Británia vydáva spoločnosti Huawei zákaz a vylučuje ju tak zo svojich 5G sietí

0
7

Spoločnosť Huawei Technologies bude čoskoro vylúčená z pomedzi britských next-generation mobilných sietí na základe výsledkov rozsiahleho vyšetrovacieho zásahu proti tejto čínskej spoločnosti, čo spôsobí oneskorené zavedenie 5G siete a zároveň aj zbytočne ďalšie navýšenie nákladov mnohým firmám, ktoré sa odhadujú v miliardách libier.

Podľa plánu odsúhlaseného premiérom Borisom Johnsonom nebudú operátori oprávnení pridávať akékoľvek komponenty značky Huawei do svojich 5G sietí a to už po 31. decembri tohto roku. Zároveň bude nutné aby sa zo všetkých už hotových zariadení, v ktorých sú inštalované komponenty od Huawei odstránili z infraštruktúry 5G do roku 2027, uviedla vláda vo svojom stanovisku. Ministri taktiež varovali operátorov, aby prestali kupovať zariadenia Huawei pre svoje pevné širokopásmové siete. Vláda bude s priemyslom konzultovať časový harmonogram pre zavedenie prísnejšieho režimu v rámci pevných sietí, no všeobecne sa očakáva, že tieto opatrenia nadobudnú účinnosť do dvoch rokov.

Implementácia zákazu komponentov spoločnosti Huawei bude stáť operátorov v Británii až 2 miliardy libier a oneskorí zavedenie 5G siete o 2 až 3 roky.

Rozhodnutie o odstránení komponentov spoločnosti Huawei z britských sietí predstavuje výrazný zvrat zo strany Borisa Johnsona. Hrozí zväčšujúca sa priepasť vo vzťahoch medzi Britániou a Čínou, obzvlášť v týchto citlivých časoch. Čína následne varuje Johnsona, že pokiaľ bude Británia pristupovať k Číne ako k nepriateľskému partnerovi, bude čeliť istým následkom. Ešte v januári dal Johnson Spoločnosti Huawei zelenú, no vplyvom nátlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa došlo k zmene jeho postoja.

Predseda vlády, jeho ministri a najvyšší predstavitelia bezpečnosti sa k plánu priklonili v utorok ráno na zasadnutí Rady pre národnú bezpečnosť. Tajomník kultúry Oliver Dowden neskôr uviedol v parlamente podrobnosti. Kým 5G bude mať pre Spojené kráľovstvo „transformatívny charakter“, „dôvera v bezpečnosť a odolnosť infraštruktúry, na ktorej je vybudovaná“ je nevyhnutná, uviedol.

“Vláda rozhodla, že je nevyhnutné zakázať komponenty Huawei v našich 5G sieťach,” uviedol Dowden zákonodarcom. „Tento rozhodujúci krok poskytuje odvetviu jasnosť a istotu, ktorú potrebuje, aby pokračoval v dodávaní 5G v celom Spojenom kráľovstve.“

BT Group Plc and Three, ktorý využívajú Huawei viac ako iní operátori a poskytovatelia 5G sietí, uviedli, že momentálne skúmajú dôsledky nových pravidiel. Akcie spoločnosti BT vzrástli o viac ako 4 %, čo z nich urobili najvýkonnejší akciový titul v rámci indexu FTSE 100 v utorok, pravdepodobne kvôli benevolentnejšiemu harmonogramu, ako uvádzali predchádzajúce správy.

V máji USA zakázali spoločnosti Huawei nákup mikročipov, ktoré využívajú americkú technológiu. Tento krok prinútil britských úradníkov prehodnotiť svoj pohľad na bezpečnosť a udržateľnosť používania vybavenia spoločnosti Huawei v sieťach 5G.
“Bola to významná a materiálna zmena,” uviedol Dowden a dodal, že sankcie majú „potenciálne závažné dopady“ na schopnosť spoločnosti Huawei dodávať zariadenia do Británie.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti v Spojenom kráľovstve viedlo prieskum, na základe ktorého uviedli, že sankcie, ktoré zaviedla USA voči Huawei znamenajú, že využívajú potenciálne nebezpečnú technológiu, ktoré by znemožnilo kontrolu bezpečnostných rizík 5G sietí.
Britskí operátori tak čelia komplexnej a nákladnej úlohe v rámci ktorej musia odstrániť Huawei komponenty a zariadenia z 5G sietí v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov. Dowden varoval, že tento krok neodvratne spôsobí odklad zavedenia 5G siete v Británii.

