Apple sa potýka s problémami

0
116

Apple má problémy. Spoločnosť platí investorom za to, aby akcie aj naďalej držali.

  • Akcie spoločnosti Apple naďalej stúpajú a to aj napriek tomu, že dopyt po smartfónoch Apple iPhone klesá.
  • CEO Tim Cook chce, aby investori verili, že tržby za ich služby presiahnu tržby za predaj iPhonov, čo bude najväčším hnacím motorom.
  • Ukazuje sa však, že služby nebudú stačiť na to, aby pokryli straty z iPhonov.
  • Prečo sa teda spoločnosti Apple aj naďalej darí? Je to tým, že spoločnosť vyplatila investorom 363 miliárd, aby pokračovali v držbe akcií Apple.

Akcie spoločnosti Apple prekonali akciový trh, ich ročný výnos je na úrovni 27%, oproti 15% akciového indexu S&P 500. Čo je samozrejme kontraintuitívne, nakoľko sa spoločnosť potýka s problémami.

  • Predaje mobilných zariadení iPhone sa prepadli medziročne o 17% a to aj napriek uvedeniu nových a drahších modelov.
  • Predchádzajúci kvartál poklesol predaj iPhonov o 16%.
  • Legendárna základňa 900 miliónov užívateľov smartfónov iPhone, o ktorej si analytici mysleli, že bude predstavovať ,,super-cyklus,, stoviek miliónov používateľov upgradujúcich si svoje zariadenia každý rok, bola po dobu 6 mesiacov len akousi ilúziou.
  • Apple prestal uvádzať vo svojich správach predaje jednotlivých zariadení v prospech finančných objemov – a to nie je dobrý znak.
  • Predaj iPhonov v Číne podporil diskont na tieto zariadenia. “Urobili sme nejaké cenové úpravy z dôvodu slabej meny,”  uviedol Tim Cook analytikom.
  • Nie je jasné, či má Apple nejaké nové zariadenie, ktoré uvedie čoskoro na trh.

Teória je, že rast zabezpečia služby aj keď dôjde k prepadu predaja iPhonov.

 Globálne tržby z predaja iPhonov a medziročný rast (v miliardách USD)

 

Novou rétorikou Tima Cooka je apel na investorov, aby sa pozerali na rast príjmov zo služieb, ktorý pozostáva z predaja softvéru, aplikácií, či z iTunes. Teóriou je, že ak dokáže Apple presvedčiť každého užívateľa iPhonu, aby si stiahol viac aplikácií, alebo zakúpil väčší objem hudby, potom rast z tejto oblasti dokáže obstáť aj pri poklese predaja iPhonov. Nasledujúci graf od Bussiness Insider Intelligence objasňuje túto problematiku. Objem v dolároch rastie a rast v oblasti služieb je robustný:

Rast tržiebs Apple služieb (v miliardách USD)

Podiel tržieb zo služieb nemusí byť však dostatočne vysoký na to, aby pokryl prepad tržieb zo zariadení iPhone. Minulý kvartál sa prepadli tržby z iPhonov o 6,5 miliardy USD a podiel tržieb na službách sa zvýšil iba o 1,6 miliardy USD. Pravdou je, že podiel na tržbách zo služieb vzrástol o 16%, no tento nárast je v reálnych číslach menší ako prepad tržieb z iPhonov a nerastie na percentuálnej úrovni dostatočne vysokým tempom, ako dochádza k poklesu predaja iPhonov.

Nie je vôbec jasné či rast podielu tržieb zo služieb bude vôbec dostatočný

Je pravda, že jeden kvartál nepredstavuje celý príbeh. Nasledujúci graf ukazuje pohľad z dlhodobého hľadiska. Služby zaznamenali robustný nárast a dokázali si udržať tempo, zatiaľ čo predaj iPhonov poklesol. Nie je to však úplne jednoznačné. Dokonca aj pri stabilnej miere rastu, potrvá veľmi dlho, kým sa podiel tržieb z oblasti služieb vyrovná podielu tržieb z iPhone zariadení.

Porovnanie tržieb z iPhonov a tržieb vyplývajúcich zo služieb

To opäť vzbudzuje otázku, či už existujúca základňa užívateľov bude dostatočne rásť do takej miery, aby dokázala vyprodukovať tržby zo služieb, ktoré dokážu pokryť stratu z prepadu predaja smartfónov iPhone. Teoreticky je to možné. Dokonca aj s klesajúcim objemom predaja sa už existujúca základňa užívateľov rozširuje, a viac aj nakupuje. To znie upokojujúco. Všetko čo musí Apple urobiť je, počkať pokým dôjde k rastu čísel a oblasť služieb sa o seba postará.

Čo ak je iPhone uzavretý priestor a nie platforma, z ktorej môžu služby donekonečna rásť.

Existujú však otázniky, či budú služby rásť donekonečna v rámci už existujúcej skupiny zákazníkov. Katy Huberty, analytička spoločnosti Morgan Stanley uviedla minulý mesiac, že počet stiahnutí z App Store v prvom kvartáli 2019 poklesol po prvý krát vôbec. Toni Sacconaghi Jr., analytik spoločnosti Bernstein verí, že už existujúca základňa zákazníkov dokáže kanibalizovať predaje nových zariadení – pretože chudobnejší zákazníci nepotrebujú nový iPhone, pokiaľ existuje dostatočná zásoba tých starých. Tento trend naznačuje, že iPhone môže byť akýmsi ,,uzavretým priestorom,, v rámci ktorého sú služby uzamknuté a nejde o platformu v rámci ktorej môžu služby rásť donekonečna.

Takže sa opäť dostávame k našej pôvodnej otázke – prečo akcie firmy Apple rastú, keď sa produkty spoločnosti predávajú tak anemicky?

Apple zaplatilo investorom 363 miliárd USD, aby držali akcie spoločnosti.

Odpoveďou je, že Apple pridalo ďalších 75 miliárd USD do svojho programu spätného odkupu akcií. Apple vynaložilo na tento program 363 miliárd USD – nákup vlastných akcií, či výplata dividend – od roku 2015. Túto informáciu uviedol analytik Wamsi Mohat z Bank of America. Investori nie sú hlúpi. Pokiaľ spoločnosť platí ľuďom za to, aby držali akcie, nevadí im, že predaje iPhonov klesajú a tržby zo služieb sú nízke na to, aby túto stratu dorovnali.

 

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny