Akcie týchto spoločností môžu pri spomalení ekonomiky nabrať na obrátkach.

0
59

Tieto akcie malých spoločností môžu pri spomalení ekonomiky nabrať na obrátkach.

Akcie malých spoločností porážajú svojich väčších rivalov. Index Russel 2000 počas tohto roka narástol o 6,5 %  v porovnaní s iba 2 % nárastom indexu S&P 500. Táto výkonnosť má zmysel z troch dôvodov. Po prvé, malé spoločnosti sú štíhlejšie, preto aj viac profitujú z narastajúcej inflácie. Navyše k tomu viac extra príjmov klesá. Taktiež profitujú zo silnejúceho dolára. Zatiaľ čo veľké spoločnosti realizujú väčšinu svojich ziskov v zahraničí vplyvom silnejúceho dolára sa tieto zárobky znižujú pri návrate kapitálu do USA. Tento problém sa malých firiem netýka. Jim Callinan investujúci do malých spoločností má svoju vlastnú tóriu – malé je pekné – “small-cap growth” – to je ono!  “Možno sa dostávame do päťročného obdobia pomalého rastu. Takže rast si budú investori ceniť, “hovorí Callinan, ktorý spravuje Osterweis Emerging Opportunity Fund. Existuje veľa spôsobov, ako sa rastovým akciám bude dariť vo vyhasínajúcej ekonomike. Som naozaj naladení na  rast týchto akcií. Ak sú všetky ostatné veci rovnaké, je väčšia pravdepodobnosť, že v malých spoločnostiach nájdete väčší rast ako u tých veľkých, z jednoduchého dôvodu. Kvôli ich samotnej veľkosti. Cynik by mohol povedať, že Callinan hovorí o svojej knihe ako manažér “malých akcií“.

Callinan porazil rastový index Russell 2000 o 3 percentuálne body ročne za uplynulé tri roky a 4 percentuálne body za posledných päť rokov. Tieto výkonnostné čísla sú zlúčením jeho súčasných a predchádzajúcich investičných nástrojov. Vyhodnotené boli podľa pravidiel Komisie pre cenné papiere a burzu. Callinan tiež stojí za to počúvať, pretože má veľa skúseností v tejto sfére. Po tom ako doštudoval na Harvarde pracoval v dvoch rastových podnikoch v devädesiatych rokoch. Manažoval rastový fond Robertson Stephans a Putnam Investments. Taktiež bol vyhlásený za manažéra roka 1999 v Morningstar.

“Kotviaci bod”

Aký je to trik potrebný na porazenie trhu?

Kľúčom Callinanovho  prístupu je nájsť akýsi “ukotvujúci bod.” Týmto sa rozumie “cieľ” pre určitú metriku, ako je rast zákazníkov alebo príjmov, čo spoločnosť naznačuje, že môže dosiahnuť do tri až päť rokov. Callinan to používa ako základ pre stanovenie dlhodobých odhadov zárobkov. Potom sleduje pokrok v spoločnosti, aby sa ubezpečil, že sú na správnej ceste, a nemenia svoje pôvodné zámery – svoj kotvový bod. To ho robí nervóznym. Jeho vytipovaným spoločnostiam zvyčajne rastú tržby približne o 30 % ročne. Očakáva minimálne 100 % rast na všetkých akciách, ktoré vlastní. Okrem toho, ako veľa správcov fondov, ktorí prekonajú trh, má rád koncentrované pozície. Zvyčajne má približne 25 akcií. Typický správca fondu sa pokúša vlastniť dvakrát toľko, aby znížil riziko. “Nie zas až toľko veľa spoločností, ktoré vydržia rásť dlhú dobu,” hovorí.

Tu je ukážka jeho obľúbených akcií.

Align Technology (TICKER:ALGN)

Táto spoločnosť je na misii, aby narovnal zuby po celom svete. Ponúka populárne priesvitné Invisalign strojčeky na zuby a digitálny skener nazývaný iTero, ktorý urýchľuje montáž a dodanie zarovnávača k zubárom. V prvom štvrťroku vzrástli tržby v počte 36,5 %. Tržby skenera vzrástli o 84 %, ale sú oveľa menšou časťou celkových tržieb. Spoločnosť dodala 1,2 milióna zarovnávačov Invisalign v posledných 12 mesiacoch. Callinan si myslí, že v nasledujúcich rokoch narastie na štyri milióny ročne. Align expanduje na trh pre mladistých a taktiež do zahraničia – hlavne do Číny, kde implementuje svoje nové produkty.

Inogen (TICKER:INGN)

Inogen predáva prenosné koncentrátory kyslíka pre ľudí trpiacivh chronickými respiračnými problémami, ktorí potrebujú extra kyslík. Tieto zariadenia sústreďujú vzduch okolo pacienta a ponúkajú doplnkový kyslík. Sú navrhnuté tak aby nahradili stacionárne koncentrátory a kyslíkové komory. Komory potrebujú zásobníky, ktoré sa minú, takže nové sa musia doplniť. Faktor pohodlnosti pomáha vysvetliť, prečo je rast predaja robustný. Výnosy vzrástli v prvom štvrťroku o 51 %, čo predstavuje 77 % nárast počtu predaných zariadení. Čistý zisk vzrástol o 83 %.

