Niekoľko úžasných faktov o mozgu

0
77

Niekoľko úžasných faktov o mozgu

Mozog riadi schopnosť myslieť, rozprávať, cítiť, vidieť, počuť, pamätať si, chodiť a mnoho ďalších. 

  • Mozog je najzložitejší orgán v ľudskom tele
  • Odborníci sa domnievajú, že mozog sa môže časom scvrknúť
  • Mýtus hovorí, že väčšinu mozgu nevyužívame, to ale nie je pravda
  • Mozog nie je schopný cítiť bolesť
  • Centrum zraku sa vôbec nenachádza pri očiach

Svoj mozog využívate celý deň aj noc, ale koľko o ňom reálne viete?

Odborníci sa už po stáročia snažia rozlúštiť záhady ľudského mozgu. Zistili niekoľko fascinujúcich faktov o tom, ako šedá kôra skutočne funguje.

Tu je niekoľko neuveriteľných faktov o ľudskom mozgu.

Ľudský mozog nie je úplne vyzretý až do 25. roku života.

To je dôvod, pre ktorý nemôžete robiť mnoho vecí až do 20. roku. 

Podľa Univerzity v Rochester Medical Center rastie náš mozog až do 25. roku.

Nedávne výskumy ukázali, že ľudia mladší ako 25 rokov často spracúvajú informácie časťou mozgu, ktorá sa nazýva amygdala. Tá je zodpovedná za zvládanie emócií.

Naopak ľudia starší ako 25 rokov využívajú prefrontálnu mozgovú kôru, v ktorej je uložené centrum na racionálne rozhodovanie a úsudok. Odborníci si myslia, že dôležité prepojenie medzi týmito dvoma časťami je úplne vytvorené až okolo 25. roku.

Odborníci sú presvedčení, že mozog časom stráca svoj objem.

Vedci si nie sú istí, prečo je to tak. 

Antropológ John Hawks z Univerzity vo Wisconsine vysvetlil časopisu Discover, že ľudský mozog sa za posledných 20 000 rokov zmenšil o 150 cm3, čo je približne veľkosť tenisovej loptičky.

Odborníci si nie sú istí, prečo sa náš mozog zmenšuje, no myslia si, že je to kvôli zmenšovaniu sa tela a aj nervového systému. Iní si myslia, že je to spôsobené zmenou životného štýlu a inými návykmi.

Ľudský mozog je tvorený predovšetkým z vody a dehydratácia spomaľuje jeho fungovanie.

Ak je váš mozog dehydrovaný, schopnosť pozornosti sa znižuje. 

Potrebujete ďalší dôvod, aby ste pili dostatok tekutín? Ľudský mozog sa skladá predovšetkým z vody. 75 % mozgu tvorí voda a mozog zároveň obsahuje 2 % vody celého tela. Mozog váži približne 1,3 kg. Ak budú vášmu telu chýbať práve tie 2 % vody, znižuje sa vaša pozornosť, pamäť a iné kognitívne funkcie.

Mozog necíti bolesť

Mozog nemusí byť znecitlivený počas operácie. 

Podľa portálu Brainline sa v mozgu nenachádzajú žiadne receptory bolesti. To znamená, že váš mozog necíti bolesť tak, ako koža alebo svaly, napriek tomu je to orgán, ktorý využívame na zaznamenanie a pochopenie bolesti.

Podľa University Stanford majú pacienti počas operácie možnosť byť pri vedomí, pretože neurochirurgovia nevyužívajú anestéziu mozgu.

Receptory bolesti sa ale nachádzajú na temene hlavy a na obaloch lebky a mozgu. Preto udretie do hlavy bolí.

Extrémne diéty môžu dohnať mozog jesť samého seba

Hladovanie kvôli extrémnej diéte môže viesť k stavu tzv. „samopožierania.“

Ak sa vám zdá, že mozog sa bráni vašej snahe držať diétu, možno máte pravdu.

