„OK, poviem to, bitcoin je podvod,“ priznáva výkonný riaditeľ Paypal-u

0
66
Bitcoin je podvod

„OK, poviem to, bitcoin je podvod,“ priznáva výkonný riaditeľ Paypal-u a Intuit

Bill Harris priznáva, že bitcoin je podvod.

Bitcoin si tento týždeň užil poriadne zmeny. Na začiatku týždňa zlomil hranicu 9 000 USD, čo viedlo k výraznému pokroku v kryptografickom priestore, ktorý v stredu pred návalom zaznamenal nárast trhového stropu o 100 miliárd dolárov na 425 miliárd dolárov za niekoľko dní.

Bill Harris: „Chystáte sa investovať do bitcoinu?“

„Je to najväčšia bublina, ktorá sa nafukuje a praská, akú svet kedy videl. Porazení sú zle informovaní kupujúci, ktorí sú zachytení v kruhu chamtivosti. Výsledkom je masívny prevod bohatstva od bežných rodín k propagátorom internetu.“ Bill Harris

Berieme to ako nie.

Bill Harris, zakladateľ spoločnosti Personal Capital Corp. a výkonný riaditeľ PayPal-u PYPL, a Intuit INTU, zjavne nie je veľký fanúšik bitcoinu a minulý týždeň opísal dôvody, prečo je to tak v príspevku pre portál Recode.

„Unavuje ma stále hovoriť: Buďte opatrní, sú to špekulácie. A neskôr: Buďte opatrní, je to gamblerstvo. A potom: Dávajte pozor, je to bublina.“ A Harris pokračuje: „Okej, priznávam, je to podvod.“

Pokračoval tým, že vyvrátil všetky dôvody, ktoré by potvrdzovali jeho hodnotu. Nie je to spôsob platby, pretože ho takmer nikde neprijali. Extrémna nestálosť hodnoty bitcoinu BTCUSD, je nežiadúca. A nakoniec Harris uviedol, že jej hodnota je len príkladom „teórie bláznov“ (hodnota nie je reálna ale založená na viere investujúcich).

„Kryptomena sa najlepšie hodí na kriminálne zločiny,“ povedal Harris, pričom poukázal na populárne ťahy Silk Road a WannaCry. Navyše aj pravidelní používatelia porušujú zákon, pretože sa vyhýbajú plateniu daní z každého predaja.

„Toto všetko by bola komická show, ak by neboli ohrození nevinní ľudia,“ povedal. „Ale sú to práve obyčajní ľudia, ktorí investujú svoje celoživotné úspory do kryptomien.“

Na záver Harris povolal aj Americkú komisiu pre cenné papiere a burzy a iné riadiace orgány, aby vstúpili do hry. „Je načase, aby legislatívny orgán začal konať,“ povedal.

Bitocoin má dnes “hodnotu” 9 244 USD.

Zdroj: marketwatch, oWallStreet.sk