El-Erian hovorí, že on sám by ešte nenakupoval, no má ponuku pre tých, ktorí si myslia, že musia

0
53

Kľúčové body
• Mohamed El-Erian v stredu vyhlásil, že je ešte na pochybách, či už je ten správny čas nechať zarábať peniaze, pretože trh s akciami má stále klesajúcu tendenciu.
• Hlavný ekonomický poradca v Allianz aj napriek tomu ponúkol možnosť pre investorov, ktorí chcú rozšíriť svoje portfólio počas koronakrízy.
• „Akúkoľvek sumu peňazí máte, rozdeľte ju na 5 splátok,“ povedal El-Erian pre CNBC pričom navrhuje spriemerovať cenu dolára na trhu za niekoľko mesiacov.

Mohamed El-Erian v stredu vyhlásil, že je ešte na pochybách, či už je ten správny čas nechať zarábať peniaze, pretože trh s akciami má kvôli pandémií koronavírusu stále klesajúcu tendenciu.
Aj napriek tomu ponúkol hlavný ekonomický poradca v Allianz možnosť pre investorov, ktorí chcú rozšíriť svoje portfólio počas koronakrízy.
„Akúkoľvek sumu peňazí máte, rozdeľte ju na 5 splátok,“ povedal El-Erian pre CNBC pričom navrhuje spriemerovať cenu dolára na trhu na niekoľko mesiacov.
El-Erian, hlavný ekonomický poradca v Allianz, vyhlásil, že rozumie, prečo si mnohí myslia že stratégia priemerovania na trhu nie je veľmi „sofistikovaná”.
„Nikto vám však nepovie na isto, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať”. Takéto niečo sme ešte nezažili”, povedal a dodal, že nikto nevie odhadnúť a vybrať si presné dno trhu.
Vyhlásenie El-Eriana prišlo v stredu po tom, ako bola celá Wall Street nachystaná na pokles hneď v prvý deň druhého štvrťroku. Index Dow Jones Industrial Average poklesol v stredu ráno o viac ako 500 bodov po tom, ako v utorok poklesol o 410 bodov.
Indexy Dow a S&P 500 zaznamenali svoj najhorší prvý štvrťrok v histórií, ktorý spôsobil hospodársky šok vyvolaný šírením koronavírusu. V prvých troch mesiacoch tohto roku poklesol Dow 30 o viac ako 23 % a S&P 500 o 20 %.
El-Erian vyzýval investorov už týždne aby boli opatrní, keďže neistota kvôli koronavírusu narúša finančné trhy Na začiatku marca správne predpokladal, že predaj vyvolaný koronavírusom bude pokračovať, až kým nenastane medvedí trh.
Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Pimpco v pondelok povedal, že si myslí, že čas, kedy majú investori všetko predávať je už dávno za nami. Potom však dodal, že ešte nie je všetko jasné.
„Ak si myslíte, že všetko jasné je, choďte a nakupujte indexy. Ja si myslím, že tam ešte nie sme”, povedal v pondelok.
El-Erian tiež v stredu vyhlásil, že investori majú príležitosť zvýšiť kvalitu ich portfólia. Navrhol predať dlhopisy alebo akcie tých spoločností, ktoré majú aj najmenšie problémy s hotovosťou, negatívny hotovostný tok alebo veľa záväzkov, ktoré bude potrebné v blízkej dobe zaplatiť.
Časť jeho obáv ohľadom takýchto spoločností pramení z faktu, že sa tieto možno budú musieť spoľahnúť na pomoc od vlády vo forme hospodárskeho stimulačného balíka.
„Ak teraz vlastníte firmu, nedúfate len vo finančnú výpomoc. Dúfate v takú finančnú pomoc, ktorá nepodkope kapitálovú štruktúru. Myslím si, že pre väčšinu príde finančná pomoc s určitými podmienkami”, povedal El-Erian.
„Takže si dávajte pozor či obchodujete s nekvalitnými spoločnosťami, či pracujete s dlhopismi s vysokým výnosom, alebo pracujete iba s určitými akciami”, upozornil.

Zdroj: CNBC