Kabinet Theresy Mayovej podporil jej dohodu o brexite napriek blížiacemu sa spochybňovaniu jej líderstva

0
79

Kabinet Theresy Mayovej podporil jej dohodu o brexite napriek blížiacemu sa spochybňovaniu jej líderstva

 • Kabinet Theresy Mayovej podporil jej dohodu o brexite po tom, ako o ňom ministri diskutovali počas 5-hodinovej schôdze.
 • Niektorí konzervatívni členovia parlamentu, ktorí sú za brexit, sa vyhrážali premiérke ak bude ďalej presadzovať dohodu.
 • Návrh dohody, vytvorený vyjednávateľmi z Európskej únie a Veľkej Británie, sa neskôr tento mesiac posunie na summit Európskej únie, kde sa ostatných 27 členov Európskej únie budú pýtať na ich súhlas.
 • Dohoda by sa mala na začiatku decembra vrátiť do anglického parlamentu, kde bude Mayová čeliť rôznym problémom na získanie schválenia od členov parlamentu.
 • Avšak, vo Westminsterskom paláci sa hovorí o blížiacom sa spochybňovaní líderstva Mayovej zo strany konzervatívnych pro-brexitských členov parlamentu.

LONDÝN – Ministri Theresy Mayovej podporili jej dohodu o Brexite s Európskou Úniou po viac ako 5 hodinovej schôdze jej kabinetu.

Mayová od svojho kabinetu nezískala úplnú podporu dohody o brexite, o tej členovia kabinetu nehlasovali.

Vo vyhlásení Downing Street v stredu, povedala Mayová, že jej kabinet mal dlhú, detailnú a „vášnivú“ debatu, ale nakoniec spoločne súhlasili s ďalším presadzovaním zmluvy.

Tiež povedala, že parlament musel rozhodnúť medzi „touto zmluvou, ktorá je predmetom referenda a ktorá nám prinavracia kontrolu našich peňazí, zákonov, hraníc, ukončí voľný pohyb, chráni prácu, bezpečnosť a naše kráľovstvo alebo odchodom z Európskej únie bez dohody alebo zotrvaním v EU.“

Premiérka ďalej dodáva: „Verím, že tejto krajine dlžím rozhodnúť o opatreniach, ktoré sú v spoločnom záujme krajiny. A určite verím, v mojej hlave aj v srdci, že práve toto je rozhodnutie, ktoré je v záujme celého Spojeného kráľovstva.“

Priznala, že „máme pred sebou ťažké dni“ pretože sa snaží o podporu v presadení dohody.

Dohoda sa teraz posunie na špeciálny summit lídrov Európskej únie o brexite, ktorý by sa mal konať na konci Novembra, po tom sa dohoda na začiatku decembra vráti do anglického parlamentu.

Hlavný vyjednávač Európskej únie, Michal Barnier povedal o týchto vyjednávaniach novinárom, že dohoda je rozhodujúci a dôležitý krok.

Dohoda hovorí:

 • Celé Spojené kráľovstvo ostane súčasťou európskej colnej únie.
 • Severné Írsko ostane súčasťou jednotného trhu EÚ.
 • Dohoda neudáva dátum konca platnosti.
 • Spojené kráľovstvo nemôže jednostranne odstúpiť od zmluvy.
 • Tam kde budú ukončené opatrenia, môže zakročiť nezávislá skupina.
 • Doba vystúpenia Spojeného kráľovstva z EU môže prekročiť stanovený dátum 31.decembra 2020 ak sa neuzatvorí nová dohoda o ďalšom vzťahu.

Premiérka sa bude usilovať o získanie podpory dohody v parlamente.

Jacob Rees-Mogg, predseda Európskej výskumnej skupiny – anti-európskej skupiny v anglickom parlamente povedal v stredu toryovským členom parlamentu, že „nemôže podporiť túto dohodu a dúfa, že ju nepodporia ani konzervatívci.“

Hovorí, že dohoda „by ohrozila Severné Írsko a zvyšok Spojeného kráľovstva a uzatvorila nás do európskej colnej únie.“

Strana demokratov, ktorí podporili Mayovej menšinu vo vláde tiež oznámili, že nebudú hlasovať za dohodu. Ich líderka Arlene Foster sa mala v stredu stretnúť v premiérkou Mayovou.

Sprisahanie konzervatívcov podporujúcich brexit na odstránenie Mayovej

Stretnutie ministrov na Downing Street vyvolalo dohady vo Westminstri o vyslovení nedôvery Mayovej zo strany nahnevaných členov parlamentu, ktorí sú za brexit.

Laura Kuenssberg, redaktorka pre politiku v BBC opísala Toryovského politika, hovoriaceho, že hnev politika podporujúceho brexit je tak veľký, že hlasovanie o vyslovení nedôvery je veľmi pravdepodobné.

Niekoľko listov vyslovujúcich nedôveru bolo v stredu večer odoslaných konzervatívcom, napriek tomu nie je jasné či je počet 48 listov na zvolanie schôdze na vyslovenie nedôvery splnený.

Graham Brady, predseda Komisie 1922 Konzervatívcov, ktorým členovia parlamentu adresovali listy, má zakázané prezradiť počet listov, ktoré dostali.

Konzervatívny člen parlamentu povedal pre portál Business Insider: „pravda je, že nikto nič nevie,“ nikto nevie kedy konzervatívci spochybnia Mayovú. Dodáva: „veľa od nich počuť, ale nevie sa presne koľko z nich sú skutočne za brexit a sú ochotní riskovať stabilitu parlamentu a celkovo brexit.“

Konzervatívec podporujúci brexit Conor Burns povedal pre LBC, že „medzi konzervatívcami prebieha vášnivá debata.“

„Môžem vám povedať, že nie je žiadny organizovaný pokus zhodiť Mayovú,“ povedal Burns. „No vzhľadom na úroveň frustrácie a hnevu, ktorý kolegovia cítia, by ma neprekvapilo ak by sa snažili spochybniť jej líderstvo.“

Jedným činiteľom je súpis pravidiel strany, ktorý hovorí, že ak jedno spochybnenie zlyhá, členovia Konzervatívcov musia čakať ďalší rok na nové vznášanie námietok.

Takmer 600 stranový návrh dohody zahŕňa spôsob, akým Spojené kráľovstvo postupne odíde z Európskej únie, a taktiež zahŕňa budúci vzťah Anglicka s EÚ.

Podľa dohody Anglicko súhlasí byť spojené so stopnutým brexitom, ktorý ho udrží v európskej colnej únií a to aj v prípade ak premiérka nedokáže zabezpečiť alternatívne riešenie pred vypršaním dvojročnej lehoty na vystúpenie Anglicka z EU.

 

Zdroj: businessinsider, owallstreet