Spoločnosť JP Morgan Asset Management tvrdí, že je ešte príliš skoro na nákup akcií

0
68

• Svetové akcie zvýšili svoju hodnotu vďaka stimulu na podporu rastu
• Stratég Gimber uprednostňuje krátkodobé vládne dlhopisy
JP Morgan Asset Management varuje investorov, aby sa neunáhlili v nákupe akcií, pretože negatívny vývoj na trhu spôsobený koronakrízou stále nie je zažehnaný.
„Zatiaľ nie som presvedčený, že budem obhajovať pozície s príliš rizikovými aktívami, pretože ste stále zraniteľní ak sa správy z lekárskeho prostredia budú naďalej zhoršovať,“ povedal Hugh Gimber, stratég na svetových trhoch v spoločnosti JP Morgan Asset Management počas telefonického rozhovoru. „Politické opatrenia pomohli, no samé o sebe sú nedostačujúce aby sme mohli predpokladať definitívne dno trhu.“
Zatiaľ čo predminulý týždeň a minulý pondelok si svetové akcie polepšili vďaka optimistickým víziám, že fiškálne a menové opatrenia na podporu by mohli spomaliť pokles kvôli pandémií, situácia okolo koronavírusu je naďalej kritická a firmy naďalej prehodnocujú výšku svojich predpokladaných ziskov. Gimber hovorí, že celkový rozsah škôd a strát firiem je zatiaľ neznámy, čo znamená, že riskovať je ešte nebezpečnejšie.

Stratég v spoločnosti, ktorá riadi aktíva v hodnote 1,9 biliónov dolárov, pozorne sleduje známky sily na trhu práce v USA a v Európe, ktoré by ukazovali ako rýchlo sa bude schopná ekonomika opäť obnoviť po tom ako dôjde k opätovnému otvoreniu krajiny. Tvrdí, že tieto údaje môžu signalizovať, kedy sa oplatí opäť nakupovať akcie.
Počas tohto náročného obdobia Gimber doporučuje zameriavať sa na dlhopisy aj na akcie vysokokvalitných spoločností s vyrovnanou súvahou a nízkou zadlženosťou.
„Mali by ste uprednostňovať investície do spoločností s flexibilnou súvahou, ktorá by bola schopná zvládnuť krátkodobý výpadok aktivity, s tým, že na konci bude ešte silnejšia,“ povedal.
Na dlhopisovom trhu uprednostňuje vládny dlh s kratšou dobou splatnosti pred dlhom s dlhšou dobou splatnosti, pretože zisky na tomto trhu považuje za obmedzenejšie. Špeciálne sa zameriava na dlhopisy investičného stupňa, ktoré profitujú z nákupov a opatrení na podporu Federálnej rezervy a iných centrálnych bánk.

Je veľmi opatrný s dlhmi s vysokými ziskami, ktoré vydali spoločnosti so slabšou súvahou. „Centrálne banky pomôžu vyriešiť problémy s likviditou korporácií, no nemôžu vyriešiť problémy so solventnosťou spoločností, ktoré sú pod veľkým tlakom,“ povedal Gimber.
Aktuálna úroveň dlhopisov s vysokými výnosmi sú však stále dobrou príležitosťou pre tých, ktorí chcú investovať na rok alebo dva, pretože v krátkodobom horizonte môže byť nestálosť značná.
Americké akcie pokročili minulý utorok po tom ako hospodárske údaje predbehli predpoklady a 10-ročné štátne dlhopisy zvýšili svoju hodnotu. Napriek tomu je koronavírus hlavnou obavou investorov. Španielsko zaznamenalo v pondelok 30.3. jeden z najvyšších počtov úmrtí za jeden deň a európske vlády posilnili svoje úsilie udržať prísne uzatváranie hraníc.

Zdroj: Bloomberg