Mexické peso čelí bolestivej volatilite

0
59

Vyzerá to tak, že mexické peso voči americkému doláru zostane pod tlakom bolestivej volatility.

Nové vyjadrenia okolo americko-mexických vzťahov poslali mexické peso voči doláru do rozsiahlych zmien a tento trend je vidno počas celého týždňa, keďže táto mena čelila dennému rastu alebo poklesu v hodnote viac ako 1 percento.

Alejo Czerwonka, ktorý je analytikom pre rozvíjajúce sa trhy v UBS Wealth management poznamenal: “Panuje obava je, že každý, kto by chcel v Mexiku vykonať príslušné investície alebo rozhodnutia, v súčasnosti sa musí vysporiadať s viacerými druhmi neistoty, čo by mohlo viesť k odloženiu týchto rozhodnutí.”

“Avšak tento fakt nie je pozitívnym znamením pre ekonomickú aktivitu v krajine.”

V piatok, mexické peso voči doláru dosiahlo na 20,84 čo je jeho najsilnejšia úroveň od 3. januára. Po popoludňajšom vyhlásení Bieleho domu, kedy americký prezident Donald Trump telefonicky hovoril s mexickým prezidentom Enrique Peña Nietom (rozhovor trval jednu hodinu) nastal nárast o viac ako 1,5 percenta.

Dolár vs. mexické peso za posledný týždeň:

Mexická vláda vo vyhlásení tiež uviedla, že prezidenti sa aktuálne dohodli, že sa nebudú verejne vyjadrovať k platbám za múr. Obaja lídri majú na túto tému jednoznačne opačný názor.

Karl Schamotta, ktorý je riaditeľom forexového výskumu a stratégií v Cambridge Global Payments poznamenal: “Najnovšie pohyby mexického pesa sú tzv. druhom vnímania okolo zákulisných rokovaní, ktoré nie sú okamžite viditeľné,” … “To vedie k nadmernej podpore v jednom momente a k oslabeniam na strane druhej.”

Posilovanie mexického pesa nasledovalo po štvrtkovom pokles, keďže Nieto na sociálnej sieti Twitter oznámil, že zrušil osobné stretnutie s prezidentom Spojených štátov – Donaldom Trumpom z dôvodu sporného múru, na americko-mexickej hranici. Len o deň skôr, peso rástlo, keďže Trump sa voči Mexiku vyjadril zmiernenejší postoj.

5 najväčších obchodných partnerov USA (medziročne do novembra 2016):

Analytici vo všeobecnosti očakávajú, že mexické peso sa voči americkému doláru udrží nad rekordne nízkou úrovňou dosiahnutou na začiatku tohto roka, ale pravdepodobne zostane vo veľmi volatilnom rozsahu a tá nie je príliš ďaleko.

Jason Leinwand, ktorý je zakladateľom a CEO spoločnosti Firstline FX poznamenal: “V nadchádzajúcich týždňoch jeho pohyby budú zabezpečovať politickí predstavitelia.”

“To, čo sme videli, neriadili len správy z Trumpovej administratívy. Ale aj z Mexika.”

Mexický miliardár Carlos Slim na tlačovej konferencii v piatok poznamenal, že “prezident Pena Nieto určite vie, že má podporu krajiny. Tento pocit národnej jednoty pre podporu prezidenta je veľmi dôležitý, pretože on aj jeho tím v týchto rokovaniach naďalej pokračujú.”

Americko-mexické napätie prichádza pred prezidentskými voľbami Mexika, ktoré sa budú konať počas budúceho roka a analytici uvádzajú, že by mohli ovplyvniť silu vyjednávania.

Czerwonka z banky UBS poznamenal: “V istom zmysle (mexickí manažéri) vysielajú signál, že nie sú ochotní tolerovať zneužívanie USA.”

Mexiko sa počas minulého roka (do novembra) stalo tretím najväčším obchodným partnerom USA, keďže obchod s tovarom dosiahol 482 miliárd dolárov. Americký obchodný deficit s Mexikom je na úrovni okolo 60 miliárd dolárov.

Zdroj: MarketWatch, FoxBusiness