Najväčší hedžový fond na svete údajne stavil na pokles akciového trhu, no Ray Dalio to popiera

0
146

Najväčší hedžový fond na svete podľa aktuálnych informácií stavil celkovo viac než 1 miliardu USD na pokles akciových trhov v priebehu nasledujúcich troch mesiacov. Ľudia, ktorí majú bližšie informácie ohľadom tejto transakcie uviedli, že stávka sa fondu vyplatí v prípade, že dôjde k poklesu indexu S&P500 či indexu Stoxx 50, prípadne oboch. Dalio však nato vystúpil na verejnosti a vyjadril sa, že toto tvrdenie nie je správne. ,,Chcem len aby bolo jasné, že sme neučinili čistú stávku na pokles trhu.´´

,,Verím, že žijeme vo svete, v ktorom sú senzačné titulky novín dôležitejšie ako čokoľvek ostatné, dokonca aj keď s tým fakty nekorešpondujú.´´ ,, Môžete mi veriť, alebo verte autorovi z The WSJ.´´

Hovorca z The Wall Street Journal obhajoval pre CNBC vyjadrenie v článku nasledovne:

,,Článok je napísaný na základe rozhovorov s niekoľkými zdrojmi a stojíme si za svojím záverom,´´ uviedol Severinhaus v emaily. ,, Článok, netvrdí, to, o čom písal Dalio ,, čistá stávka na pokles akcií,,. Článok jasne uvádza, že tento obchod môže byť hedžing spoločnosti vzhľadom na jej značné investície do akciových titulov,´´ dodal.

Článok v úvode uvádza, že táto stávka obsahuje put opcie- zostavené v priebehu niekoľkých mesiacov spolčnosťami Goldman Sachs a Moran Stanley. Opcia dáva fondu možnosť predať akcie v predeterminovaných cenách na vopred dohodnutom dátume.

Fond zaplatil približne 1,5 miliardy USD za tento kontrakt, čo predstavuje približne 1% z celkových 150 miliárd USD aktív, ktoré ma Bridgewater v správe.

,,Aj keď nebudeme komentovať špecifiské informácie ohľadom našich obchodov, chceli by sme uviesť dve veci na správnu mieru,´´ uviedol Bridgewater vo svojom vyjadrení pre CNBC.

,,Prvou je, že vo svojom portfóliu, ktoré spravujeme musíme mať mnoho nezávislých pozícií, zväčša hlavne kvôli hedžingu iných obchodov, pričom sa tieto obchody menia dosť často, takže by bolo chybou pozerať sa na konkrétny obchod v danom čase a snažiť sa z toho vydedukovať našu motiváciu.

,, Tou druhou je, že nemáme v portfóliu žiadne obchody, ktoré by boli v pozícii stávok viazaných k politickému vývoju v USA,´´ dodala spoločnosť Bridgewater. Síce Bridgewater neozrejmil svoju motiváciu za touto ,,medveďou,, stávkou, mnoho investičných stratégov a investorov sa čoraz viac obáva ďalšieho vývoja na trhu, vzhľadom na to, že akciové indexi len nedávno zaznamenali nové historické maximá.

Rekordy sa na trhu objavili práve v čase, ktorí mnohí kategorizujú ako decentný vývoj vzťahov medzi USA a Čínou, vzhľadom na to, že sa obidve krajiny aktuálne dohadujú na predbežnej dohode. Pochybnosti ohľadom obchodnej dohody sa minulý týždeň začali stupňovať, obzvlášť po jednomyseľnom neanonymnom hlasovaní amerického senátu, ktorý podporil protestantov v Hong-Kongu. Čína sa následne k tomuto vyjadrila, že USA zasahuje do interných udalostí.

Trh dlhopisov pravdepodobne už do svojich cien započítal zhoršené vyhliadky ohľadom dosiahnutie dohody keďže vyššie októbrové výnosy vydláždili cestu k čiastočnému zvratu v tomto trende. Index Dow Jones Industrial poklesol v stredu o 258 bodov, potom ako vyhlásenie agentúry Reuters citovalo vyjadrenie, že k dohode nemusí dôjsť do konca tohto roka. Dalio mal k vývoju vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom isté pochybnosti. ,,Sme uprostred obchodnej vojny, sme svedkami aj vojny technologickej ako aj geopolitickej, pričom existuje aj riziko prepuknutie kapitálovej vojny. Ako sa situácia vyvinie bude determinovať našu budúcnosť,´´ vyjadril sa miliardár Dalio a zakladateľ Bridgewater.

,,Úprimne povedané ani len netuším ako to dopadnem. Snažíme sa byť však optimistickí.´´

Zdroj: CNBC, financnenoviny