Vedci zistili, že nedostatok potravy môže v mozgu vyvolať „hladovaním vyvolané samopožieranie mozgu.“ V podstate ide o to, že bunky, ktoré nedostávajú dostatok potravy sa začnú požierať, aby uvoľnili mastné kyseliny. Správa vedcov hovorí, že ak sa takéto niečo stane, mozog vyšle signál, ktorý zvýši apetít a chuť do jedla.

Samopožieranie je dôležité na uchovanie správneho fungovania mozgu, ale dlhodobá podvýživa môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu.

Časť mozgu, ktorá je zodpovedná za pamäť je najväčšia u taxikárov.

Ukázalo sa, že taxikári majú iný mozog ako ostatní ľudia. 

Vedci z Univerzity College London zistili, že neexistuje aplikácia, ktorá by mohla nahradiť znalosti a pamäť dobrého taxikára.

Pri skenovaní mozgu obyčajných ľudí a porovnávaní so snímkami mozgu londýnskych taxikárov vedci zistili, že taxikári majú oveľa väčší hipokampus.

Hipokampus je časť mozgu zodpovedná za učenie a pamäť. Proces učenia sa šoférovať po zložitých uliciach Londýna doslova zmenilo mozog taxikárov.

Časť mozgu zodpovedná za zrak. Centrum zraku sa nenachádza blízko očí.

V záhlavnom laloku je uložené centrum zraku. 

Možno ste si mysleli, že je to úplne naopak, ale centrum zraku je najďalej od očí.

Záhlavný lalok nie je zodpovedný za posúvanie vizuálnej informácie a je zastrčený do zadnej časti mozgu. Preto náraz do zadnej časti hlavy môže spôsobiť trvalú slepotu, a to aj ak oči nie sú poškodené.

Populárny mýtus, že väčšinu mozgu nevyužívame, nie je pravdivý.

V skutočnosti ľudia využívajú väčšinu mozgu. 

Známy mýtus hovorí, že ľudia využívajú iba 10 % kapacity mozgu. Veda ale tvrdí opak.

Štúdia uverejnená v časopise Frontiers in Human Neuroscience vyvrátila tvrdenie, že ľudia využívajú iba malú časť mozgu. Skutočnosť je taká, že väčšina mozgu pracuje takmer neustále. Dokonca aj počas spánku mozog neprestáva pracovať.

Keď hudobníci hrajú spolu, vlny v mozgu sa synchronizujú.

Mozgy hudobníkov sa počas spoločného hrania synchronizujú. 

Ukázalo sa, že hranie na hudobný nástroj v skupine má merateľný efekt na mozog. Vedci z inštitútu pre rozvoj Max Planck Institute v Berlíne zistili, že mozgové vlny hudobníkov sa počas spoločného hrania synchronizujú.

Aj keď hudobníci hrali rozdielne časti, ich mozgové vlny a neurochemikálie sa javili ako synchronizované. Tieto zistenia naznačujú, že mozog je možno ešte výkonnejší, ako sme si doteraz mysleli v pochopení a predpokladaní udalostí okolo nás.

Niektorí slepí ľudia sú schopní „vidieť“ očami.

Je možné „vidieť“ zvuky. 

Podľa výskumu Univerzity v Montreale si je mozog schopný prerozdeliť vedenie neurónov v mozgu.

Pri pozorovaní ľudí, ktorí boli od narodenia slepí vedci zistili, že centrum zraku môže zmeniť vedenie neurónov na spracovanie zvukovej informácie.

To znamená, že slepí ľudia môžu „vidieť“ zvuky časťami mozgu, ktoré zdravý človek využíva na spracovanie vizuálnej informácie.

Aktivita mozgu je, podobne ako otlačok prsta, jedinečná.

Mozgová aktivita každého človeka je jedinečná, podobne ako odtlačok prsta. 

Vedci na základe snímok aktivity mozgu využívaním fMRI skenera dokázali určiť o koho ide.

Skúmaním činnosti mozgu viac ako 100 ľudí vedci zistili, že mozgová aktivita každého človeka je jedinečná, podobne ako odtlačok prsta.  V budúcnosti by mohlo toto zistenie pomôcť pri individuálnom nasadzovaní liečby neurologickým pacientom.

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny