Kde práve teraz investovať jeden milión dolárov

0
194

Kde práve teraz investovať jeden milión dolárov

Šesť odborníkov odhaľuje sľubné investičné možnosti na získanie vysokých výnosov.

Ak ste náhodou prišli k peniazom predajom nehnuteľnosti, získaním dedičstva alebo k vám peniaze jednoducho prišli, prinášame niekoľko nápadov kam podľa prieskumu spomedzi expertov investovať jeden milión dolárov. Návrhy sú rôzne, od využitia obchodnej vojny medzi Čínou a USA, cez súkromné vlastníctvo vo Vietname až po 300 ročný čaj.

Tak ako vždy, atraktivita týchto investícií závisí od vašej vôle riskovať, no členovia výboru sú väčšinou opatrní. Ale tí, ktorí majú žalúdok na nestály trh s kryptomenami alebo vrtochy čínskeho alkohol nájdu zaujímavé možnosti ako rozšíriť svoje portfólio.

Q4 2018

Darrin Woo

Riaditeľ skupiny Woo Hon Fai Group

Vzhľadom na minulosť mojej rodiny – môj starý otec založil v roku 1950 v Hongkongu spoločnosť Lee Cheong Gold Dealers – verím v stelesnenie zlata. Nakúpil by som tehličky zlata v hodnote jedného milióna dolárov a uložil ich pod matrac. Posledných 5 rokov index S&P 500 predbieha zlato. Za ten čas SPX získal 46 %, zatiaľ čo zlato 1 % stratilo. V najbližších 10 rokoch bude zlato jedným z najväčších kontraproduktívnych produktov trhu. Radím nakupovať zlato, ale som v tom sám.

Tiež sa mi páči myšlienka digitálnych poukážok krytých fyzickým zlatom. Ľudia generácie Y (80 – 90 roky) nemajú záujem o nákup akcií ani sprostredkovateľa a nemôžu si dovoliť kúpiť ani nehnuteľnosť. Takže hľadajú niečo, čo by bolo pre nich výhodné. Zaujímajú ich skôr nové technológie, blockchain a využívanie digitálnej peňaženky. Ale na rozdiel od bitcoinu a etheru, ktorých cena sa neustále veľmi mení, zlaté tehličky majú reálnu hodnotu a oveľa menej podliehajú volatilite. Podieľal som sa na počiatočných fázach zakladania spoločnosti Emergent Technologies Holdings v Santa Clare, Kalifornii. Je to spoločnosť, ktorá vyvíja prvú digitálnu tehličku nazývanú G-Coin krytou zlatom, ktoré je vyrábané v súlade so Svetovou radou pre zlato a normami Rady zodpovedajúcej za šperky. Výsledné zlato môže byť premiestnené z bane do trezoru za pomoci blockchainu.

Sú tu aj iné možnosti: Tiež som zberateľ klasických áut. Za posledných sedem rokov malo takmer všetko svoju cenu, no nenechajte sa oklamať novým trendom vyzdvihujúcim úplne všetko. Tzv. blue chips budú mať, rovnako ako všetky cenné papiere, najväčšiu hodnotu pri poklese. To znamená, že sa treba sústrediť na autá, ktoré sú dobré ako investície, autá, ktoré sú vzácne, no nie príliš ojedinelé a ktoré si budú držať svoju hodnotu. Za jeden milión si môžete kúpiť Mercedes Benz 300SL Gullwing. V rozmedzí rokov 1954-1957 sa vyrobilo len 1 400 kusov. Ale pamätajte na to, že na rozdiel od iných tried aktív, sú klasické autá náročné na údržbu, kvôli tomu tiež podliehajú inflácií. Podlieha jej aj zlato, ale tomu nemusíte hľadať miesto na parkovanie.

Stefan Hofer

Hlavný investičný stratég LGT banky v Hongkongu

Hlavné otázky, ktoré sa dnes pýtajú majetní investori sú: „mal by som ukončiť moju činnosť s americkými akciami?“ a „je čas kúpiť čínske akcie?“ Čo sa týka prvej otázky, klientom radíme, aby si svoju pozíciu s americkými akciami zachovali, alebo, ak trh ide smerom dole, dokonca ich niekoľko pridali. Odpoveď na druhú – myslíme si, že je príliš skoro preceňovať alebo podceňovať čínske akcie, aj napriek vážnemu poklesu ich cien tento rok.

