Je tu “určitá pravdepodobnosť “, že bitcoin pôjde k nule

0
70

Je tu “určitá pravdepodobnosť “, že bitcoin pôjde k nule, tvrdí analytik spoločnosti Vanguard

Podľa vyjadrenia Joe Davisa by centrálne banky by mohli byť najväčšou hrozbou pre bitcoin

Cena bitcoinov klesla medziročne o 40%.

Senior ekonóm spoločnosti Vanguard Group, 5 biliónového investičného fondu, je tým posledným účastníkom trhu, ktorý by nalial studenú vodu na digitálnu menu číslo jedna.

V pondelkovom úvodníku uviedol Joe Davis, že “bitcoin nie je mena a je aj zlou investičnou voľbou, pričom jeho najväčšou hrozbou sú tie inštitúcie, ktoré chcel poraziť.” “Za posledných niekoľko mesiacov som dostal túto otázku viac krát ako ktorúkoľvek inú,“ píše Davis. “A čo sa týka bitcoinu ako meny? Je tu určitá pravdepodobnosť že jeho cena pôjde k nule.“

Šéf Vanguard Investment Strategy Group argumentuje tvrdením, že bitcoin nespĺňa kritériá pre menu ako si to myslia jeho tvorca či jeho zástancovia. Podľa neho je pochybným výmenným médiom a jeho extrémna volatilita ho nerobí vhodným uchovávateľom hodnoty.

Davis, ktorý pracuje pre najväčší spoločný investičný fond, ktorý je zároveň druhým najväčším poskytovateľom burzovo obchodovateľných fondov povedal, že bitcoin neobstojí ako tradičná investícia. “Meny, na rozdiel od akcií alebo dlhopisov, negenerujú peňažný tok akým sú platby úrokov alebo dividend, ktoré by mohli vysvetliť ich ceny,“ napísal Davis.

Dodal, že pridaním bitcoinov do portfólia by ste museli zredukovať “overenú a ozajstnú skupinu aktív.“

Aj keď mnohí priaznivci bitcoinu a iných digitálnych aktív považujú túto technológiu za alternatívu voči centrálnym bankám, Davis povedal, že “bitcoin pre ne nie je skutočná hrozba argumentujúc tým, že je dosť pravdepodobné že si centrálne banky adoptujú svoje vlastné digitálne meny a budú tak mať navrch stanovením regulácií na výmenný obchod.”

Tak ako mnoho kritikov kryptomien bol Davis optimistickejší ohľadom blockchainu, technológie distribuovanej účtovnej knihy, ktorá podporuje bitcoin a ďalšie kryptomeny. Ako ale tiež povedal, tieto dve veci nejdú ruka v ruke ako niektorí argumentujú.

“Aj napriek tomu že sú kryptomeny vytvorené tak aby využívali blockchain, nie sú bezpodmienečne naviazané na hodnotu aplikácií blockchainu ktoré by mohla zlepšiť cenu, rýchlosť a bezpečnosť vykonávaných transakcií alebo kontraktov,“ napísal Davis.

“Bitcoin je investíciou do blockchainu tak isto ako bola spoločnosť Pets.com investíciou do internetu.“

Zdroj: marketwatch