Gundlach: Dlh financovaný odkupom akcií otočil trh do vysoko rizikových ‘CDO’

0
88

Gundlach: Dlh financovaný odkupom akcií otočil trh do vysoko rizikových ‘CDO’

Kráľ dlhopisov, Jeffrey Gundlach, ktorý je zakladateľom DoubleLine Capital, presahujúci 121 biliónov amerických dolárov v aktívach varuje, že korporátny trh dlhopisov je plný negatívnych prekvapení.

 „Korporátny dlhopisový trh má veľkú škálu problémov. Myslím si, že investori by mali využiť silu vysoko rizikových dlhopisov (junk bonds) a dostať sa z nich von.“ Povedal Gundlach počas  jeho prenosu “Just Markets” v utorok.

Investičný stupeň je často vnímaný ako neaktívna časť trhu a veľa investorov si myslí, že je to stabilné miesto na odloženie peňazí. Gundlach vytvoril štúdiu, prečo to v tomto prípade nie je pravdou.

Za posledných desať rokov s nízkymi pôžičkovými nákladmi, si vypožičali firmy oveľa viac. To zapríčinilo, že trh investičného stupňa výrazne explodoval v jeho veľkosti.

Korporátny úver, ako percento HDP nebol ešte nikdy vyšší. Vyzdvihol Gundlach. Dodal, že rozsah nie je až tak obrovský, ale má stále vysoké hodnoty.

 „Takže pákový efekt v korporátnej ekonomike je veľmi zlý. Vyskytuje sa čoraz viac spätného nákupu- vypožičiavanie peňazí za nízke ceny, spätný odkup akcií- čo je samozrejme len otočenie majetkového trhu do zostávajúceho CDO- kúsok majetku, čo sa stále zmenšuje a dostáva do väčšieho rizika.“

Na stabilných trhoch sú dlhové cenné papiere niekedy zahrnuté do kolateralizovaných dlhopisov alebo CDOs. V procese využívania tranží, CDO je rozdelený na kusy s rôznymi úrovňami úverového rizika a tie kusy sa následne predávajú dlhopisovým investorom. Najriskantnejšia časť sa vzťahuje na Z tranžu alebo residuálnu tranžu.

Takže balance sheet korporácií je v rovnováhe pri stále klesajúcich akciách a pri odkúpení podielov  zvyšujú tak ich finančnú páku.

Uprednostnite silný balance sheet namiesto vysokých ziskov.

Zatiaľ čo sa veľa investorov sústreďuje na výnosy, ich hlavnou koncentráciou by mal byť práve balance sheet.

 „Mslím si, že by sa investori mali venovať silnému balance sheet.” Povedal dodávajúc: „Silný balance sheet sa stane spôsobom ako prežiť výzvu čakajúcu v roku 2019.

Gundlach poznamenal, že v najbližšej dobe budeme vystavený veľkej miere splatnosti korporatívnych dlhopisov. Inými slovami, hlavná čiastka dlhopisov nadobudne splatnosť.

Iba 51 biliónov amerických dolárov v investičnom pásme a iba 4 bilióny amerických dolárov v neinvestičnom pásme mali splatnosť v roku 2018.

„Korporátne dlhopisy si viedli veľmi slabo aj napriek tomu, že v tomto roku bola veľmi nízka splatnosť korporátneho dlhu. Samozrejme, že si firmy mohli vypožičať viac peňazí ale to bolo veľmi jednoduché pri trhu, ktorý nebol zaplavený veľkým množstvom rolovaním expirácií dlhu.“

V roku 2019 výška dlhu splatného v investičnom stupni klesne na 619 miliárd dolárov a bude pokračovať v rozsahu od 555 biliónov amerických dolárov na 714 miliárd dolárov na nasledujúcich päť rokov. To je podľa Gundlacha 62% investičného stupňa splatnosti do piatich rokov. Následne, 45% z dlhu vysoko rizikového dlhu bude splatná do roku 2023.

Znižovanie úverového ratingu je na dosah

Stojí za to poznamenať, že časť BBB trhu, ktorou je nižšie ohodnotené investičného pásma dlhu výrazne vzrástlo. Vo štvrtom kvartály 2018 je tempo znižovania z územia A na BBB  zatiaľ najväčšie od roku 2015, kedy ceny energií prudko poklesli.

Berúc do úvahy využitie analýzy podielu finančnej páky, Gundlach poznamenal, že obrovská časť BBB hodnotených dlhopisov by mala momentálne vysoko rizikový status.

„Prečo nie sú? Myslím si, že je to kvôli firmám, ktoré sa snažili upokojiť ratingové agentúry. Sme si vedomí toho, že podiely finančnej páky sú príliš vysoké, ale taktiež si uvedomujeme, že sme na to nasadili najlepších ľudí, aby sme s tým niečo urobili v nasledujúcich rokoch.“ Povedal Gundlach

Priznal, že dobré firmy si uvedomujú tento problém a snažia sa ho začať riešiť.