Čo sa týka USA, jej vývoj je príliš presvedčivý, takže ho nemôžeme ignorovať. Podľa Fed-u sa majetok domácností v USA zvýšil nad hodnotu 100 miliárd dolárov a je veľmi pravdepodobné, že toto je najväčšie bohatstvo v hospodárskej histórií ľudstva. Vrchol v období pred krízou v roku 2007 bol takmer 70 miliárd.

S finančnou pomocou Bieleho Domu v roku 2019 je reálna možnosť, že ďalšia americká recesia bude posunutá až po roku 2020, čo trh s akciami veľmi ocení. Predpokladá sa, že výnos amerických spoločností bude po celý rok narastať a to až na úroveň 23 %, čím budú mať pre európskymi kolegami náskok 9 %.

Čo sa týka ohodnotenia, niektorí investori jednoducho hovoria, že Amerika je drahá, vzhľadom na 12-mesačný predpokladaný pomer cien a ziskov. Je jasné, že určite existujú lacnejšie trhy s akciami. No tvrdili by sme, že vzhľadom na jedinečne hospodársky silné obdobie, by mohli investori očakávať platiť viac teraz, čo by z ich strany vôbec nebolo nerozumné.

Neistota s čínskymi akciami naďalej pretrváva a nevie sa ako ďaleko zájde momentálny pokles, pretože hospodárstvo znižuje dlh, no centrálna vláda naďalej utráca množstvo peňazí na zmenšenie dôsledkov obchodnej vojny s USA. V tejto oblasti možno budeme svedkami zlepšenia, pretože prezidenti Trump a Xi sa majú stretnúť v Argentíne na stretnutí krajín G20.

Je veľmi skoro povedať ako sa budú vyvíjať ceny akcií Číny a ako efektívne budú nedávne politické opatrenia. Na druhú stranu, celková inflácia cien jedál je takmer nulová a ak výpredaje 11. novembra (Single’s Day) zaznamenajú rovnaké čísla, čínski zákazníci budú naďalej v bezpečí. Celkovo sa dôležité hospodárske základy Číny zdajú dostatočne silné, aby odolali prichádzajúcim následkom obchodnej vojny. Avšak to nie je dôvod na nákup. Myslíme si, že investori by mali byť trpezliví, pretože zlepšenie príde čo nevidieť.

Sú tu aj iné možnosti: Výhradne mojím investičným nápadom je nakupovať súčasné kórejské umenie, predovšetkým preto, že som pred štyrmi rokmi kúpil obraz od Sungsoo Kima a čakám kedy nadobudne hodnotu. Obraz som zavesil u seba doma a každý deň sa z neho teším.

Edie Hu

Špecialista v oblasti poradenstva v umení v Citi Private Bank v Hongkongu

Predtým ako budete zvažovať investíciu jeden milión dolárov do umenia, oboznámte sa s tým, čo kupujete. Na stenu si zaveste to čo sa vám páči, pretože obraz možno budete mať niekoľko rokov, vzhľadom na nestálu povahu trhu s umením. Venujte tomu čas a hľadajte záznamy aukcií, aby ste sa vyhli nákupu obrazov, ktoré vychádzajú každých pár rokov. Ak náhodou nie ste v obraze, vedzte, že súčasný čínsky umelecký trh bol na svojom vrchole pred niekoľkými rokmi.

Zberatelia teraz zbierajú diela ázijských umelcov 20. storočia, ktorých západných kolegov poznáme už dlho. Japonskí expresionisti zo skupiny Gutai a avantgardní maliari ako Kazuo Shiraga a Atsuko Tanaka boli v posledných rokov veľmi oceňovaní. Aj kórejskí minimalistickí maliari ovplyvnení západom ako Lee Ufan, Park Seo Bo a Chung Sung Hwa sú tiež na vzostupe.

Ak ste fanúšikom kombinácie bielej a čiernej, vedzte, že súčasné atramentové obrazy strácajú svoju cenu – ale perfektne sa hodia k modernému dekóru. Vďaka nim sa môžete vychvaľovať kultúrnou sofistikovanosťou, pretože títo maľujú tradičnou technikou „literati“ pochádzajúcou od starých čínskych učencov. Najlepšie diela od Shanghai-born Li Huayi (70), môžu byť vaše za 600 – 700 tisíc dolárov a dôsledné maľby od Liu Dana za menej ako 1 milión dolárov. Kolektívne diela klasického krajinkára z New Jersey, Arnolda Changa a diela amerického fotografa z Pekingu Michaela Cherney patria k najobľúbenejším položkám.

