“Amazon skrachuje” Jeff Bezos naďalej hovorí o nevyhnutnom krachu Amazonu

0
120

„Amazon skrachuje“ Jeff Bezos naďalej hovorí o nevyhnutnom krachu Amazonu

  • Generálny riaditeľ Amazonu, Jeff Bezos, opakovane hovorí o nevyhnutnom zániku spoločnosti.
  • Bezos tvrdí, že veľké spoločnosti zvyčajne existujú len „desaťročia.“
  • Bezos povedal, že dúfa, že on sám zomrie skôr ako zanikne Amazon.

Jeff Bezos založil Amazon v roku 1994. Odvtedy sa spoločnosť rozrástla a dnes je to technologický gigant, ktorý tento týždeň dosiahol najvyššiu hodnotu na svete a z Bezosa spravil najbohatšieho muža v modernej histórií.

Miliardár je ale presvedčený, že Amazon je odsúdený k zániku. Za posledných päť rokov hovoril Bezos 3 krát o nevyhnutnom zániku spoločnosti.

Také reči sú pomerne nezvyčajné pre generálneho riaditeľa obrovskej spoločnosti. Média zvyčajne jednajú s náročnými investormi, ktorí sa obávajú, no vyššie postavení zástupcovia výkonného výboru sú väčšinou nekompromisní a pozitívni, keď hovoria o úspechoch firmy.

Podľa Bezosa je to však spôsobené strachom s prehry. Tu je prehľad, kedy Bezos hovoril o zániku Amazonu.

2013: Bezos tvrdí, že veľké spoločnosti prežijú len „niekoľko desaťročí.“

Bezos bol vtedy súčasťou show na CBS „60 minút“, kde mal hovoriť o rozvíjajúcom sa automatickom spôsobe donášky dronom. „Spoločnosti majú krátku životnosť… aj Amazon jedného dňa zanikne,“ povedal.

Na otázku, prečo ho to znepokojuje, Bezos odpovedal: „Nemám obavy, pretože viem, že je to nevyhnutné. Spoločnosti vznikajú a zanikajú, a ak počkáte pár desaťročí aj tie najväčšie spoločnosti svojej doby zaniknú.“

Bezos povedal, že by bol rád, kedy Amazon skrachoval až po jeho smrti.

2017: Bezos vo svojom liste akcionárom premýšľa nad „neznesiteľným a bolestivým úpadkom“

Bezos pokračuje v svojej filozofii „jedného dňa“ aj v roku 2017 v liste akcionárom, v ktorom odpovedal na otázku, ktorú mu položili na schôdzi o tom, ako bude vyzerať „deň druhý.“

„Druhý deň nastane stagnácia. Nasledovať bude irelevancia. Ďalej neznesiteľný a bolestivý úpadok. A na koniec zánik. A preto je to stále deň prvý,“ odpovedal Bezos.

„Spoločnosť môže očakávať druhý deň desaťročia, no nakoniec to aj tak príde,“ dodal. Napokon hovoril o tom, ako by spoločnosť mohla „odraziť“ deň druhý.

2018: Predpovedám, že jedného dňa Amazon skrachuje,“ povedal.

Na nahrávke schôdze spoločnosti, ktorú sa podarilo získať CNBC Bezos naďalej presvedčene hovorí o nevyhnutnej smrti Amazonu.

„Amazon nie je dosť veľký, aby zlyhal… No predpokladám, že jedného dňa Amazon padne,“ odpovedal Bezos na otázku, či tak veľké spoločnosti ako Sears skrachujú.

„Amazon skrachuje. Pozrite sa na životnosť obrovských spoločností, ktorá je zvyčajne približne 30 a viac rokov, nie 100 a viac rokov,“ hovorí.

Bezos pokračoval a povedal, že je jeho prácou čo najviac oddialiť tento dátum. Amazon v júli oslávil 24. narodeniny, teda sa pomaly blíži k Bezosovej 30-ročnej hranici.

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny