrokovou sadzbou je jedným z vašich najväčších nepriateľov. V skutočnosti vás môže stiahnuť do problémov a výsť vás to môže zbytočne vyhodené tisíce na zbytočných poplatkoch a tak vás to oberie o možnosť sporenia. Pokiaľ niekedy chcete byť bohatý musíte s a zbaviť zlých zlozvykov pri používaní kreditných kariet. Musíte sa naučiť ako rozumne využívať kreditné karty skôr ako splácať svoje mesačné dlhy. Rozumní držitelia kreditných kariet vedia ako maximalizovať odmeny plynúce z použitie kreditných kariet. Samozrejme žitie v rámci svojich možností je kľúčom k úspechu.

Žite pod svoje pomery

Už ste niekedy stretli niekoho nenáročného a skromného a následne ste zistili, že sa topí v peniazoch? Raz som mal klienta, ktorý uviazol niekedy v roku 1983. Nosil škaredý hnedý oblek, bežecké topánky a jazdil na starom modrom Volve a žil v rovnakom skromnom dome, ktorý si kúpil pred 40 rokmi. Ukázalo sa, že tento muž bol veľmi úspešným podnikateľom a multimilionárom – dokonca bohatším vďaka jeho návykom. Milionári sú všade naokolo nás a o mnohých z nich ani len netušíte. To hlavne preto lebo žijú pod svoje pomery a peniaze radšej šetria ako míňajú. Isteže je jednoduché žiť pod svoje pomery keď ste milionár, no aj keď nemáte toľko, stále sa to dá. Trik je v osvojení si pravidla, “menej je viac.”

Vyhnite sa pokušeniu

Pokušenie žiť vo veľkom štýle a nad svoje pomery je všade okolo nás. Je takmer nemožné uniknúť tlaku míňať viac a viac. Problém nadmerného míňania zvyčajne vedie skôr k akumulácii dlhu ako k finančnej nezávislosti.

Prinúťte sa predísť negatívnym finančným návykom. To znamená: vyhýbať sa nákupným centrám, odhlásiť sa zo všetkých retailových spamoch o akýchkoľvek novinkách a odmietnuť akékoľvek pozvánky ktoré vás budú stáť ďalšie peniaze. Vymeňte toto pokušenie za veci ktoré vás motivujú.

Zamerajte sa na ciele

Ciele nás inšpirujú, motivujú a dávajú nám zmysel. Mnohí z nás majú nejaké ciele, ako napríklad splatiť dlhy, kúpiť dom či odísť do dôchodku v určitom veku. Možno že máte iný cieľ, ako napríklad začať s vlastným podnikaním či kúpa ďalšieho domu. Nanešťastie ciele sa dajú jednoducho zatieniťdenným stresom, či sa na ne zabudne alebo sa ne ne vykašlete. Keď ciele len tak putujú vašimi myšlienkami stratia zmysel a prestanú vás ovplyvňovať. To vedie k zlým finančným návykom a váš cieľ zbohatnúť ostane iba snom. Na to aby sa to stalo realitou musíte ostať plne sústredený tým že tomu venujete dostatočnú pozornosť, prioritizujete si ich a každému pridelíte konkrétnu hodnotu. Potom by ste si mali ciele vyobraziť na mieste, na ktorom sa vám budú stále pripomínať a udržia vás v pohybe.

Vzdelávajte sa

Úspešní investori si vždy nájdu čas na štúdium  kľúčových finančných konceptov, učia sa čo treba robiť a čomu sa vyhnúť a držia krok s aktuálnymi trendmi. Využívajú príležitosti na posilnenie a expanziu ich porozumenia a vystavujú sa finančným informáciám na dennej báze. Zoberte si z nich príklad a zaregistrujte sa na WSJ, sledujte CNBS, CMCSA, oWallstreet, vyzdvihnite si časopis Fortune US Time namiesto bulvárnych časopisov  a nasledujte finančných expertov na Twitteri. Staňte sa zanieteným študentom princípov na báze ktorých fungujú financie a dosiahnite majstrovstvo umenia zbohatnúť. Dávajte si však pozor a informácie spoľahlivo filtrujte a čerpajte iba z overených zdrojov, aby ste sa vyhli potenciálnej paralýze zo zlých investícií.

Diverzifikujte svoje portfólio

Úspešní investori nealokujú všetky svoje financie do jedného aktíva, no namiesto toho diverzifikujú. Svoj majetok rozdelia do širokého spektra investícií od akcií, cez podielové fondy, ETF a dlhopisy. Diverzifikované portfólio znamená, že potenciálne využívate viacero zdrojov ktoré vás môžu obohatiť no taktiež aj ochrániť vaše vklady pred finančným krachom. Jednoduchým spôsobom ako takto investovať je zakúpiť si podiely fondu, ktorý má financie alokované v rôznych triedach aktív, no tak isto by mal spĺňať vaše podmienky tolerancie rizika. Ak nemáte dostatok kapitálu na kúpu nehnuteľnosti môžete investovať cez ETF alebo investičný trust, ktorý v niektorých prípadoch ponúka stabilný príjem. Naučte sa viac o crowdfundingu, ktorý v súčasnej dobe poskytuje začínajúcim investorom možnosť financovať startup. Dávajte si pozor aby ste  nemali príliš veľa kapitálu v jednom konkrétnom aktíve.

Míňajte peniaze tak, aby vám prinášali ďalšie peniaze

Je pravda, že bohatstvo má svoju cenu, ktorú musíte zaplatiť, no pokiaľ nie ste Warren Buffet, nejde o gamblerstvo – a prerábanie na akciách. Impulz, naivita, lakomosť a strach môžu vážne poškodiť vaše šance na zbohatnutie pokiaľ im to dovolíte. Najlepšou cestou ako ochrániť svoje financie je najprv investovať s profesionálmi. To znamená najať si kvalifikovaného a skúseného finančného poradcu. Isteže práca s profesionálom vás bude stáť náklady a stále si môžete nejakú prácu spraviť sami, no ich objektivita, profesionality a expertný pohľad vám poskytne dobrého sprievodcu takýto prístup sa vám môže vyplatiť. Uistite sa, že si najprv prejdete viacerých poradcov a vyberiete si toho správneho, ktorého prístup vám bude vyhovovať. A pokiaľ už služby finančného poradcu využívate, dbajte na to aby ste vedeli kam vaše investície smerujú.

 

Zdroj: marketwatch, owallstreet