Ďalšiu haváriu lietadla typu Boeing 737MAX nikto neprežil

0
76

Foto: Starší typ lietadla Boeing 737-800 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré v nedeľu havarovalo. Boeing

Ďalšiu haváriu lietadla typu Boeing 737MAX nikto neprežil. Tento krát išlo o let spoločnosti Ethiopian Airlines.

  • Lietadlo leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines havarovalo pri lete do Nairobi. Haváriu neprežil ani jeden zo 157 pasažierov.
  • Na palube bolo 149 cestujúcich a 8 členov posádky. Na mieste havárie nebol po veľkom požiari nájdený nikto, kto by prežil.
  • Boeing 737MAX sa zrútil blízko mesta Bishoftu neďaleko hlavného meste Addis Abeba.
  • Za posledné mesiace to je už druhá nehoda stroja typu Boeing 737MAX.
  • Premiér už zverejnil príspevok, v ktorom vyjadril úprimnú sústrasť rodinám pozostalých.

Haváriu stroja spoločnosti Ethiopian Airlines do Nairobi, ktoré spadlo krátko po štarte neprežil nikto.

Na palube letu číslo ET 302, ktorý havaroval v nedeľu ráno o 8:44 blízko mesta Bishoftu, 62 km od hlavného mesta Addis Abeba, bolo 149 pasažierov a 8 členov posádky.

Očitý svedok potvrdil pre BBC, že nastal obrovský požiar.

„Výbuch a požiar bol taký silný, že sme sa nemohli priblížiť,“ povedal svedok. „Všetko zhorelo. Teraz zasahujú 4 helikoptéry.“

Na mieste havárie sa okamžite rozbehli vyhľadávacie a záchranné práce.

„Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines so smútkom oznamuje, že let ET302/10 (marec) na pravidelnej linke z Addis Abeba do Nairobi mal nehodu neďaleko mesta Bihoftu (donedávna známe ako Debre Zeit)“ tak znelo prvé vyhlásenie spoločnosti.

„Lietadlo B-737-800MAX… vzlietlo o 8.38 miestneho času z medzinárodného letiska Bole v Addis Abebe a stratilo kontakt s riadiacim strediskom o 8.44. Momentálne prebiehajú vyhľadávacie a záchranné práce a zatiaľ nemáme žiadne potvrdené informácie o tých, ktorí prežili.

Podľa leteckej spoločnosti bol kapitánom letu Yared Getachew, ktorý mal nalietané viac ako 8 000 letových hodín. Prvý palubný dôstojník bol Ahmed Nur Mohammod Nur, ktorý mal nalietaných iba 200 letových hodín. Nie je jasné koľko z letových hodín sa uskutočnilo na lietadle typu Boeing 737MAX.

Ľudia prechádzajúci miesto havárie letu ET 302 spoločnosti Ethiopian Airlines neďaleko mesta Bishoftu juhovýchodne od Addis Abeba v Etiópií.

Takmer úplne nové lietadlo Boeing 737-MAX8, registrované ako ET-AVJ, dodal výrobca Etiópskemu prepravcovi len v novembri 2018.

Podľa leteckej spoločnosti prešlo lietadlo prísnou kontrolou 4. februára a v to ráno letelo z Johannesburgu v Južnej Afrike späť do Addis Abeby.

Príčina pádu zatiaľ nie je známa. Avšak predbežné údaje z webu Flightradar24 ukazujú, že lietadlo vykazovalo pred pádom nestabilnú výšku.

Kancelária etiópskeho premiéra vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám pozostalých v príspevku na Twitteri.

„Kancelária premiéra by chcela, v mene celej vlády a občanov Etiópie vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám obetí dnešného letu Boeingu 737 spoločnosti Ethiopian Airlines na pravidelnej linke do Nairobi (Keňa),“ napísal na oficiálnej stránke na Twitteri Abiy Ahmed.

Havária Boeingu 737MAX V Etiópii je už druhou tragickou nehodou tohto typu lietadla za posledné mesiace.

Lietadlo spoločnosti Lion Air sa 28. októbra zrútilo do Jávskeho mora krátko po tom, ako vzlietlo z letiska v Jakarte, Indonézií. Zahynulo všetkých 189 ľudí na palube. Táto nehoda bola prvou tragickou nehodou novej generácie Boeingu 737MAX.

Avšak treba poznamenať, že okrem typu lietadla zatiaľ neexistuje žiadne spojenie medzi týmito dvoma nehodami.

„Spoločnosť Boeing sa so smútkom dozvedá, že nehodu letu 302 Etiópskych aeroliniek niekto neprežil,“ napísal vo vyhlásení výrobca lietadiel. „Chceme vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám a pozostalým cestujúcich a členov posádky. Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines môže počítať s našou podporou.“

Spoločnosť Boeing vyšle na miesto tragédie technických pracovníkov, ktorí budú spolupracovať s etiópskym úradom pre vyšetrovanie nehôd a Národnou radou USA pre dopravnú bezpečnosť.

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny