Jim Rogers očakáva v najbližších rokoch najhorší medvedí trh vo svojom živote

0
66
Photographer: Andrey Rudakov

• Ďalšia drvivá porážka sa blíži kvôli ekonomickým škodám a vysokým dlhom
• Rogers disponuje množstvom peňazí, nakúpil ruské a čínske akcie.

Zatiaľ čo sa svetové trhy pokúšajú zotaviť z ich najväčšej štvrťročnej straty od finančnej krízy, skúsený investor Jim Rogers hovorí, že to najhoršie ešte len príde.

Súčasný odskok na trhu, ktorému predchádzala obrovská vlna pesimizmu, môže ešte chvíľu pretrvávať, no ďalšia drvivá porážka je podľa predsedu spoločnosti Rogers Holding Inc. prakticky nevyhnutná. Je to hlavne kvôli trom ekonomickým dopadom, ktoré spôsobil koronavírus – vysoké dlhy a nízke úrokové miery, ktoré viac uškodia, keď budú narastať.

„V najbližších rokoch očakávam najhorší medvedí trh, aký som kedy zažil,“ povedal Rogers počas telefonického rozhovoru.

Akcie v prvých troch mesiacoch rapídne klesli po tom, ako sa na trhu rýchlo rozšírili obavy z recesie. Svetový ukazovateľ ekvity rozvojových a rozvinutých trhov vykazuje najhorší štvrťrok od roku 2008, dokonca aj napriek tomu, že vlády po celom svete nalievajú miliardy na podporu hospodárstva a centrálne banky prijali núdzové opatrenie a znižujú úrokové miery.

Nie je to po prvý krát, čo vyhlasuje takéto predpoklady na medvedí trh. Rogers, ktorý spolu s Georgom Sorosom založil v 70-tych rokoch minulého storočia fond Quantum Fund, vyhlasoval že medvedí trh nevyhnutne nastane aj v roku 2018. Jeho obavy sa zväčšili, pretože dlhy spoločností, ktoré sú zasiahnuté zatvorením hospodárstva a zákazom vycestovania, sú teraz stredobodom pozornosti.

Dopad koronavírusu na hospodárstvo sa tak jednoducho nestratí, pretože už teraz spôsobil obrovské škody. Dodal, že dlh poriadne narástol.

Rogers nie je prekvapený novým uprednostňovaním kvality a hovorí, že je to overený spôsob pri nebezpečenstve na trhu. „Nie je žiadnym prekvapením, že počas celej histórie, ľudia v období medvedieho trhu uprednostňovali spoločnosti s nízkym dlhom, pretože sa nemuseli báť, že dôjde k bankrotu,“ povedal.

Tiež poznamenal, že spoločnosti s veľkým podielom na trhu väčšinou prežujú krízu bez väčšej ujmy, samozrejme ak nie sú veľmi zadlžené. Nateraz má dostatok peňazí v amerických dolároch, vlastní nejaké čínske a ruské akcie a rozmýšľa nad investíciami do japonských akcií. Hovorí, že čaká na to, aby mohol skočiť po podieloch najviac zasiahnutých sektorov ako cestovný ruch, doprava, letecké spoločnosti alebo čínske či svetové poľnohospodárstvo.

„Čína opäť otvára svoju ekonomiku, ľudia sa vracajú do práce. Závody aj reštaurácie sa opäť otvárajú.“ „Pozerám sa na aktuálnu situáciu a nemyslím si, že sa sektory ako doprava alebo cestovný ruch dajú okamžite do poriadku.“

Zdroj: Bloomberg