Britský minister vnútra Sadid Javid urguje políciu na riešenie narastajúceho problému s kriminalitou

0
69

Britský minister vnútra Sadid Javid urguje políciu na riešenie narastajúceho problému s kriminalitou

Štátny sekretár Sadid Javid, podnecuje Scotladnd Yard k činnosti s cieľom využiť všetky možnosti na potlačenie a vysporiadanie sa s narastajúcou vlnou incidentov bodnutia nožom naprieč hlavným mestom.

V rozhovore vyzval Cressida Dicka, komisára metropolitnej polície na prevzatie zodpovednosti v danej veci, čím poukázal na skutočnosť, že keď sa aktívne pričiní o riešenie problému vici sa môžu dostať pod kontrolu, no ešte sa toho veľa musí spraviť.

Intervencia pána Javida prišla po sérii útokov v londýnskych uliciach, keď len za posledných 6 dní bolo zavraždených 5 ľudí takýmto spôsobom. Oficiálne údaje poukazujú na až 16% nárast útokov nožom v priebehu roka, čím sa ich počet vyšplhal na 40 147.  Ide o najvyššie číslo od roku 2011. Naproti tomu rozpočet pre políciu sa zredukoval o pätinu za posledných 7 rokov.

“V prvom rade nedopustíme, aby sa po boku zložitého presadzovania zákona stali mladý ľudia súčasťou zločinu. Musíme posilniť zodpovednosť polície, aby sa situácia dostala pod kontrolu. Takéto opatrenia si vyžadujú čas.”  Štátny sekretár, ktorý je na návšteve v USA a rokuje s mediálnymi spoločnosťami o boji proti zneužívaniu detí sa vyjadril, že je hlboko znepokojený mierou násilných zločinov a viac krát zdôraznil svoj záväzok na zníženie a prevenciu tohto zločinu. Scotland Yard už nasadil stovky policajtov v osídlených oblastiach naprieč Londýnom s cieľom zvýšiť prevenciu útokov.

Premiérka Theresa May sa počas svojej funkcie štátnej sekretárky vyjadrila, že etnické menšiny sú častokrát neprávom prenasledované. Policajní vyšetrovatelia konzistentne argumentujú, že inteligentný prístup môže dopomôcť dopadnúť ozbrojených jedincov ešte pred spáchaním incidentu.

Podľa oficiálnych údajov policajné zložky v Anglicku a Walese vykonalo 282 248 zastávok a prehliadok v priebehu roka, čo je najnižšie číslo za posledných 20 rokov. Diane Abbott, tajomníčka štátneho sekretára vraví, že pán Javid by si mal uvedomiť, že vládne škrty sú vinou nárastu násilia. “Polícia má dostatočnú silu, no čo im chýba sú zdroje.”

“Policajní dôstojníci a dokonca aj čelní predstavitelia Home Office tvrdia, že problémom, ktorý prekáža vo vysporiadaní sa s nárastom kriminality sú práve škrty za ktoré štátny sekretár opätovne volí.”

Sadid Khan, starosta Londýna vraví, že zastaviť cyklus násilností v Londýne by mohlo trvať až 10 rokov. Podieľal sa na vytvorení zložky na potlačenie kriminality (Violence Reduction Unit). Inšpiráciou im bol práve Glasgow, kde sa násilie rieši ako súčasť verejnej bezpečnosti a vynakladá sa úsilie na vysporiadanie sa s podstatnými prípadmi.

 

Zdroj: financialtimes, owallstreet