Intel ide do Portugalska, Microsoft do Švajčiarska….stále však nejde o technologickú bublinu.

0
65

Intel ide do Portugalska, Microsoft do Švajčiarska…. nejde však o technologickú bublinu.

Zatiaľ čo Goldman Sachs v novej správe vyčnieva z “dokazovania”, že súčasná bublina v BIG TECH nie je vôbec bublina, poukazuje na to  smiešnym spôsobom… tým že zdôrazňuje, aké extrémne valuácie a trhové kapitalizácie sa dosiahli. Napríklad spoločnosti Amazon, Apple a Microsoft majú kombinovanú trhovú kapitalizáciu vyššiu ako je ročný HDP Afriky (54 krajín). Technológie dominujú ekonomikám a akciovým trhom. Od začiatku finančnej krízy došlo k výraznému zvýšeniu dominancie technológií na akciových trhoch, ako aj k vplyvu technológií na sektory v tradičných odvetviach. To, akým úspešným a dominantným sa stalo, je ťažké preceňovať. Takáto dominancia odvetví a akcií nie je bez precedensov a, ako ukážeme, môže trvať veľmi dlho. Súčasná veľkosť najväčších z najmocnejších technologických spoločností na celom svete je do určitej perspektívy uvedená na “mape” v ktorej sa porovnávajú niektoré z tech gigantov s aktuálnou ročnou veľkosťou HDP niektorých veľkých európskych ekonomík. Samozrejme, nie je to podobné ako porovnanie (hodnota spoločnosti je čistá súčasná hodnota budúcich očakávaných peňažných tokov, zatiaľ čo veľkosť HDP je každoročnou snímkou ​​ekonomiky), ale napriek tomu je celkom pozoruhodná aj pri porovnaní top technologických akcií voči iným majoritným trhom. Ako však ukazuje graf nižšie, rozšírený o porovnania s indexmi akciových trhov, top 5 amerických technologických akcií má spoločnú trhovú kapitalizáciu väčšiu ako všetky spoločností EuroStoxx 50 spolu. Top 20 globálnych technologických spoločností je dokonca väčších ako hodnota indexu STOXX 600 v Európe.

(porovnanie HDP a trhovej kapitalizácie rôznych ekonomík, indexov a technologických akcií)

Zatiaľ čo technologické tituly dominujú americkým trhom, existujú ďalšie príklady odvetví, ktoré dosiahli veľmi silný rast, ktorý, podobne ako technológia, bol riadený silnými fundamentmi. Jedným zaujímavým príkladom je európsky luxusný sektor. Podobnosti nie sú okamžite zjavné, ale ako technológia, luxusné tovary sú globálnym odvetvím s dlhou dobou trvania a tak profitujú z relatívne slabého rastu.

(úspešný príbeh európskeho luxusu)

 Aj toto je jeden z mála sektorov, v ktorých Európa “dominuje” priemyslu. Rovnako je tomu tak aj v tom prípade, že tak ako odvetvie technológií, veľká časť úspešnosti posledných rokov bola spôsobená skutočným rastom príjmov. Na rozdiel od odvetvia technológií má však sektor luxusného tovaru obmedzený globálny trh a akcie (cenné papiere) sú oveľa menšie z hľadiska ich vplyvu na širší trh.

(výkon bol podmienený príjmami)

Taktiež stojí za zmienku spomenúť, že zatial čo bol luxusný sector pomerne úspečný v generovaní rastu tržieb, nedosiahol výnosy technologického sektora v priebehu posledných 10 rokov napriek podobnému zhodnocovaniu cien. Takže zjednodušene povedané americké BIG TECH vládnu svetu…. Zatiaľ.

Zdroj:zerohedge