Séria 10 šokjúcich predikcií Saxo Bank na rok 2019

0
96

Séria 10 šokujúcih predikcií Saxo Bank na rok 2019

Séria poburujúcich predikcií banky Saxo Bank, ktorú každý rok uverejňuje, je to aj tento krát a zachytáva svet v situácii, ktorý stále intenzívnejšie hovorí “čo je veľa, to je veľa.”

Dánska spoločnosť zostavila 10 možností s nízkou pravdepodobnosťou, ktoré však nútia investorov premýšľať “mimo rámec” o riziku na finančných trhoch a vo svete. Hoci nie sú tieto predpovede oficiálnymi očakávaniami na tento rok, poukazujú na niektoré riziká, ktoré trh zatiaľ neodkryl.

“Tohtoročné vydanie má zjednocujúcu tému, “čo je veľa to je veľa,” uviedol Steve Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.” Svet bežiaci na prázdno sa bude musieť zobudiť a začať pripravovať reformy. Nie preto, že to bude chcieť, ale preto, že to bude musieť.”

“Príznaky sú takmer všade,” odvetil. “2019 bude znamenať hlboký odklon od aktuálnej mentality. Práve preto, že sa blížime ku koncu hromadenia dlhu. Nasledujúci rok sa zbadáme, ako budeme musieť splácať za svoje nesprávne spôsoby.”

Pozrite sa na 10 poburujúcich predikcií uvedených nižšie v článku.

1. EU vyhlási “jubileum dlhu”

Saxo uviedol, že neudržateľná úroveň verejného dlhu, populistická vzbura, rastúce úrokové sadzby od Európskej centrálnej banky (ECB) a pomalý rast by mohli viesť EÚ k vyhláseniu “jubileu dlhu” v roku 2019 a odpísať tak veľké sumy dlhu na celom kontinente.

Možná šíriaca sa nákaza eurozóny by mohla viesť ECB k podpore monetizácii dlhu v prípade, že sa EU ponorí do recesie. Talianská rozpočtová kríza a prichádzajúce problémy Grécka by mohli napadnúť istotu v regióne, zatiaľ, čo protesty “žltých viest” vo Francúzsku indikujú nespokojnosť obyvateľov s aktuálnym status quo.

2. Apple zabezpečí financovanie Tesly pri cene 520 USD za akciu

Kontroverzný tweet od Elona Muska naznačujúci, že Tesla získala finančné prostriedky vo výške 420 USD za akciu, si zaslúžil hnev investorov a následne aj SEC. Saxo naznačuje, že skôr Apple ako Saudská Arábia, by mohol predstavovať novú možnosť pri výrobe elektrických vozidiel.

Saxo poukazuje na skutočnosť, že Apple sa snaží dostať hlbšie o života spotrebiteľov a naznačuje, že práve automobily môžu predstavovať novú výzvu, a to hlavne z toho dôvodu, že sa stávajú stále čoraz viac prepojené s technológiami. Pri 40% prémii na akciách Tesly, by sa mohol Muskov nasledujúci tweet o zaistení financovania objaviť už v tomto roku.

3. Trump vyhodí Powella z pozície

Bývalá hviezda a súčasný prezident Donald Trump sa netají svojou nespokojnosťou s krokmi FED-u v priebehu posledných mesiacov. Saxo sa domnieva, že aktuálny guvernér Jerome Powel by si mohol v roku 2019 vypočuť nasledujúce slová “si vyhodený.”

Decembrové zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo na základe predikcií Saxo Bank poslať akciové trhy v prvom kvartáli 2019 na juh, čo by následne poskytlo Trumpovi príležitosť nahradiť Powella minesotským prezidentom FED-u Neelom Kashkarim.

4. Premiér Jeremy Corbyn sa zaslúži o paritu Libry s dolárom

Jednou z nehoráznych predikcií Saxo Bank je, že sa britskej strane Labour podarí vyhrať voľby a odštartovať tak socialistický štýl riadenia krajiny, s cieľom urovnať veľkú nerovnováhu vo Veľkej Británii.

Rastúca inflácia, odchod majetných občanov a klesajúca miera investícii spôsobí paritu Libry voči doláru, čo by sa tak mohlo stať po prvý krát v histórii.

