“Bizarné nebezpečenstvo” Soros slovne napadol Čínu a prezidenta Xi Jinpinga

0
163

‘BIZARNÉ NEBEZPEČNSTVO’: Miliardár a investor George Soros oponoval Číne počas jeho príhovoru v Davose

  • George Soros, investor a predseda organizácie Soros Fund Management, predniesol svoju reč na koncoročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra v Davose vo Švajčiarsku.
  • Soros slovne napadol Čínu a prezidenta Xi Jinpinga, varujúci divákov o “bizarnom nebezpečenstve”, ktorému svet čelí v rukách rozvíjajúceho sa čínskeho národa.
  • Soros sa znovu vyjadril k svojim pripomienkam z roku 2018, kde kritizoval IT monopoly ako Facebook a Google, ktoré ako verí, umožňujú Číne pátrať po uzavretej spoločnosti.

DAVOS, Švajčiarsko – George Soros má tradíciu veľkého prejavu na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra.

A na základe toho, ako uplynuli posledné dva roky, si v podnikaní nevytvára priateľské vzťahy – najmä nie v čínskej vláde. DAVOS, Švajčiarsko

Verzia z roku 2019 – dodaná vo štvrtok večer – predstavila Sorosove absolútne skritizovanie rozvíjajúceho sa národa. Po rýchlom pozdravení všetkých účastníkov, miliardár a predseda spoločnosti Soros Fund Management sa pustil priamo do svojej predpripravenej reči.

„Chcem dnes večer využiť môj čas, aby som varoval svet pred neobvyklým nebezpečenstvom, ktoré ohrozuje samotné prežitie otvorených spoločností,“ povedal.

Pokračoval slovami: “Chcel by som zvýšiť povedomie nad smrteľným nebezpečenstvom, ktorému čelia otvorené spoločnosti zo strany umelej inteligencie a strojového učenia, ktoré sa môžu dostať do rúk obmedzujúcich režimov. Zameriam sa na Čínu, kde Xi Jinping chce vládu jednej strany na dosiahnutie tej najvyššej moci.”

Stredom jeho protiargumentu voči Číne bol koncept centralizovanej databázy súkromných informácií, ktorý sa nazýva “sociálny kreditový systém”.

Zatiaľ čo Soros priznal, že takéto zostavenie ešte neexistuje, obáva sa , že možnosti svetových technológií urýchlia jeho príchod— a počas procesu znehodnotia a zničia to z čoho pozostáva otvorená spoločnosť.

Reč bola podobná tej, kde Soros v roku 2018 lamentoval nad  celosvetovou nadvládou technologických titánov ako Facebook a Google. Nazval ich “hrozbou” a varoval, že ich nenásytný smäd po raste môže nakoniec viesť k spolupráci s autoritatívnymi režimami, ako je Čína. Sorosove najnovšie komentáre rozprúdili diskusiu a skúmali sa následky globálneho prostredia, kde by uspela čínska stratégia proti otvorenej spoločnosti.

„Kľúčovým bodom je, že kombinácia nadriadených režimov s IT monopolmi dáva týmto režimom vstavanú výhodu oproti otvoreným spoločnostiam,“ povedal Soros. „Nástroje kontroly sú užitočnými nástrojmi v rukách autoritatívnych režimov, ale predstavujú smrteľnú hrozbu.“

Pokračoval: „Čína nie je jediným autoritatívnym režimom na svete, ale je nepochybne najbohatšou, najsilnejšou a najrozvinutejšou krajinou v strojovom učení a umelej inteligencii. To robí Xi Jinping najnebezpečnejším odporcom ľudí, ktorí veria v koncept otvorenej spoločnosti.“

Čo môže USA urobiť pre zmenu situácie

Soros bol potešený, keď sa prezident Donald Trump pustil do pretrvávajúceho čínskeho obchodného konfliktu. Podľa neho Čína potrebovala zastrašiť, aby nebolo príliš neskoro a Trump postupoval správne.

Ale pre Sorosa boli však výsledky prezidenta sklamaním. Poznamenal, že Trumpove politické túžby ho priviedli ku kompromisu, zatiaľ čo mal zaujať tvrdší postoj.

Soros vyzdvihol pár nápadov ako by mohlo USA odvrátiť hrozbu a udržať Xi od zavedenia zločinného plánu uzavretej spoločnosti.

Po prvé, povedal, že prebiehajúca globálna obchodná vojna by mala byť zameraná výlučne na Čínu. Zatiaľ čo sa zdá, že je všetko zamerané na Čínu, Soros argumentoval, že by mal Trump  úplne zabudnúť na iné národy.

Po druhé, Soros povedal, že zaobchádzanie USA so spoločnosťami ZTE a Huawei – dve čínske spoločnosti sponzorované štátmi, ktoré  okrem iného boli nedávno kritizované za krádež v oblasti duševného vlastníctva – by malo byť neľútostné a útočné. Chce, aby poskytli proti nim určité kroky.

Ale Sorosova hlavná vízia zahŕňa aj globálne dohody, ktoré vytvárajú napätie. Jeho vysvetlenie:

„Je možné snívať o niečom podobnom ako je zmluva OSN, ktorá vznikla po druhej svetovej vojne,” povedal Soros. „Toto by bolo vhodné ukončenie súčasného konfliktu medzi USA a Čínou. Obnovila by sa medzinárodná spolupráca a dala by priestor otvorenej spoločnosti pre rozvoj.“

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny