Počiatky recesie sa môžu prejaviť neskôr, ako sa očakávalo, kvôli zmene smeru výnosovej krivky

0
182
A U.S. Dollar note is seen in this June 22, 2017 illustration photo. REUTERS/Thomas White/Illustration

Počiatky recesie sa môžu prejaviť neskôr, ako sa očakávalo, kvôli zmene smeru výnosovej krivky

Počiatky recesie sa môžu prejaviť neskôr, ako sa pôvodne očakávalo, vzhľadom na kľúčový obrat výnosovej krivky, pretože bleskový nárast amerického krátkodobého dlhu zmenil vývoj amerického dlhopisového trhu a aj ďalšie ukazovatele svedčia o tom, že spomalenie hospodárstva je ešte ďaleko.

Trumpova vláda urýchlila predaj dlhov s cieľom pokryť deficit v rozpočte, ktorý budúci rok pravdepodobne dosiahne 1 bilión dolárov, preto sa objavili skôr nové ako staršie dlhopisy.

Od začiatku finančnej krízy uprednostňujú banky zatiaľ dlhopisy zaistené hypotékami pred štátnymi dlhopismi. Práve zmena preferencií spôsobila zmenu výnosovej krivky dlhopisov.

Štrukturálne zmeny v zásobovaní a dopyte nútia niektorých analytikov myslieť si, že recesia nasledujúca zmenu výnosovej krivky na 2 až 10-ročné štátne dlhopisy príde neskôr. V minulosti to bolo o 18 – 24 mesiacov neskôr.

Niektorí analytici a ekonómovia hovoria, že iné výnosové krivky by mohli byť lepším ukazovateľom blížiaceho sa hospodárskeho spomalenia, napríklad 10-ročné štátne dlhopisy, a tie sú vzdialenejšie od vysielania varovných signálov ako 2 roky.

Výnosová krivka krátkodobých štátnych dlhopisov sa minulý týždeň po prvýkrát od začiatku krízy obrátila, pričom tie dvojročné vynášajú viac, ako trojročné alebo päťročné.

Rozdiel medzi dvoj a 10-ročnými dlhopismi je US2US10=TWEB, čím sa zmenšil na menej ako 10 bodov. Je to najmenší rozdiel od roku 2007 a vyvoláva obavy, že hospodárske spomalenie môže byť blízko.

Analytici hovoria, že program kvantitatívneho uvoľňovania centrálnych bánk počas finančnej krízy (2007 – 2009) zmenila výnosovú krivku, čo ale znamená, že zámena, ak sa objaví, dvoj a 10-ročného dlhopisu, by sa nemala interpretovať ako blížiaca sa recesia.

“Výnosová krivka je značne ovplyvnená aj programom kvantitatívneho uvoľňovania a efektom povoľovania,” hovorí Thomas Simons, trhový ekonóm v Jefferies v New York.

Americké ministerstvo financií navýšilo od februára zásoby 2-ročných dlhopisov o 82 miliárd, čím značne predbehli 22 miliárd dolárov v 10-ročných dlhopisov za rovnaké obdobie.

“Bolo pozmenené obrovské množstvo zásob no nevyvážene, pretože nebolo dodané rovnaké množstvo aj starších dlhopisov,” hovorí Simons.

To umožnilo relatívne navýšiť výnosy na krátkodobý dlh a znížiť rozdiel medzi dvoj a 10-ročnými dlhopismi.

Aj dopyt do štátnych dlhopisoch sa od začiatku roka zmenil, keďže banky sa čím ďalej tým viac obracajú na dlhy ako na alternatívnu možnosť, ktoré sú garantované hypotekárnymi spoločnosťami napr. Fannie Mae (FNMA.PK) a Freddie Mac (FMCC.PK).

“Vzhľadom na to, že banky ich využívajú viac, ako Fannie Mae a Freddie Mac, sa význam krivky dlhopisov znížil za posledných 9,5 roka,” hovorí Brian Reynolds, analytik z Canaccord Genuity.

Dlhopisy spoločností Fannie a Freddie ponúkajú vyšší výnos, ako štátne dlhopisy a finančná výpomoc od vlády v roku 2008 im poskytla istotu.

Podľa údajov z Fedu, navýšili americké banky hypotékami kryté dlhové nástroje z Fanie, Freddie a iných vládnych agentúr z 1,16 biliónov dolárov v roku 2008 na 2,23 biliónov, štátne dlhopisy ich zvýšili z 56 biliónov na 503 za rovnaké obdobie.

Indexy Dow a S&P v premenlivom období poklesli.

Rozdiel medzi dvoj a 10-ročnými dlhopismi z Fannie a Freddie je približne 24 a 44 bodov, to znamená, že zmena smeru krivky sa pravdepodobne udeje neskôr, ako v prípade štátnych dlhopisov.

Americká federálna banka v San Franciscu v auguste zistila, že dvoj a 10-ročné dlhopisy sú pre finančných spravodajcov zaujímavejšie, no obrat medzi 3-mesačnými a 10-ročnými je lepším ukazovateľom začiatku recesie na najbližších 12 mesiacov.

Rozdiel je teraz približne 50 bodov, čo naznačuje, že obrat nastane neskôr, ako sa hovorí.

“Môžu prejsť ešte mesiace, kým sa krivka otočí,” hovorí Charlie Ripley, hlavný investičný stratég v Allianz Investment Management.

 

Zdroj: reuters, financnenoviny