Londýn takmer dobehol najdôležitejšie svetové finančné centrum – New York

0
5

Muž s rúškom na tvári kráča počas dopravnej špičky mostom Waterloo Bridge popred finančnú štvrť City of London v období, keď po celom svete pribúdajú prípady nákazy koronavírusom, Londýn, Veľká Británia, 17. marec 2020

  • Podľa najnovšieho Indexu globálnych finančných centier doháňa Londýn najdôležitejšie svetové finančné centrum, New York.
  • Hlavné mesto Británie zaostáva za New Yorkom len o štyri body.  
  • Hongkong v rebríčku stúpol a stal sa piatym najväčším centrom sveta. 
  • Šanghaj sa vyšvihol o jednu priečku na tretie miesto. 
  • Podľa správy však priemerné hodnotenie miest v indexe kleslo pre neistotu počas pandémie COVID-19 o 6 %. 

Londýn doháňa najväčšie svetové finančné centrum New York a podľa prieskumu zverejneného v piatok chýbajú britskému hlavnému mestu na jeho porazenie iba štyri body.

Najnovšie vydanie Indexu globálnych finančných centier (GFCI), ktorý zostavila konzultačná spoločnosť Z/Yen spolu s Čínskym rozvojovým inštitútom uvádza, že hoci sa Londýn drží bez zmeny na druhej priečke už od marca, jeho hodnotenie stúplo o 24 bodov.

New York zostáva na čele, za ním nasledujú Londýn, Šanghaj, Tokio, Hongkong a Singapur.

Skutočnosť, že bodová priepasť medzi Londýnom a New Yorkom sa zmenšuje, sa zdá byť pre britské hlavné mesto, ktoré získalo titul najdôležitejšieho svetového finančného centra len nedávno, v 23. vydaní indexu v marci 2018, a ktoré má v pláne sa po Brexite opäť ujať vedenia, skutočným víťazstvom.

Celkovo sa priemerné hodnotenie miest v indexe znížilo o 6 %, čo podľa autorov správy „môže naznačovať skôr všeobecný nedostatok sebavedomia vo finančnej oblasti počas obdobia pretrvávajúcej neistoty ohľadne medzinárodného obchodu a dôsledkov pandémie COVID-19“.

Autori uviedli, že je to pravdepodobne dôsledok masívneho prechodu investorov do centier, ktoré považujú v čase bezprecedentnej volatility finančných trhov a neistoty začiatkom tohto roka za stabilnejšie.

Hongkong predbehol Singapur a stal sa piatym najväčším centrom, avšak iba o jediný bod.

Analytici sa už skôr pre stránku Business Insider vyjadrili, že zavedenie prísneho zákona o národnej bezpečnosti koncom mája umožní Číne ešte viac kontrolovať Hongkong, čo môže mať za následok zväčšenie priepasti medzi singapurským a hongkonským finančným hodnotením a stať sa pre Singapur rozhodujúcim zvýhodnením. Najnovšie výsledky však dokazujú, že dôvera v hongkonské finančné centrum ani napriek zákonu o národnej bezpečnosti nemusí nutne klesať. V skutočnosti jeho hodnotenie od marca pred zavedením zákona stúplo.

V správe, ktorá merala konkurencieschopnosť 111 finančných centier sa tiež uvádza, že infraštruktúra a pokroky vo finančných systémoch hrali dôležitú úlohu pri postupe Šanghaja na tretie miesto.

„Pokiaľ ide o fyzický priestor, komerčné budovy vo finančnej a obchodnej zóne Lujiazui konkurovali tým na Wall Street a v City of London už pred desiatimi rokmi,“ tvrdia autori, odvolávajúc sa na oblasť známu ako „čínsky Wall Street“.

„Pokrok, ktorý za posledné roky dosiahlo Medzinárodné finančné centrum v Šanghaji nie je založený na viditeľných mrakodrapoch, ale na nehmotných inováciách vo finančných systémoch a mechanizmoch,“ dodali.

Index globálnych finančných centier 28