Lacný dolár realitný trh v New Yorku tak skoro neoživí

0
7

Oslabený americký dolár tentoraz pravdepodobne neposilní manhattanský trh s nehnuteľnosťami po tom, čo sa newyorská štvrť vymanila z lockdownov zavedených v boji s pandémiou. To znamená, že bohatí zahraniční kupujúci, ktorým sa zvyčajne podarí získať luxusné nehnuteľnosti v Big Apple za výhodnú cenu, tentoraz nebudú v hre.

Podľa Scotta Crowea, hlavného investičného stratéga spoločnosti CenterSquare Investment Management, ktorej akcie dosahujú hodnotu 11 miliárd dolárov, “New York je rozhodne jedným z najnáročnejších realitných trhov v USA, ak nie na celom svete”.

Ceny ponúkaných rezidenčných a komerčných nehnuteľností v Manhattane, najhustejšie obývanej štvrti v New Yorku, sa od vypuknutia COVID-19 prepadli v priemere o 10%, keďže Newyorčania hromadne opúšťali mesto kvôli vlne kriminality, ktorá mesto zachvátila. Najvýznamnejších maloobchodných predajcov medzitým ešte viac zasiahol pokles cien, a to o 20 až 30%.

Keď zahraniční kupujúci vstúpia do New York City

Kupujúci zo zahraničia, ktorí sa obvykle objavia v čase oslabenia amerického dolára a tvoria približne 15% celkového dopytu v New York City, musia ešte len prísť, aby sa im podarilo dosiahnuť čo najnižšiu úroveň cien – ako tomu bolo v prípade 17% dolárového poklesu medzi februárom 2009 a augustom 2011. Takýto prudký pokles dolára vtedy zapríčinil predaj amerických aktív do zvyšku sveta, čo prilákalo kupujúcich z Európy, Číny a Južnej Ameriky. Tentokrát však dolár nateraz nezažil taký pokles, ktorý by dokázal priviesť zahraničných kupcov na trh.

Americký dolár k dnešnému dňu skĺzol o 1,82% oproti iným menám. Podľa Marca Chandlera, hlavného trhového stratéga kapitálovej spoločnosti Bannockburn Global Forex sa tak stalo po tom, čo kvôli agresívnym postupom americkej centrálnej banky (FED) z júla a augusta zameraným na vyvedenie americkej ekonomiky z jej najprudšieho spomalenia od druhej svetovej vojny nakoniec začali určovať ceny obchodníci.

Čína, Rusko a Blízky východ v ťažkej situácii

Takisto kupujúci napríklad z Číny alebo Ruska, a iných krajín bohatých na ropu, majú aj ďalšie dôvody držať sa bokom. Obchodné napätie medzi Washingtonom a Pekingom schladilo čínsky dopyt po amerických akciách, a v krajinách bohatých na ropu vrátane Ruska zasa došlo k prepadu domácich mien, keď cena ropy klesla o viac ako jednu tretinu v dôsledku prudkého poklesu dopytu spôsobeného COVIDom-19.

Kupujúci z Európy zatiaľ nevidia výrazný pokles cien, ktorý by nastal, pokiaľ by ich meny boli silnejšie. Britská libra, ktorej vývoj je spomalený kvôli rokovaniam o Brexite, tento rok získala oproti doláru 2,2%, zatiaľ čo euro vzrástlo o 5,36%.

Chandler však verí, že bez ohľadu na to, kto vyhrá americké voľby, dolár sa práve nachádza vo svojich počiatočných fázach dlhodobého poklesu, ktorý povedie k trendu smerom k minimu z roku 2008 – a to 1,60 dolára za 1 euro.

Spôsobí dolár opäť šialenstvo ako v rokoch 2009-2011?

Takmer nulové sadzby a slabý dolár síce pomôžu priviesť zahraničných kupcov na Manhattan, ale súčasná neistota okolo imigračnej politiky zapríčiní, že niektorí sa budú držať ďalej.

“Keďže sadzby sú dlhodobo nízke a očakáva sa oslabenie dolára, vidím potenciálny vzostup, no možno nie šialenstvo, aké sme videli pred šiestimi alebo siedmimi rokmi,” uviedol Jonathan Miller, generálny riaditeľ newyorskej realitnej znaleckej a poradenskej spoločnosti Miller Samuel.

Cudzinci sú považovaní za aktívnych kupcov na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami, avšak v skutočnosti sú rozptýlení po rôznych segmentoch trhu. Uprednostňujú kondomíniá pred klasickými bytovkami, ktoré sú spojené s väčšou byrokraciou a hrajú úlohu v komerčnom priestore.

Chandler, Crowe aj Miller sa zhodujú na tom, že vakcína na COVID-19, ktorej očakávaný príchod je všeobecne prijímaný, zaháji dlhú cestu k obnoveniu trhu na Manhattane, hoci k tomu môže dôjsť až v polovici budúceho roka.

“Nasledujúcich povedzme deväť mesiacov nastane fantastické ‚nákupné okno‘ pre newyorské nehnuteľnosti,” uviedol Crowe. “Za predpokladu, že dostaneme vakcínu distribuovanú do júna budúceho roka, dopyt sa v druhej polovici roka 2021 vráti do normálu. Ak centrálna banka nezvýši nízke úrokové sadzby až do roku 2023, ako avizujú, výsledkom bude nízky dolár a možnosť pre ľudí cestovať správne.”