Saudský korunný princ čelí pokusu o obmedzenie jeho moci

0
52

Impulzívne rozhodnutie a aféra s Khashoggim robia z princa riskantnú osobu pre západných spojencov

Saudský korunný princ čelí pokusu o obmedzenie jeho moci

Kráľ Samlan už oklieštil podporu svojho syna v rámci mierového plánu Bieleho Domu pre stredný východ. Podľa západných oficiálnych vyjadrení sa autorita Mohameda bin Salmana ocitá pod značnou hrozbou s tým, ako sa snaží upevniť svoje rozsiahle právomoci v dôsledku vraždy novinára Jamala Khashoggiho. Oficiálny úradníci sa vyjadrili, že otec princa Salmana, kráľ Salman, by sa rád zdržal niektorých rozhodnutí svojho syna v reakcii na Khashoggiho smrť na kráľovskom konzuláte v Istanbule. Úradníci vykreslili princa Salmana ako po moci prahnúceho muža, no uviedli, že napriek neľahkej situácii či už v kráľovstve alebo mimo neho, zotrvá aj naďalej vo svojej pozícii dediča. Turecká vláda opísala smrť novinára ako naplánovanú vraždu. Riyadh tvrdí, že vraždu vyšetruje a potrestá každého, kto je za tento incident zodpovedný. Mohamedove impulzívne reakcie od očividného únosu libanonského premiéra cez krvavú vojnu v Yemene až po bojkot v Katare a teraz smrť Khashoggiho ho vykreslili no riskantnej pozície pre západných spojencov, ktorí považujú kráľovstvo ako kľúčové v udržaní regionálnej stability a akýsi štít pred Iránom. Kráľ Salman už oklieštil podporu svojho syna v mierovom pláne Bieleho Domu pre stredný východ, no tento plán sa zdá byť pre palestínčanov príliš tvrdý. Kruh vplyvu Riyadhu môže rozšíriť aj za právomoci kabaly poradcov princa Mohameda. No osoba blízka vláde poprela plány pre akúkoľvek zmenu. Západné mocnosti sa snažia využiť princove oslabenie na zabezpečenie ústupkov, vrátane zavedenia mieru v Yemene a ukončenie embarga pre západného spojenca Katar.

“Chceme aby sa konalo v otázke ľudských práv a zajatcov”,  vyjadrili sa oficiálny úradníci. “Každý by chcel vidieť nejaký progres v Yemene.” USA plánuje ukončiť vzdušné tankovanie koalície saudských stíhačiek nad Yemenom s tým ako sa stupňuje tlak pre viac ako tri roky trvajúci krvavý konflikt, ktorý spôsobil humanitárnu katastrofu. Mike Pompeo, americký tajomník, diskutoval s princom Mohamedom v nedeľu a vyjadril sa, že USA budú stíhať všetkých zapojených do vraždy novinára Khashoggiho a Saudská Arábia by mala urobiť to isté. Osoba blízka kráľovskej rodine sa vyjadrila, že isté skupiny sa snažia o sprisahanie proti princovi Mohamedovi, ktorí sa domnievajú, že princ ohrozuje postavenie kráľovstva, tým že vedie nekontrolovaný súdny proces v prípade Khashoggiho smrti. V súkromných diskusiách sa objavujú obavy o hrozbe Mohamedovho nástupníctva na trón, a taktiež sa objavujú aj názory, že rodina by mala zamedziť jeho nástupníctvu na trón po kráľovej smrti. 

Po pôvodnom popretí angažovanosti v incidente Saudská vláda zatkla 18 podozrivých a zamietli dvoch najbližších princových poradcov Saud al-Qahtani a Ahmed al-Assiri, za ich údajnú účasť. No západní predstavitelia pochybujú, že 33 ročný princ sa nachádza v akomkoľvek nebezpečenstve straty moci, keďže sa mu podarilo skonsolidovať taký obrovský vplyv vrátane ozbrojených a bezpečnostných síl, ktoré sú pod jeho kontrolou. Zatiaľ nie je žiaden náhradný kandidát, ktorý by nahradil princa Mohameda. Minulý rok nahradil na tróne svojho skúsenejšieho bratranca Mohameda bin Nayefa, ktorý bol dôveryhodným partnerom americkej administratívy v boji proti terorizmu, ktorého právomoci sú teraz obmedzené.

Princ potom následne brutálnym spôsobom demonštroval svoju moc uväznením stoviek podozrivých v boji proti korupcii v hoteli Ritz-Carlton v Riyadh, pričom niektorí tvrdia že boli mučení či zbití. Kráľovská rodina uzatvára pozície pre svoje vlastné prežitie, tvrdí Kristian Coates Ulrichsen z inštitútu Public policy univerzity Rice. “MBS by nechceli aby niekto tušil, že má zodpovednosť voči rodine a možno, že sme svedkami čoraz viac autokratických rozhodnutí rodiny, v ktorej ,,rozhodoval,, posledný rok či dva. To môže byť cena za udelenie mu pozície korunného princa.

 

Zdroj: financialtimes, owallstreet