Trh a spoločnosť Tesla signalizujú potrebu ďalšieho kapitálu

0
55

Trh a Spoločnosť Tesla signalizujú potrebu ďalšieho kapitálu.

Elon Musk tvrdí, že Tesla nepotrebuje získať ďalší dodatočný kapitál. Ostatní s ním však nesúhlasia.

Len mesiac po tom, ako sa Musk vyjadril, že prevezme Teslu do súkromného vlastníctva a otázku financovania má vyriešenú, výrobca elektromobilov vytriezvel do reality a zostáva verejne obchodovanou firmou – jej akcie a dlhopisy sa značne prepadli.

Až 1,8 miliardy v dlhopisoch Tesly sa obchoduje na takmer rekordne nízkych úrovniach, zatial čo sa jej akcie prepadli o viac ako 20% odkedy publikoval Musk verejne na Twitteri o jeho plánoch prevziať Teslu do súkromného vlastníctva. Po otrasoch spôsobených odchodom generálneho účtovníka v priebehu minulého týždňa sú akcie značne volatilné.

Podľa vyjadrení analytikov spočíva problém v potrebe získať ďalší kapitál na verejne obchodovaných trhoch v blízkej budúcnosti. S tým, ako sa technológia elektromobilov vyvíja čelí Tesla výzve od ostatných výrobcov, ako Jaguár, Mercedes, Audi či Porsche.

Stáva sa pre nich čoraz nákladnejšie emitovať ďalšie dlhopisy a pracovať s ďalším dlhom. Pokles zahral do kariet predovšetkým shortovým obchodníkom stávkujúcim na pokles ceny akcií a dlhopisov. Podľa IHS Markit Data celkové množstvo podielov požičaných predajcom krátkych pozícii je na úrovni 25,2%, čo je nižšie oproti 27,6% zo 7. augusta a 33,9% presne rok do zadu v Máji.

Mark Spiegel manažér spoločnosti Stanphyl Capital si kladie otázku: ,, Aká spoločnosť by v tejto situácii investovala?´´

Elon Musk stále popiera tvrdenia, že Tesla potrebuje ďalšie kapitálové zdroje. Trvá na tom, že strata na úrovni 1 miliardy USD za kvartál sa premení tento rok v pozitívny cash flow.

,,Za akýchkoľvek okolností nebudeme získavať ďalší kapitál,´´ povedal na poslednom vyhlasovaní kvartálnych výsledkov, s tým že napriek tomu, že Telá má možnosť získať dodatočný kapitál, no neurobí to.

Goldman Sachs a Moody´s s jeho názorom nesúhlasia. Goldman obnovil svoje predajné odporúčanie akcií Tesla v priebehu predchádzajúceho týždňa s argumentom hroziacich splatností svojich dlhopisov budúci rok, č by znamenalo, že Tesla bude musieť opäť vstúpiť na kapitálové trhy už budúci rok.

Moody´s, ktorý pridelil dlhu Tesly triedu CCC, taktiež poznamenal, že 1,2 miliardy USD v dlhopisoch splatných o 6 mesiacov donúti firmu vyzbierať ďalší kapitál. ,, Očakávame, že Tesla bude nevyhnutne potrebovať prístup na kapitálové trhy aby mohla pokryť svoje operačné náklady a splatiť dlhopisy,´´ vyjadril sa agentúrny analytik Bruce Clark.

Tesla sa k týmto komentárom nevyjadrila.

V prípade, že bude Tesla potrebovať nové kapitálové zdroje, bude čeliť omnoho napriateľkejšiemu prostrediu, ako pred take-private (po vyjadreniach Muska o prevzatí Tesly do súkromného vlastníctva) príhode.

Tesla získala 250 miliónov USD v marci 2017 spoločne so 750 miliónmi z dlhopisov, keď sa cena akcií pohybovala na úrovni 260 USD.

Štvrtkový prepad akcií, ktoré sa freneticky obchodovali na úrovni svojich 11mesačných maxím 379,57 USD po Muskových vyjadreniach zo 7. augusta o zabezpečení financovania pri prevzatí Tesly za cenu 420 USD za akciu. Utorkový prepad prišiel potom, ako Romit Shah Nomura, jeden z najväčších fanúšikov firmy na Wall Street kapituloval svoj nákupný konsenzus a zmenil ho na neutrálny. Spoločne s tým zmenil aj cieľovú cenu akcií zo 400USD na 300USD.

Silné tržby boli podporené menšími kapitálovými výdavkami v druhom kvartáli. Firma takisto oklieštila svoj predpoklad kapitálových výdavkov na nasledujúci rok.

David Neuhauser, zakladateľ Livermore Partners, ktorý stávkuje na ďalší pokles akcií oznámil že čím sa cena akcií dostáva nižšie, bude čoraz náročnejšie predať podiely. Nižšia cena akcií znamená, že bude nutné predať väčšie množstvo podielov na získanie rovnakej sumy kapitálu, čo by potenciálne mohlo posunúť cenu akcií ešte nižšie a rozriediť podiel už existujúcich vlastníkov.

Dlhový trh pre Teslu už nie je taký priateľský. 1,8 miliardový dlhopis Tesly sa obchoduje za 84,5 centu za dolár pri aktuálnom výnose 8,25%. Dlhopis so splatnosťou v roku 2025 bol emitovaný minulý rok s kupónom 5,3%.

,,Otázne je, akým spôsobom získajú ďalší kapitál´´, povedal Andrew Brenner na National Alliance Securities.

Bude to pre nich jednoznačne drahšie.

Zdroj: ft