Analýza Rothschild bank I.časť

0
53

Hospodársky týždeň začal po vrchole Jackson Hole bez epilógu. Investori čakali na pohľad na sprísnenie pozície menovej politiky Federálneho rezervného systému, ale Janet Yellenová sa stretla s hrozbami deregulácie. Mario Draghi z jeho strany filozofoval o rizikách spojených s rastom protekcionizmu.

Trhy sa tak posilňujú vo svojich očakávaniach, čím štrukturálne penalizujú dolár (nedostatok ochoty ECB bojovať proti budúcim vplyvom rýchleho rastu eura v posledných mesiacoch a rozostrenie okolitého načasovania Fedu zníženie veľkosti jej súvahy a budúce zvýšenie sadzieb).

V Spojených štátoch, napriek geopolitickému napätiu so Severnou Kóreou, revízia smerom nahor na rast USA v druhom štvrťroku na úrovni 3% na ročnej báze poslala upokojujúci signál o odolnosti hospodárskeho cyklu. Prieskum spotrebiteľskej dôvery opäť odhaľuje silný odpor voči optimizmu domácností. Celkový index konferenčnej rady dosiahol 122,9 bodu, čo bolo vyššie ako jeho vrchol na konci roka 2000. Na rozdiel od toho objednávky na tovar dlhodobej spotreby prudko klesli v júli o 6,8%, čo sa úplne pripísalo leteckej doprave ( po zvýšení o 6,4% v predchádzajúcom mesiaci). V prvých siedmich mesiacoch roku 2017 sa objednávky zvýšili o 5% v porovnaní s prvými siedmimi mesiacmi roku 2016. Napriek tomu sa jadrová inflácia (bez výdavkov na potraviny a energiu) vyšla na úrovni +1,4 % v priebehu jedného roka, pričom stále nevykazujú známky uptrend.

Vo Veľkej Británii sa na Brexite otvorilo nové kolo. Rokovania sa obnovili v pondelok, zatiaľ čo britské návrhy minulý týždeň podnietili len neurčitosť medzi dvoma zainteresovanými stranami. V eurozóne sa očakáva, že hospodársky rast bude pokračovať aj v treťom štvrťroku, čo dokazuje zverejnenie hlavného ukazovateľa Európskej komisie, ktorý opäť dosiahne najvyššie hodnoty v roku 2007. To v základnom inflačnom prostredí (okrem potravín a energie) nízke: + 1,2% za jeden rok.

 

V Nemecku sa HDP za druhý štvrťrok roku 2017 zvýšil o 0,6% po prvom štvrťroku o 0,7%. V priebehu jedného roka dosiahla rast HDP 2,1%. Súkromná spotreba sa v priebehu štvrťroka zrýchlila o 0,8%. Rast investícií je o niečo menej energický a vývozy majú negatívny prínos k rastu. Vo Francúzsku sa rast HDP v druhom štvrťroku roku 2017 potvrdil v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma štvrťrokmi na úrovni +0,5%. Po zvýšení o 1,1% v roku 2016 sa nárast rastu v roku 2017 zvýši na 1,3%. Treba poznamenať, že zloženie tohto rastu je vyvážené medzi spotrebou domácností (+ 0,3%) a obchodnými investíciami (+ 0,7%). Vývoz prispel aj pozitívne.

V Číne sú pokrokové ukazovatele PMI pre výrobný sektor v auguste vyššie a vyššie ako očakávania (51,7 v júli 51,4 v júli). Úrady tak robia pevné aktivity na uskutočňovanie svojich reforiem. Cenová zložka túto hodnotu zvýšila v kontexte rastúcich cien komodít spojených so znížením výrobnej kapacity.

Sme presvedčení, že dynamika globálnej ekonomiky zostáva pozitívna v hlavných ekonomických zónach, výsledky spoločností potvrdzujú očakávania pokroku. V dôsledku stretnutia Jackson Hole nedošlo v krátkodobom horizonte k menovej politike a nízka inflácia je rozšírená. ECB je napriek tomu znepokojená silou eura voči doláru. Oslabenie dolára voči všetkým menám a najmä voči euru je jedným z hlavných vysvetlení relatívnych pohybov akciových trhov. Geopolitické riziká (Severná Kórea, islamistické útoky) a rastúci diskreditát prezidenta Trumpa odďaľujú moment, keď trhy zohľadnia základy, ktoré zostávajú priaznivé pre rizikové aktíva.

Zdroj: Rothschild bank