Neočakávané vyhliadky na obžalobu Trumpa spôsobili rýchly nárast v hedžových fondoch

0
87

Na toto sa nemôžete pripraviť: Neočakávané vyhliadky na obžalobu Trumpa spôsobili rýchly nárast v hedžových fondoch.

Obžaloba pravdepodobne spôsobí vyššiu volatilitu, no je ťažké čokoľvek predpovedať. Obžaloba Clintona nemôže nič naznačovať, pretože trh je dnes už iný. 

  • Trhy, ktoré ovláda politika a hedžové fondy už začínajú hodnotiť riziko, ktoré so sebou prináša obžaloba prezidenta Donalda Trumpa v roku 2019.
  • Jasné, že to nie je jediné riziko a nie je ani najpravdepodobnejšie. Investori o ňom ale hovoria ako o jednej z možností.
  • Minimálne tri hedžové fondy sa teraz snažia zhodnotiť riziko obžaloby a jej vplyv na trh.

Investori sa v roku 2019 majú čoho obávať – napríklad obchodnej vojny medzi Čínou a USA, politiky Federálnej rezervy alebo cien ropy.

Nedávno pribudol nový problém: obžaloba.

Minimálne tri hedžové fondy a manažéri aktív začali vo svojich kruhoch hovoriť o možnosti obžaloby prezidenta Trumpa ako o potenciálnom katalyzátore trhu v roku 2019.

Takýto vývoj je neprijateľný pre manažérov hedžových trhov, ktorí už teraz majú problém nastaviť svoje stratégie tak, aby boli v súlade s neistou politickou situáciu, pretože snemovňa reprezentantov bude o chvíľu pod nadvládou demokratov. Tí môžu ovládať normálne makro faktory ako aktivitu centrálnych bánk alebo obchodné napätie. Obžalobu vnímajú ako divokú kartu, ktorá narušila ich skvelé plány.

„Na takéto niečo sa nemôžete pripraviť,“ povedal Larry Newhook, generálny riaditeľ spoločnosti Alpha Innovations, ktorá vedie riadenú účtovnú platformu pre inštitúcie, ktoré chcú vstúpiť do menších fondov a stratégií. 

Je to pomerne nový trhový katalyzátor, ktorý prišiel po polovici mandátu a po neustálych problémoch v administratíve. V stávkach sa šance, že Trumpa tento rok vykopnú z mandátu zvyšujú. Po polovici mandátu zvýšila stávková kancelária Bovada pravdepodobnosť obžaloby Trumpa tak, že zo 125-dolárovej stávky bude vyplatených iba 125 dolárov, a nie 160 ako to bola pred novembrom. Momentálne 100-dolárová stávka na obžalobu vráti 150 dolárov.

Pravdepodobnosť, že sa stretnú s veľkými investormi nie je vysoká.

„Medzi nami o tom hovoríme, pretože je to zaujímavé, ale stáva sa to čím ďalej tým významnejšie a budeme o tom hovoriť ešte viac,“ hovorí jeden z londýnskych manažérov aktív zo spoločnosti so sídlom na Wall Street. „Nie som si istý, či je to v prospech trhu, ale možno to vyslovene nie je v jeho neprospech. Prejde ešte veľa času.“

Trhy dokážu prudko reagovať na veľké geopolitické a svetové ekonomické udalosti, čím vyvolajú veľké výplatné dni pre tzv. „makro“ investičné stratégie. Obžaloba Trumpa je až za ostatnými. Tie tento rok znamenajú väčšie riziko, hovorí manažér aktív. Napríklad (podľa dôležitosti): Politika Fed-u, obchodná vojna medzi USA a Čínou, pôžičky na požičané peniaze, chaos na vzmáhajúcich sa trhoch a nestále ceny ropy. (Manažér pridáva Brexit, ktorý je v rebríčku oveľa vyššie pre investorov orientujúcich sa na Spojené kráľovstvo.)

Newhook dodáva, že ani porovnanie s obžalobou Billa Clintona v roku 1998 veľmi nepomôže, pretože trh sa za tie roky veľmi zmenil.

Správny vývoj cien na základe geopolitických udalosti môže byť neuveriteľne výnosný. Veľké makro fondy napríklad Jeffrey Talpins’ Element Capital zverejnili skvelé výnosy v roku, kedy priemer hedžových fondov klesol na konci novembra o 2 %.

Posledný štvrťrok bol pre investorov tvrdý – podľa údajov výskumu hedžových fondov stratil priemerný makro fond počas novembra 4,1 %.  Dokonca aj jeden z najlepších svetových obchodníkov George Soros údajne mení svoje stratégie. Soros Fund Management znížil alokácie do makro investícií na 500 miliónov. Minulý rok to boli 3 miliardy dolárov.

„Jediné, čo môžete spraviť je opýtať sa sám seba, či chcete riskovať alebo nie,“ hovorí Newhook, bývalý hlavný úradník pre starostlivosť hedžového giganta Steve Cohena. „Jediné, čo nechcete robiť ak si obžalobu pripúšťate je zvýšiť neistotu. Problémom je, že to je len ďalším jej zdrojom.  

 

Zdroj: businessinsider, financnenoviny