Najväčšia bublina v histórii praská

0
98

Bitcoin už prekonal aj možno doteraz najväčšiu bublinu v novodobých dejinách – Tulipomániu.

Podľa Americkej banky Bank of America, najväčšia bublina v histórií, bitcoin, praská.

Podľa nedeľnej správy hlavného investičného stratéga Michaela Hartnetta je táto kryptomena, rovnaké ako mnohé pred ňou, na rýchlom zostupe menej ako rok, po tom čo dosiahla svoje maximum.

Cena za jeden bitcoin sa znížila o viac ako 65 % z decembrového maxima 19 511 dolárov. Bitocoin sa pohybuje okolo úrovne 8,000 dolárov.

Bitcoin bol prvom crypto menou, ktorá odštartovala vznik ďalších cryptomien a investovania do tohto nového odvetvia “investovania”. Asi žiadne investičné odvetvie nerozdeľuje profesionálnu a laickú verejnosť ako práve kryptomeny. Medzi výhody patrí decentralizácia, ktorá nie je závislá od žiadnej centrálnej banky, vlády alebo krajiny, anonimita, údajná rýchlosť, bezpečonosť a v neposlednom rade aj nízke náklady pri transakciách. Krytici naopak hovoria hlavne o tom, že Bitcoin a iné cryptomeny nemôžu nikdy plniť úlohu skutočnej meny, zároveň majú deflačný charakter, sú nestabilné.

Proti cryptomenám už bojujú a snažia sa ich regulovať aj vlády ako vidíme nižšie na obrázku. V Číne je bitcoin úplne zakázaný, inde je napríklad obmedzené jeho používanie alebo “ťažba.

Zdroj: marketwatch, owallstreet.sk