Štandardná pracovná doba čoskoro skončí

0
89

Štandardná pracovná doba podľa miliardára Richarda Bransona čoskoro skončí

Podľa miliardára Richarda Bransona pracovnej dobe od 9 – 17, pondelok až piatok, čoskoro odzvoní. Idea piatich pracovných dní v týždni s dvoma dňami voľna sa v spoločnosti hlboko zakorenili. Vždy to tak však nebolo, a pravdepodobne to tak nebude ani v budúcnosti, uviedol Branson vo svojom blogu. Stane sa tak predovšetkým kvôli technologickému pokroku.

Tak ako uviedol Larry Page, počet pracovných miest bude rapídne ubúdať s technologickým pokrokom. Budú to nové inovácie, ktoré predstavujú hlavný motor pre hospodárstvo. Tak isto spôsobia, že sa naša závislosť od ľudských zdrojov značne zredukuje. Myšlienky, ako bezpilotné autá a pokročilé drony, sa stávajú realitou. Stroje sa budú ešte podstatne viac využívať vo všetkých pracovných sférach. Dokonca aj bezpilotné lietadlá budú realitou, a to ani nie v tak vzdialenej budúcnosti.

Branson nie je jediný kto zdieľa tento pohľad.

Elon Musk už niekoľkokrát predniesol priam katastrofálne varovanie, že technológia uchváti množstvo pracovných miest. “Jednoznačne pôjde o narušenie pracovných pozícií. To preto, lebo stroje sú schopné robiť všetko lepšie ako ľudia… mám tým na mysli nás všetkých,” vyjadril sa Musk pre Asociáciu národných guvernérov.

Znie to ako zlá správa, pripúšťa Branson. (Elon Musk si to s istotou myslí)

Podľa Roba Atkinsona, prezident Information technology and Innovation Foundation, bude miera nezamestnanosti v priebehu 20 rokov približne na rovnakej úrovni, dokonca aj keď sa zmení druh pracovných miest.

“Pokiaľ budú vlády a spoločnosti rozumné, môže priniesť táto situácia dokonca pozitívne účinky pre ľudí,” hovorí Branson. Napríklad vlády budú hradiť rekvalifikáciu zamestnancov,  pričom sa bude musieť nájsť spôsob, ako udržať platy na rovnakej úrovni.

Jedným z riešení týchto problémov je, že by technológie mohli pomôcť k vytvoreniu “sofistikovanejších pracovných praktík” vyjadril sa Branson. “Ľudia by mohli mať troj či štvordňové víkendy? Určite áno. Zvýši sa objem zdieľanej práce? Myslím, že áno,” hovorí.

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates taktiež uviedol, že technologický pokrok bude mať za následok viac času.

“Určite sa môžeme tešiť na dlhšie dovolenky,” povedal Gates pre FOX Business network v januári. Cieľom ľudstva nie je sedieť za pokladňou a predávať veci. “Viac voľného času nie je zlá vec,” hovorí Gates.

Branson si myslí, že čoraz viac ľudí bude mať to, čo on sám. “Som šťastný, že môžem pracovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Taktiež nemusím oddeľovať prácu a zábavu – to je život”.

“Myslím si, že v budúcnosti to bude prípad stále väčšieho počtu ľudí, podnikov, či štátov.”

 

Zdroj: cnbc, financnenoviny