„Toto je jedna z tých katastrof, ktoré sa stanú raz za storočie:“ Miliardár Ray Dalio hovorí, že koronavírus zničí niektoré časti trhu a varuje, že núdzové znižovanie úrokových mier bude zbytočné

0
70

„Toto je jedna z tých katastrof, ktoré sa stanú raz za storočie:“ Miliardár Ray Dalio hovorí, že koronavírus zničí niektoré časti trhu a varuje, že núdzové znižovanie úrokových mier bude zbytočné

  • Spoluzakladateľ spoločnosti Bridgewater, Ray Dalio, napísal minulý utorok na LinkedIn, že koronavírus je jednou z tých epidémii, ktoré sa vyskytnú raz za život a zničia tých, ktorí sa nepripravujú na to najhoršie.
  • Miliardár a investor poukazuje na poisťovne, ktoré umožňujú poistenie spoločností pred vypuknutím vírusu a na investorov, ktorí predávajú akcie so stratou, pretože títo sú najviac ohrození finančným rizikom nového koronavírusu.
  • Dodal, že spoločnosti s vyrovnaným rozpočtom sú atraktívnejšie na nestabilnom trhu.
  • Dalio napísal svoj príspevok len krátko na to, ako sa Federálna rezerva rozhodla po prvýkrát po finančnej kríze núdzovo znížiť úroky. Napísal, že takáto politika môže podporiť dopyt a ceny aktív, avšak riadená menová a politika zameraná na konkrétne obmedzenia dlhu by efektívnejšie predchádzala hospodárskym následkom.

Jeden z predsedov spoločnosti Bridgewater, Ray Dalio, napísal, že koronavírus je unikátna situácia, ktorá zničí všetkých tých, ktorí sa nechránia pred tým najhorším.

Miliardár a investor napísal na portáli LinkedIn v utorok o epidémii, zdôraznil jeho postoj ohľadom možnosti vypuknutia vírusu, dopad na hospodárstvo a reakciu trhu. Naznačil svoju averziu voči stávkovaniu na neisté udalosti, a dodal, že sa radšej vyhýba pochybným rizikám.

Dalio napísal, že najhorší scenár vývoja koronavírusu pre spoločnosť Bridgewater sa podobá na rok 1918, kedy sa objavila španielska chrípka a investori by sa mali chrániť podobne ako vtedy. Tí, ktorí podceňujú vývoj epidámie sa to s vysokou pravdepodobnosťou doplatia, povedal.

„Zdá sa mi, že toto je jedna z tých katastrofických udalostí, ktoré sa stanú raz sa sto rokov, a zničia tých, ktorí poskytujú poistenie pred takýmito prípadmi, a tých, ktorí nemajú poistenie na ochranu proti nim a ktorí sa im vystavujú a prijímajú situáciu s ľahkosťou, pretože sa to takmer nikdy nedeje.“

Neskôr vyzval poisťovne poisťujúce pred dopadom koronavírusu a investorov, ktorí predávajú opcie so stratou, aby financovali hedžové stratégie. Spoločnosti s vyrovnaným peňažným tokom sú na opačnej strane spektra, ktoré zvládajú nestabilitu, keďže ako Dalio napísal, mnoho hráčov na trhu je otrasených.

Daliov napísal príspevok ten istý deň ako Federálna rezerva núdzovo znížila úroky po prvýkrát od finančnej krízy v roku 2008. Zníženie o 50 bodov slúži ako stimul pre zákazníkov a ich výdavky vzhľadom na šíriaci sa strach z vírusu. Predseda Fed-u Jerome Powel zároveň naznačil, že takýchto podporných krokov môže byť v prípade vypuknutia viac.

Aj keď nízke úroky môžu naštartovať výpad v dopyte a stlmiť niektoré hodnoty rizikových aktív, zvýšená likvidita má len malú váhu ak zákazníci nejdú von a nenakupujú, dodal Dalio. Utorkové zníženie dohnalo úrok federálnych fondov na hodnoty v rozmedzí 1 – 1,25 %. To je neočakávaná hodnota po troch zníženiach v roku 2019 a prísľube, že centrálna banka bude držať úroky na stabilnej hodnote až dokým sa nezdvihne inflácia. Fed má stále možnosť zníženia ak koronavírus ešte viac zníži dopyt, iné krajiny však takéto možnosti nemajú, povedal Dalio.

„Menová politika v Európe a v Japonsku je vyčerpaná, takže je ťažké si predstaviť ako bude vyzerať čistá menová politika,“ napísal Dalio. „Takže sa mi zdá, že aktuálny dopad na hospodárstvo si vyžaduje koordinovanú menovú politiku a fiškálnu politiku určenú skôr na špecifické prípady dlhov a na spoločnosti s obmedzenou likviditou skôr ako na celkové znižovanie úrokov a nárast likvidity.“

Napriek varovaniu investorov, aby si predstavili to najhoršie s snažili sa predtým uchrániť, Dalio tvrdí, že neočakáva že vírus spôsobí dlhodobý výpadok. Investor očakáva ozdravenie v cien aktív (na grafe v tvare písamena V) a opäť hospodársku aktivitu, hneď ako bude objavený liek alebo zabránime šíreniu vírusu.

Dejiny ukazujú, že najsmrtiacejšie pandémie slúžili ako „vyvolávače strachu,“ ktoré spôsobili nepretržitý hospodársky pokles, ako napríklad aj španielska chrípka pred sto rokmi, napísal Dalio.

ZDROJ: businessinsider.com