Aplikácia WhatsApp sa stala terčom hackerského útoku

0
103

Aplikácia WhatsApp sa stala terčom hackerského útoku

  • Populárna aplikácia WhatsApp sa stala terčom hackerského útoku, pričom útočníci nainštalovali spyware na neznámy počet smartfónov.
  • Útočníci nainštalovali sledovaciu technológiu tým, že danej osobe zavolali prostredníctvom aplikácia WhatsApp. Informáciu uviedol Finacial Times, ktorý ako prvý zachytili tento útok.
  • FT uviedlo, že tento spyware pochádza z Izraelskej firmy NSO Group.
  • WhatsApp urguje svojich užívateľov, aby si čím skôr updatovali aplikáciu, pričom uviedli, že sa aplikácia stala cieľom pokročilého kyber útoku.
  • Takto sa môžete chrániť.

Facebook so svojimi 1,5 miliardami užívateľov, ktorý je vlastníkom aplikácie WhatsApp uviedol, že začiatkom mája zaznamenal pokročilý kybernetický útok, pričom počet napadnutých smartfónov týmto malvérom nie je známy. Finacial Times, ktorý ako prvý zachytil tento útok v pondelok uviedol, že útočníci využili zraniteľnosť aplikácie, prostredníctvom ktorej sa im podarilo nainštalovať špionážnu technológiu do zariadení užívateľov aplikácie WhatsApp tým, že im jednoducho zavolali. Takto získali útočníci prístup k informáciám a súkromným správam. Dokonca aj keď cielená osoba nezdvihla hovor, malvér bol schopný dané zariadenie napadnúť. FT uviedlo, že tento softvér pochádza z izraelskej firmy NSO Group, ktorých softvér Pegasus cielil na aktivistov pre ľudské práva. Vo vyjadrení pre FT spoločnosť poprela akúkoľvek účasť na útoku aplikácie WhatsApp.

“Tento útok má všetky znaky spolupráce medzi súkromnou spoločnosťou a vládou s cieľom vyvinúť spyware, ktorý je schopný prebrať operačné funkcie mobilného telefónu,” uviedla spoločnosť WhatsApp v oficiálnom stanovisku pre FT.

“Informovali sme niekoľko organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami, aby sme sa podelili o informácie, o ktoré môžeme, a aby sme s nimi spolupracovali pri informovaní občianskej spoločnosti.”

Hovorca vo vyjadrení zaslanom pre Bussiness Insider dodal: “WhatsApp urguje ľudí, aby si updatovali najnovšiu verziu aplikácie s cieľom predísť útokom a ochrániť svoje súkromné informácie uložené vo svojich mobilných zariadeniach. Spolupracujeme s odborníkmi, aby sme zabezpečili užívateľom najnovšie vylepšenia zabezpečenia.”

Facebook oznámil, že tento problém sa dotkol iPhonov, Android zariadení a Windows phone zariadení. Update, ktorý by mal vyriešiť tento problém, bol dostupný v pondelok a spoločnosť apeluje za užívateľov, aby si svoje zariadenie updatovali aj keď nemajú podozrenie, že by sa stali obeťami útoku.

FT uviedlo, že americké ministerstvo spravodlivosti bolo už ohľadom útoku informované.

 

 

Zdroj: financialtimes, financnenoviny