Ray Dalio vidí paralely dnešného trhu s rokom 1930

0
146

Ray Dalio vidí paralely dnešného trhu s rokom 1930

Zakladateľ Bridgewater Associates kladie otázky ohľadne úrovne globálneho dlhu

Ray Dalio, zakladateľ hedžového fondu Bridgewater Associates sa vyjadril pre Bloomberg, že aktuálna situácia na trhu sa mimoriadne podobá situácii z roku 1930. Prinajmenšom môžeme skonštatovať, že ide o predtuchu.

Ako pred 80 rokmi, finančné trhy sa nachádzajú v poslednom štádiu krátkeho ekonomického cyklu, čo možno vidieť aj na aktuálnej politike FED-u – uťahovanie monetárnej politiky v tomto čase rekordných valuácii globálnych akcií. Takto sa vyjadril Dalio v živom prenose, “Masters in Bussiness.” Taktiež vidí nárast politickej polarity, predovšetkým vo forme politických populistov. Okrem iného sa svet doslova topí v dlhoch, čo predstavuje dlhodobý problém bez jednoduchého riešenia a ešte so zložitejšou budúcnosťou, keďže sa úrokové sadzby vo väčšine rozvinutých krajín budú postupne dvíhať po tom, ako sa  sa dlhú dobu nachádzali na rekordných minimách. Centrálne banky už skúpili aktíva vo výške biliónov dolárov. Dalio, ktorý vydal svoju novú knihu ,,Princípy navigácie vo Veľkej Dlhovej Kríze,, si zachováva pokojný postoj vzhľadom na závery, ktoré ponúkol vo svojom diele. ,,V septembri sme písali o tom, ako Dalio veľmi zreteľne popísal najhoršiu americkú nočnú moru: strata pozície dolára ako svetovej rezervnej meny. Jeho obava, ktorú mimochodom zdieľa aj Larry Fink z BlackRock Inc. je, že narastajúci deficit USA bude eventuálne dráždiť veľkých zahraničných kupcov. Dalio pred dvoma mesiacmi uviedol nasledovné: “Je veľmi jednoduchá cesta, ako by mohol dolár oslabiť o 30%, keďže nebude mať inú možnosť ako zmonetizovať štátny dlh.”

Dalio zopakoval tieto problémy a následné implikácie v živom vysielaní. “Úloha dolára bude chradnúť a výnosy dlhu denominovaného v USD budú zažívať ťažké časy. Myslím si, že potom uvidíme rozmach iným mien.” Odmietol však povedať, ktoré myslí so slovami: “Je to príliš veľká téma do ktorej by sme sa dostali.” Taktiež nám aj poskytol pohľad na to, ako prvý krát pochopil menové krízy. V roku 1971 pracoval na New York Stock Exchange, keď v tom čase prezident Richard Nixon šokoval trhy, tým že zrušil zlatý štandard.

“Peniaze by vám zaistili zlato, a bol to prelom – bola to chyba,” vyjadril sa Dalio. “Pamätám si, keď som v pondelok ráno cestoval do práce a hovoril som si, že toto bude veľká kríza. Myslel som si, že trh sa hlboko prepadne. A trh práveže prestrelil strop.”

Bridgewater, najväčší hedžový fond na svete so spravovanými aktívami vo výške 160 miliárd USD, je stabilným držiteľom zlata prostredníctvom dvoch ETF fondov. Dalio odporúča investorom držať 5-10% svojho portfólia v zlate ako hedž proti politickému riziku.

Jedným z hlavných bodov Daliovho príhovoru je avizovanie na narastajúci globálny dlh. Celý svet sa zadlžuje veľmi prudko. Nízke úrokové sadzby akcelerovali spätné odkupy akcií, akvizície a nárast cien akcií. To nemôže trvať večne. “Potrebujete sa pripraviť na nižšiu očakávanú návratnosť v budúcnosti. Môžete očakávať nižšiu návratnosť a vyššie dane. To bude divočina.”

Jedinou odpoveďou je vybalancovať svoje portfólio. Dalio oznámil, že prechádza do tretej fázy svojho život, kedy si bude užívať radosť z poskytnutia všetkého, čo sa naučil a rád uvidí druhých úspech. Na základe jeho vyjadrení, to tak vyzerá, že byť konštantným víťazom bude vyžadovať náročné úsilie.

 

Zdroj: bloomberg, financnenoviny