Austrálske diela zostávajú mimo krajiny nepovšimnuté, čo je škoda. Nabudúce, keď tam budete mať cestu, všimnite si diela Bretta Whiteleya, ktorý sa v roku 1992 predávkoval drogami a zomrel. Jeho diela plné vibrácií sa v mnoho inšpirovali Matisseom a inými fauvistickými maliarmi zo začiatku 20. storočia. Jeho najdrahšie dielo sa predalo za 2,9 milióna dolárov, ale má aj niekoľko menších olejových malieb za menej ako 1 milión. Jeho diela sú nádherné.

Sú tu aj iné možnosti: Prelomová myšlienka? Porozmýšľajte o vintage hračkách. Ľudia starnú a s nostalgiou rozmýšľajú nad vecami, s ktorými sa hrávali. Bábika Barbi sa v roku 2010 predala za 302 500 dolárov. Generácia X vytlačila v apríli cenu figúriek Star Wars s dvoma rytiermi Jedi  z roku 1978 na 100 000 dolárov. Stolové hry, napríklad Monopoly, nestratia hodnotu pravdepodobne nikdy.

Hak Hong

Vedúci výskumu a hlavný stratég v spoločnosti Bocom International Holdings

Pre Číňanov sa čas stále opakuje – tapisérie trestancov, ročné obdobia, vzostup a pád dynastií. Napríklad kniha I-Ching je o veštení na základe cyklov. To isté platí o hospodárstve.

Náš výskum ukázal, že existujú veľmi dobre odhadnuteľné krátke 3 – 4-ročné cykly v hospodárstve USA a Číny. Každých niekoľko rokov, keď sa krátke cykly USA a Číny prepletú, na trhoch a v sociálnych sférach nastanú značné výkyvy. Práve teraz vchádzame do takej fázy. Dokáže sa, že je ťažké prežiť tento spoločný pokles hospodárstva USA a Číny.

Výrazný pokles na čínskom trhu, ktorý v septembri klesol na svoje dvojročné minimum je predzvesťou toho, čo bude nasledovať. V časom vysokej volatility, kedy sú lákadlom medvedie trhy, by sa ľudia mali vzdať nákupu, aj keď ceny na trhu výrazne poklesli. Čína bude naďalej znižovať ceny, no neexistuje dôvod na nákup.

Ani americké akcie nemôžu uniknúť takémuto cyklickému osudu, aj tie majú pred sebou ťažké časy. Spomalenie Číny vyvolá zdesenie na celom svete. Nie je čas vhodný na nákup, no nemali by ste ani predávať. Chráňte si svoj pozície nákupom predajných akcií, a ak volatilita zostane nízka, zaistíte si tak lacnú ochranu pred poklesom. Po búrke budú predajné akcie najlepšia vstupenka na trh.

Zatiaľ by americké štátne dlhopisy a americký dolár mali zabezpečiť bezpečný krytie. Zlato tiež napomáha udržať pozíciu, takže ak sa oslabí dolár, zlato si posilní. Ak skombinujete tieto dve položky, neprídete o peniaze. Neodporúčame vysoko výnosné podnikové dlhopisy, pretože tie sa v čase krízy správajú presne tak ako trhy.

Sú tu aj iné možnosti: Inovatívna myšlienka? Ja osobne by som investoval do štipľavého alkoholického čínskeho nápoja Kweichow Moutai, pretože ten jediný predbieha čínsky trh s nehnuteľnosťami už dve desaťročia. Rovnako ako najlepšie francúzske vína z Bordeaux, jeho zásoby sú obmedzené a vek mu pridáva na hodnote. Jediná fľaša z roku 1940 sa v júli v Číne vydražila za 1,97 milióna jüanov.

Goodwin Gaw

Predseda spoločnosti Gaw Capital PartnersHo Chi Minh City nehnuteľnosti 

Nie je to ťažké. Je to tam, kde bol juh Číny pre 15 rokmi. Ľudia veľa migrujú do južnej Číny do novootvorených fabrík, pretože tie vo vnútrozemí sa zatvárajú. Fabriky sú orientované na vývoz, zarábajú tvrdú menu a sú to skôr menšie alebo stredné spoločnosti zarábajúce doláre. Obchodná vojna medzi USA migráciu iba urýchli.