Callinan si myslí, že predaj môže rásť až na 500 000 ročne, čo predstavuje nárast oproti 128 000 v minulom roku. 2,500 dolárov za kus naznačuje výrazný rast tržieb. Spoločnosť Inogen predala v prvom štvrťroku 45 400 kusov, čo je o 77  % viac ako pred rokom. Takže je to dobrý štart. Spoločnosť sa domnieva, že predaje v 2018 budú rásť na 315 miliónov dolárov, čo je o 26 % viac.

Planet Fitness (TICKER:PLNT)

Planet Fitnes predáva členstvo do telocvične. K tomu je taktiež tajnou hrou Amazonu.  Mestské časti sú posiate voľnými obchodnými plochami. Pod hrozbou Amazonu sa obchodníci neodvážia otvoriť svoje vlastné predajne. Tu sa otvára priestor pre Planet Fitnes, ktorá aktuálne mapuje situáciu. Rast je už teraz solídny. Tržby narástli o 33 % v prvom kvartáli. Predaj v telocvičniach otvorených dlhšie ako jeden rok (čo znižuje vplyv nových) sa zvýšil o 11,1 %. To je celkom slušná expanzia v hospodárstve s rastom 2,5 % – 3 %. Prečo tak robustný rast? Členstvá sú lacné a Planet Fitness ponúka prostredie, ktoré je v pozadí. “Je jasné, že naše privítajúce, nezastrašujúce prostredie a prístupné cenové relácie čoraz viac rezonujú  neformálnym a prvo-užívateľom telocvične,” uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Chris Rondeau na konferencii spoločnosti v prvom štvrťroku. Domnieva sa, že spoločnosť môže viac ako zdvojnásobiť svoju základňu 1 565 predajní na 4 000 predajní. To je Callinanov “kotviaci bod“. Len 20 ľudí v USA má členstvo v telocvični, čo ponecháva priestor pre rast. Priestor rastu je aj v Kanade a Mexiku. Callinan má rád vyhliadky na získanie väčšieho zisku z členov prostredníctvom up-sellingu ich prémiových služieb. “Dokonca ani nezačali poškodzovať povrch pri pridávaní služieb,” hovorí. Spoločnosť má viac ako 1000 telocviční a približne 600 otvorí v priebehu 3 rokov. Firma očakáva 40 % rast tržieb a 20 % nárast predaja.

New Relic (TICKER:NEWR)

Keďže firmy čoraz viac podnikajú online a presúvajú svoje služby do cloudu je stále náročnejšie zistiť čo sa deje za zhlukom softvérových aplikácií. New Relic pomáha dostať sa k dôležitým informáciám. Jeho softvér pomáha firmám monitorovať svoj vlastný softvér, zachytiť vývojové problémy, zbierať dôležité údaje z dát a pochopiť, aké to je byť zákazníkom. Kľúčom je, že “New Relic Platforma” je ľahko použiteľná. “Tento softvér je jednoznačne užitočný, pretože je jednoznačne abstraktný,” hovorí Callinan.  Produkty New Relic sú jednoznačným hitom, usudzujúc podľa trendov v oblasti predaja. Výnosy vzrástli v poslednom štvrťroku o 35 % a spoločnosť očakáva rovnaký rast v nasledujúcom roku. Ponuky spoločnosti New Relic získavajú vysoké známky od spoločnosti Gartner IT a sú integrované do služby Amazon Web Services, Microsoft Azure a Google Cloud Platform od GOOGLE. Spoločnosť Gartner odhaduje, že iba 5 % aplikácií obchodného softvéru je sledovaných monitorovacími softvérmi, ako sú produkty spoločnosti New Relic. Generálny riaditeľ spoločnosti New Relic Lew Cirne sa domnieva, že do roku 2021 sa to štvornásobne zvýši. Podľa neho to znamená, že jeho spoločnosť má “značnú dráhu“. Toto je “kotvový bod“, ktorý rámcuje rastový potenciál spoločnosti podľa Callinana.

Solaris Oilfield Infrastructure (TICKER:SOI)

Táto spoločnosť pomáha výrobcom energie riadiť dodávku piesku používaného pri frakcii, a to tak, že ponúka špecializované vybavenie a posádky. Zabezpečia dostatok piesku vždy po ruke a v pravý čas, takže pracovníci a drahé nájomné zariadenia nemusia čakať. Predaj vzrástol v prvom štvrťroku o 43 % postupne a medziročne o 249 %. To sa kvalifikuje ako solídny rast v akejkoľvek knihe. Kotviaci bod pre Solaris naznačuje, že príde oveľa viac. Spoločnosť podporila v prvom štvrťroku 25 % frakčných vrtných súprav v krajine a predpokladá, že do konca roka to môže byť až 41 %, podľa energetického analytika spoločnosti Hodges Capital Management Mike-a Breard-a.

Zdroj:marketwatch