Spoločnosť Goldman Sachs tvrdí, že HDP USA sa kvôli pandémii koronavírusu v nasledujúcom štvrťroku zníži o 24 %, čo je o 2,5 krát viac ako najväčší pokles v histórií

0
54

• Goldman Sachs v piatok výrazne zmenili predpoklad vývoja amerického hospodárstva a teraz očakávajú v druhom štvrťroku 2020 pokles HDP o 24 % spôsobený pandémiou koronavírusu.

• Pokles takéhoto rozmeru by vytvoril nový rekord. Je takmer 2,5 násobne vyšší ako pokles o 10 % v roku 1958.

• „Počiatočné údaje z minulého týždňa nás utvrdili v našom predpoklade, že dramatický pokles pomaly prichádza,“ napísal v piatok Jan Hatzius, ekonóm z Goldman Sachs.
Najskôr vyhlásili, že šírenie koronavírusu doženie americké hospodárstvo do recesie a neskôr aktualizovali svoje predpoklady a domnievajú sa, že pokles bude ešte dramatickejší ako sa predpokladalo.

Goldman Sachs v piatok výrazne zmenili svoje predpoklady vývoja amerického hospodárstva a teraz predpokladajú v druhom štvrťroku 2020 pokles o 24 % spôsobený pandémiou koronavírusu. Pokles takéhoto rozmeru by vytvoril nový rekord. Je takmer 2,5 násobne vyšší ako pokles o 10 % v roku 1958.
„Náhle zastavenie aktivity amerického hospodárstva kvôli šíreniu vírusu nemá obdobu a počiatočné údaje z minulého týždňa nás utvrdili v našom predpoklade, že dramatické spomalenie pomaly prichádza,“ napísal v piatok Jan Hatzius, ekonóm z Goldman Sachs.
Tu sú tri hlavné dôvody, prečo Goldman Sachs znížili svoje predpoklady HDP. Prvým dôvodom je, že spoločnosť očakáva radikálne zníženie dopytu po službách vyžadujúcich osobnú prítomnosť, pretože spotrebitelia sú nútení vyhýbať sa ostatnej verejnosti a ostať doma.
Po druhé, Goldman predpokladá výrazné spomalenie výroby, menší dopyt po nepotravinových výrobkoch, nižší dopyt po vyvážanom tovare, narušenie celého dodávateľského reťazca a zatváranie fabrík.
Tiež predpokladajú spomalenie v americkom sektore bývania od výstavby až po trh s nehnuteľnosťami, podobne ako to je v Ázií.
Goldman tvrdí, že americké HDP by sa malo v apríli znížiť až o 10 %. Teraz očakáva celoročný nárast o -3,8 % priemerného ročného bodu.

Spoločnosť očakáva, že od Apríla sa bude hospodárstvo postupne znižovať o 10 % mesačne.
„Nevieme presne určiť načasovanie, pretože je neisté a možné je aj opätovné klesanie, no predpoklad postupného ozdravovania závisí od potenciálnych prínosov z faktorov ako účinné zmierňovanie a testovanie, počasie, objav v zdravotníctve a prispôsobenie sa firiem a spotrebiteľov“ povedal Hatzius, a dodal, že pomalé uzdravovanie, ktoré by trvalo až do roku 2021, by znamenalo negatívny zásah pre podnikanie aj zamestnancov.
Predpoklad poklesu výrazne zvýšil aj odhad podielu nezamestnanosti. Spoločnosť očakáva, že sa percento nezamestnanosti zvýši z 3,5 % na 9 % v nasledujúcich štvrťrokoch.
Goldman tvrdí, že detaily v opatreniach fiškálneho stimulu Bieleho domu môžu znížiť alebo zvýšiť nezamestnanosť.

Zdroj: Market Insiders