Britský krok by mohol prinútiť Kanadu, aby taktiež zakázala Huawei vo svojich 5G sieťach, a zamerala sa na Nemecko, kde v zákonodarnom zbore narastá tlak, aby sa konalo proti spoločnosti, uviedol James Lewis, riaditeľ programu technologickej politiky v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone.

,,Je to výhra pre trumpovu administratívu,´´ uviedol Lewis v interview. ,, Mali plán. Vykonali ho a k tomuto to viedlo.´´

Niektorí zákonodarcovia z USA varovali, že spoločnosť Huawei predstavuje hrozbu pre bezpečnosť sietí, a niektorí rozhodnutie Spojeného kráľovstva privítali. Senátor Marco Rubio, floridský republikán, uviedol na svojom Twitteri “som veľmi rád, že náš najbližší spojenec sa podnikol kroky na zabezpečenie ich telekomunikačných sietí.”

Johnson čelil požiadavkám v rámci svojej konzervatívnej strany, aby zaujal voči Pekingu prísnejší postoj, pretože jej vybavenie by mohli používať čínski špióni – vyjadrenie, ktoré spoločnosť popiera.

V krátkom časovom horizonte spôsobí zákaz spoločnosti zhoršenie už aj tak napätých vzťahov medzi Londýnom a Pekingom. Nedávno sa rozšírilo napätie týkajúce sa nového bezpečnostného zákona Číny v Hongkongu, bývalej britskej kolónie ako aj zvládnutie situácie spojenej s pandémiou koronavírusu.

Čínsko-britská obchodná rada vyhlásila, že je rozhodnutím „sklamaná“ a vyzvala ministrov, aby ubezpečili podniky, že Spojené kráľovstvo plánuje „rokovať s Čínou v dobrej viere“. Čínsky obchod a investície podporujú v Británii až 149 000 pracovných miest, uviedla štúdia, ktorú zadala spoločnosť Cambridge Econometrics.

Čínska oficiálna tlačová agentúra Xinhua v stredu označila rozhodnutie Veľkej Británie za „nedôvodné“ a varovala, že zákaz „zatieni“ spoluprácu medzi Londýnom a Pekingom.

Minulý týždeň Liu Xiaoming, čínsky veľvyslanec v Spojenom kráľovstve, obvinil Johnsonovu vládu z „hrubého zasahovania“ do domácej politiky nad Hongkongom a obvinil Spojené kráľovstvo z „tancovania podľa melódie“ USA. Aj v Londýne môže predseda vlády konštatovať, že jeho plány nejdú dostatočne ďaleko, aby uspokojili niektorých jeho konzervatívnych kolegov.

Konzervatívec Iain Duncan Smith povedal, že hoci toto rozhodnutie víta, vláda by mala skrátiť sedemročný rozvrh. „Poďme to posunúť vpred na päť a urobme to rýchlo,“ povedal Parlamentu.

Jeho kolega, Bob Seely, vo vyhlásení uviedol, že chce, aby sa vláda rýchlejšie hýbala vo veci odstránenia vysoko rizikového dodávateľa komponentov do roku 2025. Iné teórie však hovoria, že ostatní konzervatívci, ktorí sa mohli búriť, boli utorkovým oznámením presvedčení o správnosti postupu. Damian Green tweetoval, že rozhodnutie je „dobré“ a v rozhovore uviedol, že na jeseň nebude hlasovať proti vláde.

Huawei uviedla, že je sklamaná týmto rozhodnutím a apelovala na prerokovanie rozhodnutia.

,,Toto rozhodnutie ohrozuje Britániu tým, že môže spôsobiť spomalený digitálny vývoj, prehĺbenie digitálnej priepasti a nafukovanie nákladov,” uviedol Ed Brewster, hovorca spoločnosti Huawei.
„Bohužiaľ, naša budúcnosť v Spojenom kráľovstve sa spolitizovala – ide o obchodnú politiku USA a nie o bezpečnosť.“

 

Zdroj: www.bloomberg.sk