Päť manažérov hedžových fondov zarobili každý po viac ako miliarde USD

0
13

Chris Hohn z TCI, Jim Simons z RenTech vedú rebríček najlepšie platených manažérov.

12 miliárd USD. To je viac, ako JPMorgan&Co. vyplatila na mzdách svojim 56 000 zamestnancom a takmer 2-krát tak viac, ako stratili gambleri v Las Vegas počas minulého roka. Zároveň to predstavuje sumu, ktorú kolektívne zarobilo 15 manažérov hedžových fondov v roku 2019. Piati z nich – Chris John, Jim Simons, Ken Griffin, Steve Cohen, si odkrojili pre seba po viac ako miliarde USD. Tieto údaje zverejnil Bloomberg Billionaire Index. Takáto výplata skutočne stojí za zmienku, obzvlášť, keď zvážime, že len tretina z nich dokázala svojim výkonom prekonať index S&P 500 a jeho 29% nárast počas minulého roka. Prichádza to tiež s tým, ako sa odvetvie hedžových fondov potýkalo s uzávierkami a priemernými výnosmi. Zástancovia hedžových fondov namietajú, že musia profitovať bez ohľadu na skutočnosť, či sa trh hýbe smerom nahor alebo klesá. Zároveň by sa podľa nich nemal výkonnosť porovnávať iba podľa výkonnosti akciových indexov. Faktom je, že mnoho z nich profitovali vďaka nárastu cien akcií, na čo mala vplyv aj uvoľnená menová politika FED-u.

Mnoho spoločností zarábalo na tom, že stavili na rovnaké akcie, obzvlášť technologických gigantov. Viac než polovica zo zoznamu, ktorý publikoval Bloomberg sa držala akcií Alibaba Group Ltd. A Facebook Inc., ktoré na základe oficiálnych analýz patria medzi top 10 spoločností s najvyššou návratnosťou kapitálu.
Darren Wolf, vedúci alternatívnych investičných stratégií pre USA zo spoločnosti Aberdeen Asset Management, ktorá investuje do hedžových fondov v mene svojich klientov, uviedol, že pokiaľ je tu nejaká príležitosť, potom práve v týchto aktívach. ,,Zároveň to však vytvára určitú výzvu, nakoľko klienti Aberdeenu investujú aj sami do indexov, ktoré sú značne saturované technologickými akciami.

Väčšina manažérov v tohtoročnom zozname účtuje poplatky vo výške najmenej 20% zo zisku, aj napriek tomu, že trendom je znižovanie poplatkov z dôvodu tlaku investorov, ktorí sú znepokojení rokmi podpriemerného výkonu. Účastníci z tohto zoznamu sa na túto tému odmietli vyjadriť.

Marcus Frampton, riaditeľ v Alaska Permanent Fund Corp, uviedol, že jeho spoločnosť, ktorá spravuje 68 miliárd USD, rada zaplatí 20% na poplatkoch tak dlho ako bude manažér schopný dosahovať návratnosť, ktorá bude porážať benchmark. To predstavuje zručnosť a nie vplyv trhu.

Hohn,sa v rebríčku umiestnil na prvom mieste potom, ako jeho TCI Fund Management dosiahla 41% návratnosť. Aktivista pôvodom z Londýna stavil na spoločnosti ako Alphabet Inc., Microsoft Corp., a Canadian Rail.

Griffin, zarobil 1,5 miliardy USD na základe multistrategických fondov. To dokonca ani nezahŕňa jeho aktivity prostredníctvom Citadel Securities, ktorá generuje príjem vyšší o mnoho viac miliárd USD.

81 ročný Simons je súčasťou tohto zoznamu aj napriek tomu, že z vedenia Renaissance Technologies odstúpil už pred 10 rokmi. Jeho vlastnícky podiel v spoločnosti, ktorá spravuje 75 miliárd USD, plus jeho investície v Medalion Fund mu priam garantujú roky trvajúcu účasť v prestížnom zozname najviac platených manažérov.

Ray Dalio z fondu Bridgewater Associates si prišiel na 480 miliónov USD, čo predstavuje značný pokles oproti minuloročným 1,3 miliardám USD z roku 2018 potom, čo jeho vlajková loď Pure Alpha II sa dostala do straty po prvý krát za dvadsať rokov. Daliova takzvaná All Weather stratégia mala v minulom roku o niečo lepšie výsledky a dosiahla 17% výnos. Medzitým si Dalio drži značný podiel v spoločnosti sídliacej v Connecticute s kapitalizáciou 160 miliárd USD.

V zozname sa nenachádzajú manažéri spravujúci externý kapitál, Michael Platt a Stanley Druckenmiller, no taktiež stoja za zmienku. Ide o takzvaných Tiger Cubs, ktorí pracovali pre legendárneho investora Juliana Robertsona. Stephen Mandel z Lone Pine a Coleman z Tiger Global získali viac ako 30% návratnosť kapitálu. Andreaas Halvorse z Viking Global získal 18% návratnosť. Jeho bývalý investičný riaditeľ Dan Sundheim získal vo svojej novej spoločnosti D1 Capital Partners 22% návratnosť.

“Všetci zaznamenali dobrú výkonnosť a to hlavne preto, že sú v long pozíciách”, uviedol Frampton o Tiger Cubs.

Zdroj: Bloomberg