5. Podniková kríza zatlačí Netflix do problémov


Dlhové ťažkosti spoločnosti GE v roku 2018 boli dobre zdokumentované a spoločnosť Saxo predpovedala, že viaceré spoločnosti by mohli vstúpiť do víru korporátnej úverovej krízy, pričom jedným z postihnutých by mohol byť práve Netflix.

Investori sa začínajú obávať nadbytočného pákového efektu spoločnosti Netflix s čistým dlhom voči EBIDTA po zohľadnení CAPEX pomeru na úrovni 3,4 a viac než 10miliárd USD dlhu na rozvahe spoločnosti, čo zdvojnásobuje náklady kapitálu spoločnosti.

Vplyv nepriaznivých podmienok zasahuje do schopnosti spoločnosti Netflix investovať do nového obsahu práve vtedy, keď spoločnosť Disney otvára vlastnú streamingovú službu.

6. Austrálska centrálna banka spustí QE na vyriešenie krachu trhu nehnuteľností.

Saxo hovorí, že Austrália by mohla po prvýkrát upadnúť do recesie po 27 rokoch po tom, ako pokles ceny nehnuteľností zničí bohatstvo domácností a spotrebné výdavky. Úpadok tiež prispeje k prudkému poklesu investícií do nehnuteľností určených na bývanie, čo zase postihne banky v krajine.

Spoločnosť Saxo naznačuje, že banky v Austrálii nebudú schopné samostatne zvládnuť túto situáciu, čo povedie k záchrane zo strany Reserve Bank of Australia a zavedeniu kvantitatívneho uvoľnenia.

7. Nemecko postihne recesia

Okrem finančných nepokojov v Austrálii, Saxo priznáva, že aj najväčšia európska ekonomika by sa mohla v roku 2019 dostať do recesie. Zhoršujúce s predaje automobilov by mohli spôsobiť krajine značné problémy.

Saxo poukazuje, že do roku 2040 bude 55% automobilov na elektrický pohon a Nemecko zaostáva za týmto trendom. Recesia by som mohla dostaviť už počas tretieho kvartálu pokiaľ budú slabé predaje aj naďalej pretrvávať.

8. Solárny výbuch spôsobí chaos a s tým súvisiace škody o výške 2 biliónov USD

Scenár ako z Hollywoodskeho filmu. Masívna solárna erupcia na slnku by mohla výrazne poškodiť satelitnú technológiu západnej pologule a spôsobiť škody vo výške 2 biliónov USD.

Nový solárny cyklus započne v roku 2019 a nadmerná radiácia by mohla mať devastačný účinok.

9. So zvyšujúcou sa panikou ohľadom klímy sa zavedie globálna prepravná daň

Ďalšie hrozne horúce leto v Európe by mohlo viesť k zavedeniu transportnej dane leteckému a námornému priemyslu, ktorá by v v tomto roku obmedzila škody na klimatických zmenách.

Spoločnosť Saxo poukazuje na to, že odvetvia v súčasnosti využívajú značné daňové úľavy, ktoré by mohli byť zasiahnuté novou globálnou daňou z dopravy (GTT).

V tejto predikcii je táto daň podporená Čínou a konfrontovaná neochotou USA. Daň by spôsobila pokles cien leteckých akcií aj napriek vyšším cenám prepravných lístkov či námorných dopravných cien.

10. MMF a Svetová banka oznámili zámer zastaviť meranie HDP a zamerať sa na produktivitu

V zaujímavom vývoji, ktorý by mohol mať ďalekosiahle dôsledky, Saxo navrhuje, aby MMF a Svetová banka v roku 2019 opustili od merania HDP a namiesto toho použili produktivitu ako metriku rastu.

“MMF a Svetová banka tvrdia, že HDP nedokáže zachytiť skutočný vplyv lacných a technologicky orientovaných služieb a nie je schopný zohľadniť environmentálne problémy, čo dokazujú hrozné účinky znečistenia na ľudské zdravie a prostredia v Indii a inde vo svete.”

Ak sa krajina snaží zlepšiť šťastie a zdravie ľudí, musí podľa Saxo Bank vyrábať viac na jedného pracovníka, ako tomu bolo v minulosti, čo sa stáva potenciálne zaujímavejšou metrikou (mierou) sveta.

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny