Prečo sú klesajúce ceny ropy príťažou pre USA

0
186

Prečo sú klesajúce ceny ropy príťažou pre USA

Prezident Donald Trump v stredu označil pokles cien ropy ako ,,úľavy na dani,, pre USA a celkovo pre svet, no ekonómovia poukazujú na fakt, že bridlicová revolúcia, ktorá posunula USA na priečku čelného výrobcu ropy, znamená, že klesajúce ceny ropy predstavujú istý problém. ,,Kľúčovým bodom v tomto prípade je, že klesajúce ceny ropy predstavujú príťaž pre americkú ekonomiku, keďže kapitálové výdavky pri ťažbe bridlíc prevážia nad ziskom spotrebiteľa,´´ vyjadril sa Ian Shepherdson, hlavný ekonóm spoločnosti Pantheon Macroekonomics.

,,Tá záťaž zatiaľ nie je veľká, no fenoménom je značne trvajúca pauza, pričom sa následky objavili len nedávno.´´ poznamenal Shepherdson.

Výstupy z bridlíc prudko narástli za poslednú dekádu, čím celkové objem ťažby ropy v USA narástol v roku 2018 na 10 miliónov barelov denne.

Ropa v utorok 20.11. pokračovala v navyšovaní predchádzajúcich strát, keď sa WTI a Brent dostali tento mesiac do stavu medvedieho trhu. Januárove WTI a Brent futures poklesli o takmer 7% počas utorkového obchodovania. Ropa sa v stredu odrazila mierne nahor, zatiaľ čo bolo možné badať určité zotavenie aj na akciách, ktoré predtým spôsobilo posun indexu Dow Jones a S&P 500 do negatívneho teritória. Prepad ropy zatiaľ nepredstavuje hrôzostrašný scenár pre americkú ekonomiku, pričom sa očakávalo spomalenie s ukončením daňového bonusu. Shepherdson poznamenal, že pokles pomôže maržám.

Poznamenal, že výpredaj sa začal v polovici  roka 2014, a mal za následok pokles ceny ropy zo 107 USD na 26 v roku 2016 , čo bolo spojené s prudkým prepadom HDP USA a úplným znížením výrobnej aktivity, čo bolo spôsobené 60% nárastom výdavkov na ťažbu. Že sa takáto situácia zopakuje aj teraz je nepravdepodobné , no varuje investorov, že môžu očakávať pokles kapitálových výdavkov na ťažbu (capex, čo zahŕňa aj ropu), v prvom kvartáli. Tento pohyb môže signalizovať pokles ťažby ropných plošín  Baker-Hughes koncom tohto roka. Počet aktívnych ropných plošín sa využíva ako  realistický proxy pre kapitálové výdavky.

Shepherdson taktiež poukázal na dramatický pokles capex s prepadom cien v rokoch 2014-2016, fenomén, ktorý sa objavil pravdepodobne  z dopadu iných sektorov, vrátane súčiastok, výrobcov zariadení, transportu a logistiky a dokonca aj nehnuteľností a financií vzhľadom na prudkú závislosť od ropy. To sa teraz pravdepodobne nezopakuje, a to hlavne preto, že ,,ekonomika mimo ropu,, je v podstatne lepšej kondícii so silným cash flow.

Shepherdson plánuje sledovať intenčný capex index ,ktorý je súčasťou National Federation of Independent Bussiness. Nejde o perfekte spoľahlivý zdroj, no ide o jediný vedúci indikátor miery rastu capexu (bez ropy), čo zvyčajne signalizuje body zvratu v značnom predstihu ( niekoľko kvartálov) To znamená, že signifikantný prepad indexu by znamenal jednoznačný dôvod na obavu o pokles rastu počas nasledujúceho obdobia. Medzitým budú spotrebitelia pociťovať výhody nízkych cien pohonných hmôt, ktoré prichádzajú v ten pravý čas – pred hlavnou nákupnou sezónou. Predaje v reťazcoch zaznamenali veľmi dobré obdobie ako aj dôsledok daňových uľav a oneskorenú reakciu minuloročného slabého kurzu dolára, ktorý spôsobil rast cien importovaného tovaru. Teraz  oba efekty revertujú, čo môže spôsobiť riziko pri sviatkových predajoch.

Podľa Shepherdson je aj tento nárast limitovaný. Varuje, že zatiaľ čo klesajúce ceny pohonných hmôt budú mať priaznivý vplav na sviatkové predaje, cash flow spotrebiteľov nemusí byť dostatočne vysoký na to, aby udržal takmer 4% reálny rast výdavkov počas druhého a tretieho kvartálu.

 

Zdroj: marketwatch, owallstreet