Inflácia vo Venezuele práve dosiahla 830 000% – a pravdepodobne ešte porastie

0
48

Rolka toaletného papiera na snímke vedľa 2,6 milióna bolívarov, jej cena je ekvivalent 0,40 dolárov.

Inflácia vo Venezuele práve dosiahla 830 000% – a pravdepodobne ešte porastie

Inflácia v juhoamerickom štáte Venezuela dosiahla ročnú infláciu neuveriteľných 830 000%. Túto správu podal tento týždeň štátny parlament.

Správu, ktorej autorom je koaličná opozícia uviedla, že inflácia sa od poslednej správy v septembri zdvojnásobila z pôvodných 488 000% o takmer dvojnásobok. Mesačná inflácia sa mierne znížila zo septembrových 233% na októbrových 147%. Tieto správy sa môžu zdať problematické, no je takmer isté, že vo Venezuele bude ešte horšie. MMF odhaduje,že rast inflácie vo Venezuele prekročí 1 milión % v priebehu tohto roka.

,,Kolaps ekonomickej aktivity, hyperinflácia a narastajúce zhoršovanie sa ekonomiky povedú k zintenzívňujúcom sa efektom, ktoré budú mať vplyv aj na susedné krajiny,´´ vyjadril sa vo svojom blogu v júli tohto roku direktor oddelenia MMF pre západnú hemisféru. Situácia vo Venezuela stiahla firmy do hyperinflácie, ktorá sa v takejto miere vyskytla v Zimbabwe na počiatku roku 2000 či v Nemecku po Prvej Svetovej Vojne. Lokálny ekonómovia tvrdia, že inflácia bude koncom roka ešte agresívnejšia. To hlavne preto, lebo pracujúcim vo verejnom sektore sú poskytované rôzne bonusy, ktoré by mohli vylepšiť kúpnu silu a zdvihnúť ceny tovaru ešte vyššie. Posledné údaje potvrdzujú, že opatrenia prezidenta Madura zlyhali. Maduro predstavil sériu radikálnych ekonomických intervencií v lete tohto roku, ktoré mali stabilizovať infláciu a Venezuelskú ekonomiku.

Madurove opatrenia zahŕňali devalváciu venezuelskej meny – bolívaru – o 95% a jeho zafixovanie na štátnu kryptomenu petro. S tým, ako tieto opatrenia zlyhali sa tovar pre každodennú potrebu stáva pre mnoho miestnych obyvateľov nedostupným. S tým súvisí aj narastajúca chudoba, násilie, ktoré sa šíria po krajine. Novinky s o stále narastajúcej inflácii prišli iba pár dní potom, čo štát požiadal Bank of England o navrátenie 15 ton zlata. Na základe citácií dvoch zdrojov s priamymi informácie ohľadom tejto operácie, poskytol Reuters informácie, že plány týkajúce sa nedávno nedávno uvalených sankcií USA namierené voči Južnej Amerike narušia export zlata. Americký prezident Donald Trump podpísal minulý týždeň nariadenie, na základe ktorého nebudú môcť američania obchodovať s entitami či ľuďmi, ktorí sa podieľali na skorumpovanom či klamlivom predaji zlata z Venezuely.

Zdroj: businessinsider, owallstreet