ECB avizuje koniec stimulu z krízového obdobia, chystá sa prechod na reinvestície

0
139

ECB avizuje koniec stimulu z krízového obdobia, chystá sa prechod na reinvestície

Európska centrálna banka oficiálne ukončí svoj multi-biliónový program nákupu dlhopisov už koncom tohto mesiaca. Oznámila tiež, že plánuje reinvestovať hotovosť zo splatných dlhopisov počas dlhšieho časového obdobia nad rámec zvýšenia úrokových sadzieb.

ECB taktiež ponechala referenčné úrokové sadzby nepozmenené, pričom účastníci trhu  pozorne sledovali Draghiho tlačovú konferenciu pre ďalšie usmernenie.

Koniec QE (kvantitatívneho uvoľňovania)

Dozorná rada ECB potvrdila to, čo zákonodarcovia tvrdili už od leta. Koncom decembra dôjde k ukončeniu programu kvantitatívneho uvoľňovania, čo znamená, že dôjde k poklesu nákupov dlhopisov zo strany ECB z 15 miliárd Eur mesačne na nulu. Pre centrálnu banku ide o historický moment, keďže prezident Mario Draghi ukončí jednu z jeho najspornejších politík.

V likvidácii masívneho programu nákupu dlhopisov, ECB uviedla, že plánuje využiť finančné prostriedky zo splatných dlhopisov na nákup ďalších dlhových listín. Tieto nákupy by mali udržať nízke ceny úverov približne do roku 2021. Teoreticky by mal tento otvorený časový rozvrh poskytnúť zákonodarcom možnosť vrátiť sa k nízkym nákladom úverov v prípade, že dôjde k oslabeniu ekonomiky. Program  nákupu aktív centrálnou bankou, ktorá takýmto spôsobom naliala do ekonomiky 2,6 bilióna eur, započal v marci 2015 v snahe zachrániť ekonomiku eurozóny pred deflačnými vplyvmi a opätovne vybudovať dôveru.

Rozvaha ECB 2006-súčasnosť, celkové aktíva v biliónoch USD

Tieto opatrenia pomohli obnoviť 19-členný menový blok po dvojcifernom prepade v recesii a  reziduálneho efektu európskej dlhovej krízy.

Carsten Brzeski, hlavný ekonóm ING sa v prieskume, ktorý bol publikovaný minulý týždeň uviedol: “Vďaka najvýznamnejším opatreniam ECB na boj s recesiou, ktoré sú späť v arzenáli banky, sa črtá ďalšia otázka – Čo bude ďalej?”

“Zdá sa, že ECB chce mať všetky karty po ruke,” hovorí Brzeski.

Rozhodnutie ECB ukončiť QE po takmer štyroch rokoch symbolizuje koniec krízových opatrení v eurozóne, aj napriek tomu, že prichádza pre Európu ťažká doba.

Taliansko aktuálne vedie spory s Európskou komisiou kvôli rozpočtovým plánom, zatiaľ čo francúzsky prezident aj napriek svojmu rozpočtu navýšil dôchodky penzistom a platy nízko-príjmovým zamestnancom v snahe ukončiť masívne protesty “yellow vest”

Komplikovanú záležitosť stále predstavuje neistota Brexitu. Britská premiérka Theresa May obstála v hlasovaní o dôvere strane, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň v stredu, no stále nedošlo k uzavretiu dohody s EU.

Čo to znamená pre ECB

Stretnutie ECB sa bude konať týždeň pred decembrovým zasadnutím FED-u, na ktorom sa očakáva navýšenie úrokových sadzieb o štvrť bodu. Očakávania FED-u sa v priebehu posledných týždňov dramaticky zmenili, pričom ekonómovia už neočakávajú automatické zvýšenie sadzieb v marci o štvrť bodu vzhľadom na trhové turbulencie a pomalší rast.

Trhy futures započítali do ceny menej ako jedno navýšenie sadzieb budúci rok, po vysoko očakávanom zvýšení sadzieb. FED predpokladá 3 navýšenia sadzieb za rok 2019, no analytici tvrdia, že FED by mohol zmeniť svoj postoj na základe aktuálnych ,,dovish,, (holubičích)  vyjadrení čelných predstaviteľov centrálnej banky a taktiež aj zhoršujúcich sa výhľadov vývoja ekonomiky budúci rok.

 

Zdroj: cnbc, financnenoviny