Afroameričanom sa pravdepodobne nezvýši plat ani pri hospodárskom vzostupe

0
109

Afroameričanom sa pravdepodobne nezvýši plat ani pri hospodárskom vzostupe

• Pracovníci afroamerického a hispánskeho pôvodu sa boja o svoju prácu

• ZipRecruiter zistil, že mnoho z nich sa o zvýšenie platu ani nesnaží

Podľa prieskumu stránky ponúkajúcej prácu ZipRecruiter a 51 tisíc opýtaných sa aj napriek stabilnému pracovnému trhu plat pracovníkov afroamerického pôvodu nezvyšuje tak často, ako je to pri „bielych“ alebo iných skupinách.

Afroameričania a ďalšie minoritné skupiny majú k tomu všetkému aj strach vypýtať si vyššie mzdy, pretože majú strach, že pri najbližšom prepúšťaní by boli prví na rade. Polovica pracovníkov hispánskeho a afroamerického pôvodu, nezávisiac od ich platu alebo pozície hovoria, že sa najviac obávajú o stratu práce, zatiaľ čo pri „bielych“ je to len 37 %.

Žiadne zvýšenie

Afroamerickým pracovníkom v ich terajšom zamestnaní pravdepodobne ešte nezvýšili plat.

Približne polovica všetkých pracovníkov mladších ako 44 rokov pociťujú povinnosť vziať prvú prácu, ktorú im ponúknu a sebaistejšími vo vyjednávaní sa stávajú až keď sú starší. Takmer dve tretiny najmladší pracovníkov medzi 18 – 24 rokov sa najviac obávajú novej recesie alebo straty zamestnania.

Tempo rastu miezd sa výrazne spomalilo medzi vekom 16-24 

Minimálne 25% amerických pracovníkov sa znížil plat za posledných 12 mesiacov. A vyhliadky na budúcnosť sa vôbec nelepšia. Podľa Federálnej rezervnej banky v New Yorku sú od septembra vyhliadky na lepšie platy veľmi nepriaznivé.

 

Zdroj: bloomberg, financnenoviny