Majitelia malých a stredných spoločností chcú investovať peniaze do luxusných obývateľných nehnuteľností. Kapitál prúdi aj od Vietnamcov žijúcich mimo krajiny, ktorí posielajú peniaze naspäť domov.

Luxusné byty sa predávajú len za 300 dolárov za m2, čo je zlomok cien v Honkongu kde sú ceny 10 – 15 násobne vyššie.

Cudzinci si môžu kúpiť iba prenájom a existujú 30 % kvóty na to, koľko z jedného projektu môže človek vlastniť. Ale stále to môžete predať domácemu, ktorý dostane nehnuteľnosť do absolútneho vlastníctva.

Sú tu aj iné možnosti: Alternatívnou investíciou je pre skúsených napríklad aj vintage nábytok. Mladšia generácia hľadá autenticitu, ktorá prichádza s časom. Ja osobne som fanúšikom moderného dánskeho dizajnu zo 40. a 50. rokov 20. storočia. Minulý rok sa v Hongkongu vydražili dve kreslá navrhnuté Finnom Juhlom za 120 000 dolárov . V roku 1954, keď bol model uvedený na trh, stálo jedno kreslo len 295 dolárov.

William Ma

Hlavný investičný funkcionár v spoločnosti Noah Holdings

So všetkými problémami na obzore, ako sú obchodné vojny, vysoké úroky alebo inflácia, odporúčame zamerať sa na trhy, ktoré sú menej viazané na globálnu premenlivosť. Skvelým miestom na začiatok je India, ktorá sa pravdepodobne do roku 2023 stane treťou najväčšou ekonomikou sveta. Vývoz ako podiel HDP ja najnižšie od rokov 2003 – 2004, no hlavným motorom rastu je domáca spotreba, ktorá je menej ovplyvnená obchodnou vojnou medzi USA a Čínou. Logo Bollywoodu (nie Hollwoodu) je na mnohých domácich značkách produktov, od whisky, cez motorky až po najväčší eshop v Indii Flipkart.

Nadmerný protekcionizmus je pre spoločnosti výhodný. Preferujeme lokálne riadené hedžové fondy namiesto ETF a podielových fondov, ktoré majú významnú váhu vo veľkých štátnych spoločnostiach.  Napriek tomu že slabá rupia je riskantná, väčšina manažérov indických fondov zabezpečili svoju mieru expozície približne o 50 %.

Už tri roky sa Vietnamu darí viac, s 10 – 15 %-nou alokáciou v porovnaní s indexom MSCI na úrovni 1 – 2 %. Krajina môže využiť pretrvávajúcu obchodnú vojnu medzi USA a Čínou, pretože výrobné spoločnosti sa tam sťahujú. Je to ako Čína pred 15 rokmi. Na rozdiel od Indie, nám ETF fondy nevadia, pretože mnoho vietnamských spoločností s vysokou kapitalizáciou sú dobre riadené.

Aj v Čine sa stále používa znak domácej spotreby. Pozrite sa napríklad na najväčšieho producenta sójovej omáčky Foshan Haitian Flavouring & Food. Ľudia majú lepšiu stravu a viac sa o seba starajú. V starostlivosti o zuby vidíme nové trendy. Mnoho menších lokálnych spoločností tiež zakladá vlastné súkromné fondy. V Číne stojí zdravotná starostlivosť o zuby 9 dolárov na obyvateľa, v USA je 391 dolárov.

Teraz nie je čas investovať do fixného príjmu. Veľa ľudí nakupuje štátne dlhopisy a vysoko výnosné dlhopisy, no rozpätie je vcelku úzke. Výnos akcie 3,2 % v Ázií je atraktívny v porovnaní s 1,9 % v USA. Výnosy sú ešte vyššie pre čínske spoločnosti v indexe Hang Seng China Equity Index, ktorý vykazuje výnos 4,5 %.

Sú tu aj iné možnosti: Môžete zvážiť aj investície do čínskeho čaju,  ktorý sa volá Da Hong Pao alebo „veľké šarlátové rúcho“. Rastie v horách, v severnej provincií Fujian a jeho výroba je striktne regulovaná. Čajové lístky z 300-ročného kríku sa v prepočte predávajú za viac ako 1 milión dolárov za kilogram. Považujú sa za skutočný dar Číny.

 

Zdroj: bloomberg, owallstreet