Rusko bude 2. najväčším producentom zlata na svete!

0
53

Rusko chce zdvojnásobiť ťažbu zlata a stať sa tak druhým najväčším svetovým producentom zlata

Zatiaľ čo predaje amerických dlhopisov za posledných 6 rokov sú sotva pre niekoho prekvapením…

 

…Putin omnoho agresívnejšie v posledných rokoch nakupuje zlato a ruské zlaté rezervy sú v 39 nepretržitom mesiaci prírastkov čo určite vzbudilo pozornosť. Ako keby Rusko robilo všetko pre to aby sa pripravilo na moment kedy americký dolár už nebude rezervnou menou.

Ruské zlaté rezervy v tonách

Čo je možno ešte prekvapujúcejšie je, že tempo akumulácie zlata už nie je dostatočné a podľa RT, najväčšie ruské ťažobné spoločnosti plánujú zdvojnásobiť výrobu. Taký nárast produkcie by spravil z Ruska druhého najväčšieho producenta tohto vzácneho kovu. Aj keď je Rusko v súčasnosti celosvetovo tretím najväčším výrobcom zlata po Austrálii a Číne, toto by sa mohlo podľa Mikhaila Leskova, zástupcu šéfa moskovského geotechnologického inštitútu a ako bolo citované v denníku Vedomosti, do desiatich rokov zmeniť.

Takéto zvýšenie ťažby by tiež spravilo z Ruska hybnú silu exportov zlata. Podľa poradenskej firmy Metals Focus vyťažilo Rusko v roku 2017 8.8 milióna uncí zlata čo predstavuje 8.3% celosvetovej produkcie. Novoobjavené ložiská zlata by údajne mali umožniť ťažiarom zvýšiť objem výroby do siedmich rokov o polovicu, a do roku 2030 by ťažba mala narásť o približne osem miliónov uncí.

Začiatkom tohto roka uviedla štátna spoločnosť pre geologický prieskum Rosgeo, že nové ložiská striebra a zlata v objeme takmer 900 ton boli nájdené v republike Baškorostan. Podľa počiatočných odhadov by malo byť v danej oblasti 87 ton zlata. Nálezisko striebra sa zatiaľ odhaduje na 787 ton.

Ruský zlato ťažiarsky priemysel takmer zdvojnásobil objem ťažby v priebehu posledných dvoch dekád. Podľa Russian Union of Gold Producers vyťažili domáci producenti v priebehu posledných desať rokov 2.189 ton zlata.

V Rusku je mnoho kvalitných regiónov kde sa ťaží zlato pričom niektoré z nich možno považovať na najperspektívnejšie na svete. Krasnojarský región v centrálnom Rusku má dve významné náleziská ktorými sú Olimpiada a Blagodatnoye. Región Čukotky na ďalekom ruskom východe je domovom jedného z najväčších ruských ťažiarov s náleziskami  Dvoinoye a Kupol. Regióny Amur a Magadan sú najrýchlejšie rastúcimi centrami ťažby zlata no a sibírske mesto Irkutsk je jedným z najprominentnejších oblastí produkcie zlata v Rusku.

V marci sa jakutský región dostal na titulné stránky novín keď ruské nákladné lietadlo AN-12 stratilo pri odlete tri tony zlata.

Zdroj:zerohedge