Manažér spravujúci $42 miliárd sa obáva bubliny v najväčších svetových akciách

0
50

Manažér spravujúci $42 miliárd sa obáva bubliny v najväčších svetových akciách

  • Portfólio manažér spoločnosti Nordea považuje akcie Amazonu a Alibaby za nadhodnotené
  • Fond Nordea Global Stable Equity dosahuje zhodnotenie na úrovni 12% p.a.

Najväčšie svetové akciové tituly v sebe skrývajú najväčšie riziko.

Dôvodom je nadhodnotenie spoločností ako Amazon.com Inc., Alibaba Group Holding Ltd, aspoň podľa Roberta Naessa, portfólio manažéra v Muti Asset tíme, ktorý spravuje zhruba $42 miliárd v akciových investíciach v najväčšej škandinávskej bank, Nordea Bank AB.

 „Som znepokojený z trhovej hodnoty týchto populárnych spoločností,“ rozhovoril sa Naess v svojom piatkovom interview v Osle. „Veľké akciové tituly sa stali drahšími. Je tam riziko bubliny.“

Naess a jeho partner, vykonávajú kvantitatívnu analýzu tisícok spoločností a následne investujú do tých s najstabilnejšími ziskami, pričom dbajú na vyhýbanie sa drahým akciám. Táto stratégia v tomto roku znamenala pre Global Stable Equity Fund zhodnotenie vo výške 10%. V posledných piatich rokoch bola jeho priemerná výkonnosť 12% p.a., čím prekonal 75% konkurenčných fondov.

Preferujú tzv. „nudné“ akcie, ktoré sú v ostrom kontraste so svetovými technologickými obrami, ktoré stáli na čele rastu globálnych akciových trhov. Technologické akciové tituly – Facebook, Amazon, Google, Netflix  pod skratkou FANG je podľa neho na tom najhoršie a ukrýva v sebe najväčšie riziko. Jeden člen tejto skupiny, Amazon, v tomto roku zaznamenal nárast trhovej hodnoty o 55%, a jeho P/E ratio, teda pomer ceny k ziskom, je v roku 2017 na úrovni 275, v porovnaní s priemerom 18,2 pre široký MSCI World Index.

V dlhodobom horizonte 5-10 rokov, budú nadhodnotené akcie spoločností ako Amazon, Tencent, či Alibaba, znamenať nízky investičný výnos,“ tvrdí Naess, ktorý je rovnako skeptický aj voči Facebook, Inc. „Som si takmer istý, že v horizonte najbližších 10 rokov bude ich zhodnotenie podpriemerné, v porovnaní s akciovým trhom.“Jeho fond má pozície v Apple Inc. a Alphabet Inc., ktoré sú podľa neho „rozumne ocenené“. Rovnako inicioval pozíciu v Merck & Co., Inc, a zvýšil investície v Amgen Inc., CVS Health Corporation a Walgreens Boots Alliance, Inc.

Naess očakáva zhruba 12% nárast na globálnych rozvinutých akciových trhoch v najbližších 12 mesiacoch, ak spoločnosti dosiahnu nárast ziskov v súlade s očakávaniami. „Rok 2018 vyzerá OK“, hovorí. “Zvyčajne som skeptický k očakávaným ziskom. Ale myslím si, že odhady sú možno aj prinízke, keď zoberiem do úvahy výborné zisky v minulom roku.“

Zdroj: Nordea, owallstreet.sk