Jack Ma: Doba “dátová”

0
77

Jack Ma: Študujte tento odbor, ak si chcete zaistiť v budúcnosti vysoko platenú pozíciu

V nasledujúcich 30 rokoch budú ľudia pracovať 4 hodiny denne

Jack Ma, zakladateľ čínskeho giganta Alibaba vidí, že sa črtajú isté zmeny v horizonte niekoľkých rokov. Nasledujúcich 30 rokov prekoná umelá inteligencia ľudské poznatky, čo bude viesť k strate zamestnaní, vyjadril sa milionár v rozhovore s Davidom Faberom pre CNBC.

“Prichádza nová vlna. Zamestnaní bude ubúdať,” vyjadril sa Ma. “Niektorí ľudia, ktorým sa podarí zachytiť túto vlnu, sa stanú bohatými a úspešnými. No pre tých, ktorí budú v tomto smere zaostávať, to bude veľmi bolestivé.”

V samom srdci nastupujúceho nového technologického veku sú dáta, hovorí Ma. Na základe jeho predikcií, skúsenosti súvisiace s dátovou analýzou budú extrémne cenené na budúcom trhu práce. “Svet sa uberá smerom k dátam,” hovorí Ma. “Myslím si, že ide o začiatok doby dátovej.”

Alibaba disponuje enormným množstvom dát o svojich zákazníkoch, ktorí navštevujú ich stránku aj niekoľko krát denne. Táto pokladnica informácii, vysvetľuje Ma, mu otvorila pohľad na to, ako bude svet vyzerať v nadchádzajúcej dekáde. “Myslím si, že dáta budú v blízkej budúcnosti pre ľudí životne dôležité.” “Zajtra bude (s internetom vecí) všetko prepojené.”

Ma nie je jediným lídrom, ktorý apeluje na dôležitosť analytických schopností. Elon Musk, zakladateľ spoločnosti Tesla a Space X pracuje na projekte prepojenia ľudského mozgu s počítačom, čo by malo za následok vylepšenie výpočtovej kapacity ľudského mozgu. Spoluzakladateľ Microsoftu, Bill Gates tvrdí, že schopnosť využiť informácie transformuje globálne zdravotníctvo a pomôže predísť šíreniu ochorení.

Eric Shmidt, výkonný predseda materskej spoločnosti Google Alphabet a Jonathan Rosenberg, poradca CEO spoločnosti Larry Page, súhlasia s tým, že dátová analýza predstavuje top schopnosť, ktorú by sa mali mladí profesionáli učiť.

“Dátovou analýzou mám na mysli znalosť štatistiky a princípov ľudského rozhodovania sa v kontexte big data.” hovorí Eric Schnidt.

“Myslím si, že rozumieť dátovej analýze je nesmierne dôležité pre novú generáciu mladých ľudí,” vyjadril sa výkonný predseda.  “To je svet, do ktorého vstupujeme.”

 

 

Zdroj: cnbc, financnenoviny