Jeffrey Gundlach hovorí, že odpredaj kvôli koronavírusu sa v apríli zhorší a prekoná aj marcovú spodnú hranicu trhu

0
59

Kľúčové body
• Generálny riaditeľ DoubleLine Capital, Jeffrey Gundlach hovorí, spodná hranica, ktorú trh dosiahol minulý týždeň sa prepadne ešte hlbšie a bude trvácnejšia.
• „Trh sa opäť dostal do akejsi zóny rezistencie a naďalej ho vnímam ako nefunkčný”, povedal Gundlach. „Marcová spodná hranica bude prekonaná, padneme ešte hlbšie na dlhšie obdobie.“
• S&P 50 poklesol a dostal sa na medvedí trh najrýchlejšie v histórií potom ako pandémia koronavírusu spôsobila nevídanú ekonomickú neistotu.
• Benchmark ekvity prudko poklesol o 30 % zo svojho februárového rekordného maxima a 23. marca zaznamenal najnižšie hodnotu za posledné tri roky. Generálny riaditeľ DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach si myslí, že odpredaj ešte neskončil a trh prekoná marcovú spodnú hranicu a padne natrvalo na dno.
„Spodná hranica, na ktorú sme padli v polovici marca… stavil by som sa, že sa ešte prepadne”, povedal v utorok Gundlach v podcaste pre investorov. „Trh sa vrátil na hranicu rezistencie a naďalej sa mi zdá, že nefunguje. Marcová spodná hranica ešte klesne a prepadneme sa ešte nižšie a na dlhšie obdobie.”
S&P 50 poklesol a dostal sa na medvedí trh najrýchlejšie v histórií potom ako pandémia koronavírusu spôsobila nevídanú ekonomickú neistotu. Benchmark ekvity prudko poklesol o 30 % zo svojho februárového rekordného maxima a 23. marca zaznamenal najnižšiu hodnotu za posledné tri roky.

Minulý týždeň zaznamenal S&P 500 svoje najlepšie 3 dni od 30-tych rokov minulého storočia, na základe ktorých sa investori pýtali, či je to najhoršie už za nami. Napriek tomu sa vo štvrtok trh opäť prepadol a S&P 500 poklesol o 20 %, čo znamená jeho najhorší štvrťrok.
„Kráľ dlhopisov“ prirovnal aktuálny vývoj akcií k tomu v rokoch 1929, 2000 a 2007. Povedal, že počas odpredaja v roku 1929 situácia na trhu stagnovala počas celého roka a ekonomika sa ešte zhoršila.
Niektorí z Wall Street presadzujú ozdravenie amerického hospodárstva podľa grafu v tvare písmena „V“ – prudký pokles v druhom štvrťroku a okamžitý návrat v treťom štvrťroku. Gundlach si myslí, že takéto predpoklady sú priveľmi optimistické. Dodal, že predpoklady pre HDP, ktoré nevykazujú negatívny nárast v tomto roku sú naozaj nepravdepodobné.
Gundlach povedal ešte v marci, že je 90 % šanca, že USA zasiahne recesia ešte pred koncom roka kvôli pandémií koronavírusu.
Spoločnosť DoubleLine vlastnila podľa ich internetovej stránky na konci roka 2019 148 miliárd dolárov v riadených aktívach.

Zdroj: CNBC