Bill Gates: Viac ako polovica pracovných ciest a tretina času stráveného v kanceláriách sa vytratí, aj keď pandémia skončí

0
6

Spoluzakladateľ Microsoftu a filantrop Bill Gates je od začiatku pandémie známy svojimi investíciami do vývoja vakcíny proti COVID-19. Nedávno na DealBook konferencii organizovanej novinami The New York Times v interview s Andrewom Rossom Sorkinom povedal: „Môj odhad je, že viac ako 50% pracovných ciest a viac ako 30% dní v kanceláriách sa vytratia.“ Jeho slová odkazujú, že ani po skončení pandémie náš pracovný život nebude vyzerať ako predtým, pretože prítomnosť nového typu koronavírusu zásadne zmenila návyky ľudí v cestovaní, ako aj spôsob, akým pracujú.

Gates vysvetľoval, prečo najväčšie zmeny v pracovnom živote nastanú aj v post-koronavírovom svete práve v cestovaní. Dôvod vysokého zníženia počtu pracovných ciest vidí najmä v tom, že ľudia si počas pandémie zvykli na prácu z domu a mnohým vyhovuje. Avšak na to, ako bude vyzerať pracovný život po pandémii, bude mať vplyv každá jedna spoločnosť a teda možno predpokladať, že niektoré spoločnosti vyvinú viac úsilia pre udržiavanie face-to-face konverzácií ako iné. Čo sa týka práce z domu, podľa Gatesa „niektoré spoločnosti budú extrémne,“ čím mal pravdepodobne na mysli spoločnosti ako napríklad Twitter, ktorá vyhlásila, že jej zamestnanci môžu pracovať na diaľku už navždy, z akéhokoľvek miesta.

Gates tiež hovoril o negatívnych stránkach virtuálnych stretnutí v porovnaní s tými naživo. Napríklad, že sa nemôžete spoznávať s novými ľuďmi. Sorkinovi sa zdôveril s tým, že od začiatku roka nemá žiadnych nových priateľov, pretože ľudí nikdy nespoznáva náhodne.

Viaceré spoločnosti, najmä tie z oblasti technológií, prehodnocujú budúcnosť pracovného života, keďže pandémia znemožnila väčšinu cestovania a práce v kanceláriách. Twitter nie je jedinou spoločnosťou, ktorá povedala, že sa jej zamestnanci do práce nikdy vrátiť nemusia. Spomedzi iných významných spoločností aj Facebook oznámil, že jeho zamestnanci môžu pracovať aj z iného miesta ako z centrály spoločnosti, avšak v niektorých prípadoch to povedie k zníženiu platu.

Gatesove predpovede v súvislosti s pracovným cestovaním sú v súlade s tvrdeniami viacerých expertov, ktorí už dlhšie odhadujú, že potrvá minimálne niekoľko rokov, kým sa svet vráti do stavu, v akom bol pred pandémiou. Podľa štúdie Bank of America z októbra sa služobné cesty v korporátnych spoločnostiach riadne obnovia pravdepodobne najskôr koncom roka 2023. Vedenie Microsoftu však predpokladá, že pracovné cesty sa po skončení pandémie rýchlo vrátia do starých koľají, napriek tomu, že samotná spoločnosť sa aktívne angažuje v boji proti emisiám z leteckej dopravy. „Veríme, že akonáhle začneme opäť lietať, naše pracovné cesty na tom budú rovnako ako predtým.“