Niekoľko krajín už pristupuje k potravinovému protekcionizmu

0
61

Stále viac štátov sa zaväzuje odolať kontrolám vývozu a iným prekážkam v pohybe potravín a iných potrieb v čase pandémie Covid-19. Niektoré krajiny sa však uberajú iným smerom.
• Kazachstan, jeden z najväčších dodávateľov pšeničnej múky, zakázal vývoz tohto produktu z krajiny spolu s ďalšími výrobkami, ako napríklad mrkva, cukor či zemiaky.
• Vietnamské colné úrady vraj minulý utorok stopli vývoz ryže s cieľom zabezpečiť potraviny pre svoje obyvateľstvo.
• Srbsko zastavilo vývoz slnečnicového oleja a ďalších tovarov.
• Rusko, najväčší vývozca obilia, hovorí, že sa prípadnému budúcemu zákazu vývozu nebráni a každý týždeň vyhodnocuje situáciu.
Takýchto príkladov je len pár a podľa správ od Isis Almeidy a Agnieszky de Sousa z Bloombergu neexistujú žiadne priame dôkazy, že takéto smerovanie bude pokračovať a narastať.
Ceny pšenice v Chicagu sa za posledný týždeň poriadne zvýšili, čo vyvoláva obavy a zároveň nám pripomína, že chlieb bol počas celej histórie považovaný za symbol zúfalstva, v čase, kedy ostatné zásoby došli a ľudstvo postihol hlad.

Nedávne udalosti vyvolávajú otázku: je to čo sa deje začiatok novej vlny potravinového protekcionizmu, ktorý nakoniec naruší zásobovacie reťazce a obchodné toky?

„Nie je čas na zavádzanie takýchto typov politík vzhľadom na problém, ktorému teraz čelíme,“ povedal Maximo Torero, hlavný ekonóm Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.

„Naopak, teraz je čas spolupracovať a zjednotiť sa.“

Kríza donútila mnohé vlády prepočítať svoje domáce zásoby. India vyhlasuje, že bude mať dostatok zásob obilia na nakŕmenie chudobných na minimálne 1 – 1,5 roka.

Čína, najväčší výrobca a spotrebiteľ ryže, upravila svoju cenovú politiku a zaviazala sa, že nakúpi rekordné množstvo zo svojej ročnej úrody.

Napriek fotografiám niekoľkých prázdnych políc a panike nakupujúcich sú svetové sklady plne zásobené jedlom.
No vzhľadom na to, že vírus komplikuje dovoz a logistiku po celom svete a spomaľuje vývoz komodít, naskytá sa otázka či sa potravinový nacionalizmus uchytí a národy budú sami brániť vývozu a snažiť sa zachovať si zásoby pre seba.

Arif Husain, hlavný ekonóm pre Svetový potravinový program OSN nedávno napísal, že ekonomické dôsledky ochorenia môžu nakoniec zasiahnuť a ublížiť viac ľuďom ako samotné ochorenie.

Obchodné otrasy na mape

Európska Únia, najväčší obchodný blok na svete, otvorila možnosť členstva pre Severné Macedónsko a Albánsko a obnovila svoju stratégiu rozširovania Balkánu po prekonaní francúzskej bariéry.

Zdroj: Bloomberg