Čipovanie zamestnancov

0
103

Eventuálne nás čoskoro očipujú ?

Všetkých nás očipujú. Je to len otázka času.

V dôsledku toho, že jedna spoločnosť sídliaca vo Wisconsine zaviedla pre svojich zamestnancov povinnosť zavedenia čipu, ktorý by mal sledovať prihlásenia v rámci firmy, sa na internete spustila rázna diskusia. Religiózni aktivisti sú dokonca tak zúriví, že spoločnosti nadelili 1 hviezdičkovú recenziu na Three Square Market, Googli, Glassdoor a na sociálnych médiách.

Na druhej strane si všetci ostatní kladú nasledovnú otázku: Takto bude čoskoro v skutočnosti vyzerať život v práci? Očipujú aj mňa?

“Stane sa to každému,” vyjadrila sa Noelle Chesley, 49, profesorka sociológie na University of Wisconsin – Milwaukee. ,,Nebude to tento rok. Určite nie ani ten nasledujúci. Dokonca to možno ani naša generácia nezažije. No s istotou môžem povedať, že sa to bude týkať našich detí.”

Gene Munster, investor a analytik Loup Ventures, ktorý výrazne podporuje rozšírenú a virtuálnu realitu, tak ako aj iné nové technológie si myslí, že aplikovanie čipov do ľudského tela sa nás nebude týkať ešte najbližších 50 rokov. “O 10 rokov spoločnosti ako Apple, Google, Facebook a Tesla nebudú svojich zamestnancov čipovať,” vyjadril sa Munster. …uvidíte síce niekoľko extrémne technologicky založených jedincov, ktorí príjmu túto technológiu, no veľké spoločnosti to nebudú.”

“Idea čipovania ľudí má v súčasnosti veľmi negatívnu konotáciu, no do roku 2067 sa pravdepodobne s touto myšlienkou stotožníme,” vyjadril sa Munster.

Spoločnosti ako Three Square Market či 32M doposiaľ neuviedli výraznejšie benefity čipovania okrem prihlasovacích údajov či firemných odznakov. Munster hovorí, že ide o PR trik, ktorým spoločnosť docielila zviditeľnenie svojho produktu, pretože o malom start-upe sa hovorilo na CBS, NBC a ABC a tiež sa o ňom napísalo množstvo článkov po celom svete. Spoločnosť, ktorá predáva firemné kiosky kaviarní, ktoré sú navrhnuté tak, aby nahradili predajné automaty, chce dosiahnuť bezhotovostné transakcie. To by išlo za hranice platieb prostredníctvom smartfónu. Stačilo by, aby zákazníci iba prešli rukou po ploche Apple Pay, alebo inom mobilnom platobnom systéme. Benefity tu však nekončia. V budúcnosti by zákazníci mohli jednoduchšie prechádzať skenermi pasov na letiskách, či riadiť domáce automatické systémy. To všetko zaručí iba jednoduché mávnutie rukou.

Nejde o GPS sledovanie

Aplikovaný čip neslúži ako GPS zariadenie, čoho sa väčšina kritikov obáva. Analytici sa však domnievajú, že čipy budúcnosti budú schopné zaznamenávať všetky naše pohyby. Napríklad domáce zvieratá sa čipujú už niekoľko rokov. Tieto čipy uchovávajú ich meno a kontakt na majiteľa. 32M nie je prvou spoločnosťou, ktorá zaviedla čipovanie svojich zamestnancov. V roku 2001 spoločnosť Applied Digital Solutions aplikovala ,,VeriChip,, ktorý umožňoval prístup k zdravotným záznamom, no spoločnosť nakoniec zastavila predaj v roku 2010. Vo Švédsku spoločnosť BioHax uviedla, že takmer 3000 zákazníkov si nechalo aplikovať čip, ktorý im umožnil využívať hromadnú železničnú dopravu bez potreby preukazovať sa lístkom. V USA spoločnosť Dangerous Things, založená v Seattli uviedla, že predala desaťtisíce čipov prostredníctvom svojho webového portálu. Čip spolu s aplikáciou stál 200 USD.

“Po rokoch útlmu, nastal čas pre rozvoj čipov,” uviedol Amal Graafstra, zakladateľ spoločnosti Dangerous Things. “Spoločnosť postupne akceptuje čipy v takej miere ako tetovanie či piercing.”

