“Príbeh storočia”na jednom grafe: akcie vs. hotovosť

0
93

“Príbeh storočia”na jednom grafe: akcie vs. hotovosť

Aj napriek tomu že hlavnou témou je dolár a rastúce úrokové miery, bloger Tadas Viskanta z Abnormal Returns, hovorí že tento graf je “najdôležitejším príbehom storočia“:

“Centrálne banky znížili výnosy z hotovosti v priebehu dekády na nulu, v niektorých prípadoch dokonca do mínusu,“ povedal Tadas. “Až teraz sa z toho dostávame. Investori by znovu mohli začať uvažovať nad hotovosťou ako vhodnou možnosťou investovania.“

Iniciátor konverzácie: zmeny cien

Keď autor tohto grafu, profesor ekonómie a muž z pozadia blogu Carpe Diem Mark Perry, prvýkrát na Twitteri tento graf zverejnil, bol hneď označený za “senzačný“ a “jeden z najdôležitejších grafov o ekonomike v tomto storočí.“

Barry Ritholtz zo spoločnosti Ritholtz Wealth Management sa nedávno k téme vrátil a to hlavne vo svetle februárových výkyvov volatility trhu. “Mzdy ledva držali krok s priemernou mierou inflácie,“ povedal, „ale to neodradilo niektorých ľudí nájsť si za vinníka korektúru rastúcich miezd,“ napísal. Keď MarketWatch publikoval tento graf na Facebooku začiatkom tohto roka, dostal hneď cez  43.000 príspevkov. Samozrejme čitatelia si môžu tento graf vyhodnotiť ako chcú, a to aj zjavne urobia. Ľudia reagujú na položky označené červenou farbou ako na kontrolované vládou. A to hlavne na tie, kde ceny sú vyššie ako priemerná inflácia. Všeobecný názor vyjadril jeden čitateľ, ktorý sa pýta či “je možné aby ste mohli žiť bez telefónu ale nemohli žiť bez inzulínu?“ Tento komentár na monopolistické sily, ktoré ovplyvňujú červenou farbou označené tovary a služby, si vyslúžil 440 likov: “Jedná sa v princípe o  monopolné trhy ktoré sú ekonomicky nedokonalé. Pretože sú zlyhania trhu identifikovateľné, možnosťou je ich striktne regulovať alebo dotovať. Reguláciu v Amerike nemáme radi (hlavne kontrolu cenotvorby) a preto preferujeme dotácie. Takže cenová inflácia je prirodzenou reakciou.“ Nech si už o tom myslíte čokoľvek, tento graf je na nervy lezúci.

Dnešný býčí trh: bod obratu, ale aký?

Dana Lyons zo spoločnosti J. Lyons Fund Management si vybrala tento graf znázorňujúci ako globálne akcie reprezentované indexom Value Line Geometric Composite prekonávajú rezistenciu, ktorá nebola prekonaná počas niekoľkých dekád.

Býčí trh sa stáva extrémne dlhotrvajúcim po to ako v roku 2017 Dow Jones Industrial Average dosiahol svoje maximum. Medvede tvrdia, že čo ide hore musí ísť aj dole. Ale pokiaľ máte tendenciu obchodovať akcie pri technických prielomoch, tento graf by mohol indikovať historický, gravitáciu popierajúci bod v čase pre globálne trhy. Opakom býčej predstavy by mohol byť tento 20-ročný graf maxím a miním indexu Nasdaq Composite. Podľa Chrisa Kimbleho z Kimble Charting Solutions tento graf odhaľuje pattern, ktorý by mohol v nasledujúcich rokoch udávať tón pre americké akcie.

“Mesiac marec vyprodukoval niekoľko bodov obratu indexu Nasdaq Composite za posledných 20 rokov,“ uviedol. “Nasdaq dosiahol svoj vrchol v marci 2000, a dno o 9 rokov neskôr v marci 2009. Je možné, že 9 rokov po dosiahnutí svojho minima sme dosiahli opäť vrchol (marec 2018)?“

Najdôležitejší indikátor: americký dolár

Všetko sa točí okolo dolára, tvrdí bloger JC Parets z All Start Charts. Vo vrchnej časti tohto grafu vidíme deväť z desiatich mien bloku G-10 okrem dolára braných rovnovážne (bez ohľadu na podielu meny na trhu) a invertované. V spodnej časti je použitý tradičný dolárový index DXY v normálnej škále.

“Tu vidíme dve rozdielne perspektívy a obe naznačujú slabší dolár. Keď sme pod 92, mali by sme byť či už chceme alebo nechceme agresívne medvedí. Čo podľa mňa znamená vyššie ceny ropy, vyššie ceny vzácnych kovov, komodít a tak ďalej,“ uviedol Parets. Samozrejme slabší dolár tiež koreluje so slabším americkým akciovým trhom, ktorý je príbuzným globálnemu trhu akcií. A naopak. Takže Paretsov graf indikuje zvýšiť expozíciu na zahraničné trhy. Ryan Detrick, senior trhový stratég v LPL Financial súhlasil s dôležitosťou dolárového grafu v dnešnom trhovom prostredí. Zdôraznil tiež, že v rozpore so všeobecným názorom rastúce úrokové miery neznamenajú vždy silnejší dolár. Na tomto grafe ilustroval ako štyri z posledných piatich cyklov sprísnenia menovej politiky viedli k oslabeniu dolára:

Toto treba zobrať na zreteľ vzhľadom na očakávania, že Fed zdvihne úrokové miery v roku 2018 ešte dva krát. Bez ohľadu na to ako sa situácia na trhu vyvinie, je niečo iné čo by si mali investori zobrať z Detrickovho pohľadu na vec. “Tento graf naznačuje investorom, že sa oplatí ísť viac do hĺbky, a nie vždy sa riadiť všeobecnou mienkou,“ povedal na záver.

Zdroj:marketwatch