SpaceX vypustila na vesmírnu stanicu novú kapsulu Crew Dragon

0
73

SpaceX vypustila na vesmírnu stanicu novú kapsulu Crew Dragon, pre astronautov NASA je to najdôležitejší test

  • Spoločnosť SpaceX vypustila po prvý krát kapsulu Crew Dragon do vesmíru. Je to kľúčový test, ktorý má dokázať astronautom z NASA, že počas letov budú v bezpečí.
  • Kapsulu nazvali Demo-1 a jej vypustenie bolo kľúčové pre dokázanie bezpečnosti astronautov z NASA počas budúcich letov.
  • Kapsula Crew Dragon mala naplánované autonómne pristátie na Medzinárodnej vesmírnej stanici 3. marca o 6.00 východného času.

Raketa SpaceX Falcon 9 s vesmírnou loďou tej istej spoločnosti Crew Dragon na palube, začala svoju misiu         2. marca 2019 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Sen Elona Muska o letoch ľudí do vesmíru sa v sobotu ráno 2. marca 2019 stal výrazne realistickejším.

SpaceX vypustila po prvý krát kapsulu Crew Dragon do vesmíru. Je to kľúčový test, ktorý má dokázať astronautom z NASA, že počas letov budú v bezpečí.

Kapsulu nazvali Demo-1 a jej vypustenie bolo kľúčové pre dokázanie bezpečnosti astronautov z NASA počas budúci letov.

Niekoľko hodín po štarte uverejnila NASA príspevok na Twitteri: „Už odštarovala! Toto je ďalší obrovský krok v novej kapitole cestovania amerických občanov vo vesmíre. Bude to prvá vesmírna loď určená na komerčné účely, ktorá bude lietať s ľuďmi na vesmírnu stanicu.“

Na palube neboli ľudia, bola tam však figurína Ripley, ktorá letela na misiu. Meno Ripley dostala podľa hlavnej postavy vo filme Votrelec z roku 1979. Je vybavená senzormi, ktoré prenášajú údaje a umožňuje technikom z SpaceX vytvoriť si predstavu ako bude vyzerať cesta na a z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Bol to prvý z dvoch testovacích letov spoločnosti SpaceX v rámci programu NASA pre komerčné lety. Demo-2, prvý let s posádkou je naplánovaný na júl. Podľa programu z NASA je SpaceX prvá spoločnosť, ktorá spustí vysielanie astronautov z americkej pôdy od roku 2011.

„Dnešný úspech pri štarte naznačuje novú kapitolu americkej jedinečnosti. Opäť sa približujeme k tomu, aby americkí astronauti štartovali z domácej pôdy,“ povedal po štarte úradník z NASA Jim Bridenstine vo svojom vyhlásení.

„Prvý štart vesmírnej lode určenej pre ľudí, ktorú vytvorila a prevádzkuje komerčná spoločnosť cez verejno-súkromné partnerstvá, je revolučný krok na ceste k preprave ľudí na Mesiac, Mars a ešte ďalej.

Po tom ako sa vesmírny program v roku 2011 ukončil, NASA sa spojila so súkromným sektorom s cieľom vyvinúť budúci vesmírny transport pre ľudí. Momentálne má SpaceX a Boeing kontrakty s NASA v hodnote 2,6 a 4,2 miliardy dolárov.

 

Zdroj: cnbc, financnenoviny