Gundlach stavil na pád akcií z dôvodu dlhopisových výnosov a Bitcoinu

0
60
Jeffrey Gundlach, dlhopisový investor a CEO DoubleLine Capital

Dlhopisový kráľ Gundlach stavil na pád akcií z dôvodu dlhopisových výnosov a Bitcoinu

Zdroj: marketwatch, owallstreest.sk

“Dlhopisový kráľ” Jeffrey Gundlach predpovedá americkým akciám negatívne zakončenie z dôvodu tlaku na rast výnos amerických štátnych dlhopisov kvôli vysokému vládnemu dlhu. Okrem toho zakladateľ spoločnosti DoubleLine Capital uviedol, že Bitcoin je hlavným ukazovateľom smerovania trhu a jeho pokles je zlým znamením pre akcie.

 Éra nízkej volatility sa skončila a investori na akciových trhoch budú musieť platiť, “povedal v stredu Jeffrey Gundlach. Rastúce výnosy dlhopisov a prudký nárast kryptomien ako je Bitcoin, poskytujú znaky, ktoré viedli Gundlacha k očakávaniu, že americké akcie skončia rok 2018 v negatívnom teriróriu.

Jeffrey Gundlach

Zakladateľ spoločnosti DoubleLine Capital pripustil, že jeho stávka proti trhu utrpela v decembri a januári, “ale bolo to pre mňa také zrejmé, že Bitcoin je dot.com (technologická bublina na konci 90. rokov) súčasnosti a táto mánia je tak podobná tomu, ako sme videli v roku v roku 1999. “Okrem stávky proti celému US trhu ako hlavnej investícií je Gundlach vo svojom vlajkovom fonde v pozícií na rast niektorých akcií, keďže očakáva návrat volatility zmenou investičného prostredia.

“Sme v režime volatility, ktorý je úplne, zjavne odlišný od toho, čo sme zažili v roku 2017. Je to čas zúčtovania,” uviedol Gundlach v rozhovore pre CNBC. “2017 bol najjednoduchší investičný rok všetkých čias. Rizikovo upravené výnosy pre akciový trh boli pravdepodobne najlepšie v histórii.”

Rast výnosov amerických štátnych dlhopisov vyvíjalo tlak na ceny akcií, povedal. Konkrétne, 2,63% výnos na benchmarkom 10-ročnom dlhopise označuje líniu v piesku pre akcie, ktoré sú v súčasnosti v korekčnom uzemí. “Akciový trh nemôže rásť kvôli narastajúcim výnosom z dlhopisov,” povedal.

Výnosy na 30-ročných USA štátanch bondov

Gundlach poskytol rozhovor v deň, keď sa akcie prepadli pri otvorení amerického trhu, ale opäť získali väčšinu svojich strát v priebehu dňa. S&P 500 a Nasdaq sa v popoludňajšom obchodovaní vrátili do zelených čísel, zatiaľ čo priemyselný Dow Jones zostali v červených číslach. Volatilita sa v roku 2018 skutočne zvýšila po tom, čo minulý rok pretrvávala na historických minimách.

Jedným zo znakov, na ktorý Gundlach poukázal je Bitcoin – kryptomena, ktorej rast vrcholil v roku 2017 spolu s cenami akcií, zatiaľ čo jeho poklesy v tomto roku predchádzali poklesu akcií.

“Bitcoin veľmi jasne vedie rizikové aktíva,” povedal.

 

Vývoj Bitcoin-u
Vývoj Bitcoin-u