Inými slovami, stanú sa čoraz viac viditeľnejšími, no nestane sa z toho mainstream.

“Stane sa to vašou súčasťou, podobne ako váš smartfón,” uviedol Graafstra. “Nikdy si ho nezabudnete a nikdy sa vám ani nestratí.” Dokonca získate schopnosť komunikovať so zariadeniami takým spôsobom, ako nikdy predtým.”

No po tom, čo sme minulý týždeň videli vo Wiscnosine, vyvstáva otázka, čo to znamená pre pracovnú silu a čo bude nasledovať?

Experti tvrdia, že spotrebitelia začnú využívať čipy ešte skôr ako spoločnosti. Chesley uviedla, že veľké spoločnosti nereagujú dostatočne rýchlo na masívne zmeny v spoločnosti. Veľkú rolu bude zohrávať problematika veku. Zatiaľ čo mladší jedinci budú viac otvorení novej technológii, tí starší sa budú brániť. “Väčšina zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú generačne diverzifikovanú skupinu pracovnej sily, budú zavádzať zmeny len veľmi pomaly,” uviedla Chelsey. “Nedokážem si predstaviť ľudí vo svojom veku alebo starších nechať si implantovať takéto zariadenia do svojho tela.” Výskumník Alec Levenson (Center for Effective Organizations,  University of Southern California) dodal nasledovné: “Drvivá väčšina populácia sa s touto technológiou nestotožní.”

Spoločnosť Three Square market uviedla, že čipy sú dobrovoľné, no Chesley zdôraznila, že pokiaľ firma zavedie plán čipovania, očakáva sa, že sa očipovať necháte. V opačnom prípade by ste mohli stratiť výhody, povýšenia alebo možnosť stať sa súčasťou tímovej spolupráce.

“To je presne to, čoho sa obávame,” uviedol Bryan Allen, vedúci  štátneho útvaru zamestnaneckého oddelenia štátneho reprezentanta Tiny Davisovej, ktorý predkladá v Pensylvánii návrh, ktorý zakazuje povinnosť zavedenia čipov do ľudského tela. “Ak už technológia existuje, čo zabráni zamestnávateľom v zavedení povinnosti sa čipovať, pokiaľ chcú zamestnanci v práci aj naďalej pokračovať?

Niekoľko štátov už predložilo podobný návrh, zatiaľ čo v jednom štáte bol tento návrh zamietnutý. ,,Pozerám sa na túto vec ako na základné právo zamestnanca, vyjadrila sa senátorka štátu Nevada, Becky Harris. “To je zlý smer, ktorým by sme sa vydali.”

“Ak sa spoločnosti rozhodnú zaviesť čipovanie zamestnancov, budú čeliť otázke dôvery,” uviedol Kent Grayson, profesor marketingu na Kellogg School of Management na Northwestern University.

“Musíte spoločnosti dostatočné dôverovať, pokiaľ si necháte implantovať takýto čip.”  Zamestnanci si budú musieť byť istí, že čip je zdravotne nezávadný a bezpečný, nemožno ho hacknúť a obsah informácií je privátny.

Religiózni aktivisti zaplavili stránky 32M na Facebooku svojim znepokojením ohľadne čipovania, pričom komentáre ako ,,bojkot,, či ,,úplne zbytočné,, boli tými najmarkantnejšími. Na google stánke 32M, Amy Cosari, ktorá pôsobí ako ministerka v Hager City vo Wisconsine urguje zamestnancov, aby si nechali čipy odstrániť.

“Keď bol Ježiš vzkriesený, bolo vzkriesené jeho telo aj duša, a to bol on a nie akýsi zombie, ani duch a my budeme vzkriesený presne takým istým spôsobom,” napísala Cosari. ,,Zamestnanci spoločnosti 32Market, nie ste chodiace kreditné karty.”

Zvykajte si na to, radí Chesley. Pred desiatimi rokmi si zamestnanci neprechádzali firemnú poštu počas víkendu. “Teraz je to realita, či sa nám to páči alebo nie.”

“Tak či onak, či už ide o mobilné technológie, alebo zavedený čip, “vždy a navždy pripojený” čip sa stane súčasťou nášho života.” dodáva.

 

Zdroj: cnbc, financnenoviny