 „Ale čo ak im to trh nedovolí? Čo ak ekonomika skutočne spadne do recesie? Alebo pocíti štrajk zo strany kupujúcich, podobne ako sme mohli zaevidovať v druhej polovici decembra roku 2018?“

Podľa Gundlacha otázkou je, kto bude ochotný kupovať, keď ceny momentálne fluktuujú.

 „Ale je to ešte horšie,“ povedal Gundlach. „Pretože v podstate 45% celého trhu investičného stupňa dlhopisov by bolo momentálne hodnotených ako rizikových…na základe podielov finančnej páky. Štyridsaťpäť percent.“

A čo viac, znižovanie sa už začalo, aj keď sa už toho malo stať oveľa viac, dodáva.

Možno ratingové agentúry nechcú spraviť tú istú chybu, spôsobom ktorým hodnotili cenné papiere kryté hypotekárnymi úvermi z pred 12 rokov.  Možno majú posledný pokus pre dôveryhodnosť.

Vysoké výnosy blikajú na žlto

Gundlach si myslí, že by mohla prísť znižovacia vlna ratingov, čo je pravdepodobne dôvodom, prečo sa  diferenciál z vysokých výnosov rozšíril. Skôr v prezentácii uviedol, že vysoký výnos momentálne bliká na žlto ako indikátor recesie. Taktiež priznal, že to môže byt “falošne pozitívne.”

„Je to niečo, čo budeme musieť sledovať veľmi opatrne,“ povedal v prenose. 

„Tí “junk bond”  investori, ktorí nakúpili bankové pôžičky “môžu tiež dostať druhú šancu” na odstúpenie vďaka minulému odrazu cien bankových pôžičiek. „Myslím si, že je to dar. A viem pochopiť investorov, ktorí nakúpili bankové pôžičky a vysoké výnosy. Kupujete v poklese, rozumiem tomu.“

Tak ako povedal o subprime v roku 2007, tí ktorí kupujú v poklese sa prekonvertujú na predajcov, keď ceny začnú klesať.

 „S tak veľkým prínosom prichádza aj veľmi zaujímavý problém, ktorí nás núti opýtať sa: Kto to všetko bude kupovať? Ja vám poviem kto – prechodní kupujúci. Prechodní kupujúci majú moc to urobiť alebo majú iné aktíva, ktoré si udržali a rozhodnú sa. ‘Viete čo? ‘ Možno stojí za to ísť do školy na hodiny vysoko rizikových dlhopisových aktív, o ktorých v skutočnosti veľa neviem, pretože, majú určite nízku hodnotu. To je to čo sa nakoniec muselo stať, aby sa subprime odrazil odo dna taktiež ako úverové trhy v roku 2009.”

To je bod, keď sú ceny dostatočne nízke pre súkromné spoločnosti a núdzové fondy, aby mohli vstúpiť na trh.

 „Možno urobíme to isté pre korporatívne dlhopisy. Ale práve teraz, ste na strane zachovania kapitálu.“

Fed vyhlásil podobné varovanie

Gundlach nie je jediný, ktorý zdôrazňuje určité problémy, ktorým čelí trh firemných dlhopisov.

V jeho úplne prvej správe – Financial Stability Report počas posledného kvartálu FED reserve priznal, že rozdelenie ratingov medzi investičné pásma korporátnych dlhopisov sa zhoršilo. A podiel BBB takmer dosiahol svoj rekord.

V ekonomickom poklese široko-spektrálne znižovanie tohto špekulatívneho pásma  dlhopisov vyvoláva u niektorých investorov rapídny predaj,  napríklad sú vystavení reštrikciám na držanie dlhopisov, ktoré sú ohodnotené pod odporúčaným investičným stupňom. Takíto predaj by mohol zvýšiť likviditu a vyvolať tlak na cenu v tomto segmente.

Odhaduje sa, že korporátne dlhopisové podielové fondy držia približne jednu desatinu vystaveného nesplateného dlhu a pôžičkové fondy kupujú jednu pätinu nových napákovaných pôžičok. Stanovil FED v správe. Nesúlad medzi investormi v otvorených dlhopisových alebo pôžičkových podielových fondoch na denné odkúpenie akcií a dlhšia časová perióda si vyžaduje predaj korporátneho dlhu alebo predaj pôžičky

Gundlach sa preslávil hlavne vďaka svojim predpovediam na trhu. Počas minuloročného “Just Markets” prenosu predpovedal, že trh by mohol ísť hore oslavujúc príbeh synchronizovaného globálneho rastu. Raz argumentoval, že dlhopisový výnos na desať ročných dlhopisoch porastie cez 3% a 30 ročné cez 3,25%. To by bol úplný zvrat, ktorý by zmietol akcie dole a tento trh by mohol skončiť v tomto roku negatívne.

„To je presne to,čo sa stalo.“ Dodal Gundlach

 

Zdroj: yahoofinance, financnenoviny